Wydarzenie
Seriale (edycja 4) / ogólnopolska konferencja naukowa
Kultura seriali, możliwości ich oglądania czy produkowania zmieniły się na przestrzeni lat w sposób dynamiczny i niezwykle interesujący. Pojawiające się nowe formuły produkcji i dystrybucji seriali wpłynęły na ukształtowanie się nowych zjawisk dotyczących odbioru treści i wykształciły potrzebę tworzenia narracji dostosowanych – także tematycznie i w zakresie długości trwania – do nowoczesnego widza.
Kwestie obyczajowe, społeczne potrzeby wykształcone pod wpływem rozmaitych doświadczeń oraz okoliczności także przeobraziły serialową rzeczywistość zarówno w sferze estetycznej, jaki pod względem treściowym czy pracy na planie. Dlatego organizatorów konferencji interesować będą m.in.:
- serial w kulturze;
- konwencje serialowe;
- true crime;
- kultowe seriale;
- seriale po latach;
- remake, reboot;
- gatunki serialowe i ich popularność wśród widzów;
- seriale azjatyckie;
- adaptacje literatury;
- franczyzy, crossovery, uniwersa;;
- platformy streamingowe i formy dystrybucji seriali;
- środowiska fanowskie;
- praca na planie (np. koordynatorzy intymności);
- kontrowersje i problemy;
- pandemia COVID-19 a seriale;
- strajk scenarzystów;
- media i social media;
- nagrody branżowe;
- kampanie promocyjne seriali;
- produkcja seriali i decyzje castingowe;
- psychologia;
- socjologia;
- muzyka w serialach;
- produkcje przełomowe i kultowe;
- kontrowersje.
Niezależnie od wymienionych, organizatorzy konferencji są otwarci na jeszcze inne propozycje wystąpień.Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres seriale.ekonferencja@gmail.com mija 4 września 2023 roku. Na podany adres należy przesłać:
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej:
https://serialeekonferencja.wordpress.com
Komitet Organizacyjny: dr hab. Ksenia Olkusz (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), dr Renata Iwicka (Uniwersytet Jagielloński), dr Barbara Stelingowska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), mgr Joanna Brońka (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), mgr Kinga Kamińska (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)
(Informacja nadesłana przez organizatorów)
Informacje
Zobacz także
Kultura seriali / Ogólnopolska konferencja naukowa
Kultura seriali i metody ich oglądania zmieniły się diametralnie od momentu wdrożenia mediów innych niż tylko stacje telewizyjne. Pojawiające się nowe formuły produkcji i dystrybucji seriali wpłynęły na ukształtowanie się nowych zjawisk dotyczących odbioru treści i wykształciły potrzebę tworzenia narracji dostosowanych – także tematycznie i w zakresie długości trwania – do nowoczesnego widza. Dlatego organizatorów Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kultura seriali" – występujących w ramach konsorcjum Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego i Ośrodka Badawczego Facta Ficta – interesować będzie m.in.:
Ogólnopolska konferencja naukowa "Seriale"
Kultura seriali i metody ich oglądania zmieniły się diametralnie od momentu wdrożenia mediów innych niż tylko stacje telewizyjne. Pojawiające się nowe formuły produkcji i dystrybucji seriali wpłynęły na ukształtowanie się nowych zjawisk dotyczących odbioru treści i wykształciły potrzebę tworzenia narracji dostosowanych – także tematycznie i w zakresie długości trwania – do nowoczesnego widza.
Seriale w kontekście kulturowym – wi(e)dzieć więcej. Próba bilansu / Ogólnopolska konferencja naukowa
Każdy serial, również konferencyjny, musi mieć swój koniec, narracyjne domknięcie, mniej lub bardziej ekscytujący finał. Trzecia odsłona serialowego przedsięwzięcia, zatytułowana „Seriale w kontekście kulturowym – wi(e)dzieć więcej. Próba bilansu”, organizowana przez Instytut Filologii Polskiej i Katedrę Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, będzie próbą podsumowania stanu wiedzy o serialach, ale też zachętą do refleksji nad przeobrażeniami, jakim może/powinna ulec ta dziedzina badań. Jeśli przyjmiemy za dobrą monetę metakrytyczną konstatację Hannibala Lectera A.D. 2015, że etyka stała się estetyką, być może w poszukiwaniu znaczenia należałoby udać się w głąb telewizualnej fantazji, szukać prawdy gdzieś wewnątrz, analizować składniki i reguły serialowych produkcji z anatomiczną precyzją, a rezultaty owej wiwisekcji rozpatrywać w powiązaniu z ideologicznym sztafażem seriali. Punktem wyjścia dla referatów powinny być następujące zagadnienia:
„Stawka większa niż życie” – wokół fenomenu kulturowego
Wydział Nauk Historycznych oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Stawka większa niż życie” – wokół fenomenu kulturowego. Konferencja odbędzie się na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniach 1-3 grudnia 2022 r.