Wydarzenie
"Pięć zarysów" Cypriana Norwida – interpretacje
Katedra Badań nad Polskim Romantyzmem i Twórczością Cypriana Norwida oraz Katedra Badań nad Językiem Autorów Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zapraszają na konferencję naukową "Pięć zarysów" Cypriana Norwida – interpretacje.
Zapraszamy Państwa do refleksji na temat jednego dzieła Cypriana Norwida – poematu Pięć zarysów. Chcielibyśmy podjąć wspólną lekturę tego złożonego i pasjonującego, a niezwykle rzadko interpretowanego tekstu, który w naszym pojęciu domaga się nie tylko analiz o charakterze immanentnym (tak całościowych, jak i cząstkowych, dotyczących poszczególnych części, fragmentów, a nawet obrazów czy sformułowań), lecz także odczytań odsłaniających jego wielorakie konteksty, powinowactwa i kontynuacje oraz prób rozpoznania jego miejsca i rangi w całości dorobku Cypriana Norwida.
Konferencja odbędzie się 24-25 października 2024 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (kampus przy ul. Dewajtis 5). Patronat nad konferencją objęło Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Informacje
Zobacz także
Norwid. Propedeutyka - wykład online prof. dr hab. Andrzeja Fabianowskiego
Podczas webinaru, który odbędzie się w ramach projektu Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych "Dwustulecie polskiego romantyzmu", prof. dr hab. Andrzej Fabianowski z Uniwersytetu Warszawskiego przybliży własną, autorską wizję twórczości Cypriana Norwida zawartą w niedawno wydanej książce Sonata norwidowska.
Ciekawe spotkanie w MUO – 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida
Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na spotkanie okolicznościowe „Cyprian Kamil Norwid (1821-1883), 200. rocznica urodzin wybitnego twórcy epoki romantyzmu, poety, prozaika, eseisty, grafika, rzeźbiarza i malarza”.
Wokół książki "Norwid żywy"
Polski Uniwersytet na Obczyźnie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić na sympozjum dotyczące obecności Norwida we współczesnym życiu literackim i społecznym. Przyczynkiem do spotkanie jest niedawno wydana wieloautorska monografia "Norwid żywy - kontynuacja”. Książka ukazała nakładem wydawnictwa PUNO Press dzięki staraniom ZPPnO oraz przy wsparciu Fundacji Museion Norwid w Warszawie.
Zofia Dambek-Giallelis: Rodzinne Mazowsze Norwida
Wykład odbędzie się 29 kwietnia 2021 roku (czwartek) o godz. 18.00 w formule online.