Wydarzenie
Sławni, znani, niepospolici – historia i współczesność
Ludzie sławni od wieków stanowili centrum zainteresowania zarówno literatury, jak i sztuk wizualnych. Wokół takich postaci narastały nie tylko narracje historiograficzne, lecz i mitograficzne, fikcjonalne i fantastyczne, czasem splątane ze sobą tak ściśle, by postaci przez nie opiewane mogły trafić do rozmaitych kanonów i związać się z różnorodnymi kodami estetycznymi.
W konsekwencji figura postaci sławnej, znanej, słynnej funkcjonuje współcześnie na wielu poziomach i w wielu rejestrach stylistycznych w literaturze, filmie, komiksie, serialach, grach fabularnych czy grach wideo, a także w mediach i social mediach. Przedmiotem fascynacji stają się nie tylko ludzie dokonujący wielkich czynów, lecz artyści, sportowcy, naukowcy, politycy, osoby majętne i wielu innych, których można określić mianem celebrytów. Są też postaci historyczne oraz bohaterowie naszej codzienności. Dlatego też interesować nas będą:
- sława jako zjawisko kulturowe;
- kulturowe narracje o sławie (literatura, film, serial, komiks, gry wideo);
- sławni ludzie – od historii do współczesności;
- biografie i autobiografie sławnych osób;
- tropy i motywy kulturowe;
- mitologie i religie;
- sława pośmiertna;
- kreacja wizerunku, autokreacja;
- media i social media;
- polityka i sława;
- celebrytyzm;
- influencerzy;
- sława i niesława;
- aspekty społeczne;
- aspekty psychologiczne;
- niepospolitość, oryginalność a sława;
- lokalne sławy;
- sława a obyczaj;
Niezależnie przyjmowane będą również propozycje wystąpień niewymienione powyżej, a także studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: slawa.ekonferencja@gmail.com mija 7 czerwca 2021 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający: abstrakt (max. 600 słów), notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą tytuł naukowy, aktualną afiliację oraz profil badawczy, numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Opłata konferencyjna wynosi 150 zł. Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerze monograficznym czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej: https://slawaekonferencja.wordpress.com.
Komitet organizacyjny:
dr hab. Ksenia Olkusz (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)
dr Renata Iwicka (Uniwersytet Jagielloński)
dr Barbara Stelingowska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
mgr Joanna Brońka (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)
mgr Konrad Zielonka (Uniwersytet Śląski)
Informacje
Zobacz także
Zwierzęta, stworzonka, menażerie – dyskursy różnorakie
Wiele osób deklaruje, że zwierzęta są w ich życiu najważniejszymi istotami, a i my sami często nie wyobrażamy sobie, że mogliby nam nie towarzyszyć pupile niebędący ludźmi. Bywamy zachwyceni, gdy podczas spotkań online nasi podopieczni prezentują się z dumą przed kamerą. Zaangażowanie w walkę o prawa zwierząt, dbałość o ich dobrostan, edukacja we wpajaniu odpowiedzialności, organizacje opiekujące się bezdomnymi, pokrzywdzonymi zwierzętami – to kwestie ważne i zasługujące na uwagę.
Kosmos, ciała niebieskie, wszechświat / ogólnopolska konferencja naukowa
„Mędrcy powiadają, że i niebo, i ziemia, i bogowie, i ludzie wspólnotę razem mają, i przyjaźń, i pomiarkowanie, i roztropność, i sprawiedliwość i dlatego tę całość nazywają ładem [tj. kosmosem]”, a prawdą jest, że kosmos porusza wyobraźnię człowieka od początku historii. Utrzymująca się fascynacja wszechświatem wpłynęła na różne aspekty ludzkiego życia w skali makro i mikro. Badanie wzajemnych relacji i napięć, także w sferze literatury, edukacji, twórczości w ogóle, może prowadzić do uzyskania głębszego zrozumienia złożonej interakcji między ludzką kulturą a wszechświatem, który zamieszkujemy. Obecny paradygmat naukowy podkreślający rozszerzającą się i ciągle zmieniającą naturę kosmosu, katalizuje postawy i działania także w dziedzinach takich jak technologia czy ekologia.
Nienawiść
Wiele razy pada współcześnie pytanie „skąd w ludziach tyle nienawiści”, równie wiele dyskutuje się o hejcie, o trollingu, o agresji werbalnej i pozawerbalnej, o tym, że świat stał się bardziej obcy, eksponujący negatywne emocje. Powiada się też – i to od dawna – że nawet miłość przemienić się może w nienawiść. Organizatorzy konferencji proponują namysł nad rozmaitymi obliczami i formami nienawiści oraz jej wyrażania, odpowiedzenie na pytanie czym jest, skąd wynika, czy istotnie się nasila, a jeśli tak, to dlaczego.
Grzech, występek, zło /Ogólnopolska konferencja naukowa – online
Natura zła – tego wyobrażonego i tego, którego doświadczamy lub obserwujemy – w pewnym stopniu fascynuje, a liczne tego dowody znajdują się na wyciągnięcie ręki choćby w social mediach, newsach czy kulturze. Jednak zło, a także grzech czy występek stanowią część większej całości, składają się na obraz człowieczeństwa w wymiarze nie tylko kulturowym, ale społecznym, historycznym, religijnym, psychologicznym etc. (informacja organizatorów)