OPERAS-PL - komunikacja w humanistyce i naukach społecznych
Centrum Humanistyki Cyfrowej zaprasza na spotkanie “OPERAS-PL - komunikacja w humanistyce i naukach społecznych”, na którym zainauguruje polską odsłonę OPERAS, czyli inicjatywy dla rozwoju infrastruktury badawczej w humanistyce i w naukach społecznych.
Razem z naszymi gośćmi i uczestnikami spotkania omówimy wyzwania, jakie stoją przed naukami HS w obszarze transformacji cyfrowej oraz zaprezentujemy cele, jakie w związku z sytuacją humanistyki i nauk społecznych w tym obszarze stawia sobie OPERAS-PL.
W pierwszej części spotkania dr Anna Wałek (PG) i prof. Stanisław Filipowicz (Wiceprezes PAN) omówią wyzwania i potrzeby polskiej społeczności SSH w zakresie mandatów i polityk otwartego dostępu, publikowania w otwartym dostępie oraz innych aspektów komunikacji cyfrowej. Po tych wystąpieniach przedstawiciel OPERAS zaprezentuje cele i działania sieci. W formie komentarza do tych prezentacji członek naszego zespołu, dr Magdalena Wnuk, podsumuje wyniki ostatniego badania OPERAS Landscape Study na temat stosunku europejskich naukowców do publikowania w wolnym dostępie, przyglądając się bliżej polskim respondentom. Na koniec zespół OPERAS-PL: dr Maciej Maryl, Marta Błaszczyńska i Mateusz Franczak przedstawią cele OPERAS-PL na najbliższe trzy lata.
Celem drugiej części spotkania jest zaangażowanie uczestników w dyskusję o potrzebach środowiska nauk HS w Polsce. Chcemy zebrać od uczestników jak najwięcej inspiracji, pomysłów i uwag. Warsztaty będą miały formę ustrukturyzowanej dyskusji (lub grupy fokusowej), podczas której poruszone zostaną główne problemy komunikacji naukowej, takie jak: publikowanie monografii w otwartym dostępie, udostępnianie danych badawczych oraz bibliometria i ewaluacja.
Szczegółowa agenda spotkania już wkrótce na stronie wydarzenia.
Link do Zoom wydarzenia wyślemy drogą mailową na adres podany w formularzu rejestracyjnym.
Nasza inicjatywa jest częścią europejskiego konsorcjum OPERAS, zrzeszającego 58 instytucji z 17 krajów. Celem OPERAS jest rozwój e-infrastruktury i wspieranie transformacji cyfrowej w naukach HS. W odpowiedzi na potrzeby badaczy, uczelni, bibliotek, wydawców i grantodawców Konsorcjum rozwija własne cyfrowe usługi i narzędzia, takie jak platforma GOTRIPLE łącząca istniejące zasoby informacji naukowej z całej Europy czy Certification, służąca kontroli jakości publikacji w open access.
Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN
Information
See also
OPERAS Conference “Opening up Social Sciences and Humanities in Europe: From Promises to Reality”
The OPERAS conference aims at being a discussion hub in which different players such as researchers, decision makers, publishers and librarians e.g. can share and compare their take on the current scholarly communication system and their vision for a sustainable future.
Spotkanie o ewaluacji naukowej w humanistyce
6 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie w godz. 10.30-14.15 odbędzie się dyskusyjno-warsztatowe spotkanie poświęcone potrzebie zmian w ewaluacji naukowej w humanistyce. Celem wydarzenia, na które zostali zaproszeni także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest sprowokowanie dyskusji o uwzględnieniu otwartej nauki oraz cyfrowych wyników badań humanistycznych w systemie oceny badań.
Improving Discovery and Collaboration in Open Science
Szanowni Państwo, zapraszamy na międzynarodową konferencję „Improving Discovery and Collaboration in Open Science”, podsumowującą projekt TRIPLE, która odbędzie się 1-3 lutego 2023 r., w Bonn (Niemcy).
The Project OPERAS-P - The Kick-Off Meeting
The project OPERAS-P will be funded by the European Commission in the Horizon 2020 framework for 24 month with approximately 2 million Euros. OPERAS-P (Open Scholarly Communication in the European Research Area for Social Sciences and Humanities – Preparation) project will support the development of OPERAS, the European Research infrastructure for open scholarly communication in the Social Sciences and Humanities (SSH).