Wydarzenie
Przeszłość w języku zamknięta III. In memoriam Andreae Bańkowski / ogólnopolska konferencja naukowa
Instytut Językoznawstwa Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Przeszłość w języku zamknięta III". Przedmiotem refleksji po raz kolejny będą obszary badawcze szczególnie bliskie Profesorowi Andrzejowi Bańkowskiemu: historia języka, etymologia i onomastyka.
Konferencja będzie spotkaniem integrującym językoznawców z różnych ośrodków akademickich w Polsce, doceniających inspirujący do dalszych poszukiwań dorobek naukowy Profesora Andrzeja Bańkowskiego.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 marca 2020 roku.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: przeszloscwjezyku.ajd@gmail.com.
Opłata konferencyjna dla uczestników: 400 zł, dla doktorantów 200 zł. Opłata obejmuje koszty udziału w konferencji, uroczystej kolacji oraz przygotowania publikacji pokonferencyjnej. W programie przewidziane jest również zwiedzanie Sanktuarium Jasnogórskiego.
Termin uiszczenia opłaty konferencyjnej: do 30 kwietnia 2020 roku.
Opłatę należy wnieść na konto: 23 1750 1035 0000 0000 1301 1378 z dopiskiem: Przeszłość w języku zamknięta III.
Czas wystąpienia: do 20 minut.
Komitet naukowy
dr hab. Zbigniew Babik, prof. UJ
dr Krystyna Data, Akademia Ignatianum
prof. Krystyna Kleszczowa, UŚ
prof. dr hab. Tomasz Mika, UAM
prof. dr hab. Jadwiga Waniakowa, UJ i IJP PAN
dr hab. Piotr Sobotka, prof. IS PAN
Komitet organizacyjny
dr hab. Violetta Jaros, prof. UJD
dr hab. Urszula Wójcik, prof. UJD
mgr Izabela Kuśnierek
prof. dr hab. Krzysztof Witczak, UŁ
dr hab. Ewa Woźniak, prof. UŁ
Informacje
Zobacz także
Przeszłość w języku zamknięta. In memoriam Andrea Bańkowski
INSTYTUT FILOLOGII POLSKIEJ i ZAKŁAD JĘZYKOZNAWSTWA OGÓLNEGO i METODOLOGII BADAŃ LINGWISTYCZNYCH INSTYTUTU FILOLOGII OBCYCH WYDZIAŁU FILOLOGICZNO-HISTORYCZNEGO AKADEMII im. JANA DŁUGOSZA w CZĘSTOCHOWIE
W kręgu dawnej polszczyzny II
Konferencja W kręgu dawnej polszczyzny II, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2016 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, kontynuuje cykl konferencji historycznojęzykowych o tym tytule (pierwsza konferencja odbyła się w grudniu 2014 r.). Spotkania naukowców, organizowane w celu dyskusji nad problematyką dawnej polszczyzny, odbywają się cyklicznie co dwa lata.
Po naszemu, czyli po częstochowsku. Rola regionalizmów i dialektyzmów w kulturze regionalnej
Instytut Językoznawstwa na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji „Po naszemu, czyli po częstochowsku. Rola regionalizmów i dialektyzmów w kulturze regionalnej”. Odbędzie się ona w dniach 9 i 10 grudnia 2022 w Częstochowie przy ul. Zbierskiego 2 oraz online na platformie MS Teams.
Nazwy własne jako zasób języka i kultury
Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO oraz Zakład Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Onomastów pt. Nazwy własne jako zasób języka i kultury. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich studentów I i II stopnia, doktorantów, a także młodych naukowców zajmujących się w swoich badaniach nazwami własnymi. Odbędzie się ono 19 maja 2023 r. w trybie stacjonarnym w gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.