Wydarzenie
Stanisław Pigoń (1885-1968). Profesor i obywatel – konferencja rocznicowa
W tym roku mija 50 lat od śmierci Profesora Stanisława Pigonia, wybitnego historka polskiej literatury, mickiewiczologa, pedagoga i edytora. Pamięć o Pigoniu uczczona zostanie podczas konferecji rocznicowej, która odbędzie się 19 grudnia na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Program konferencji rocznicowej "Stanisław Pigoń (1885-1968). Profesor i obywatel"
Uniwersytet Rzeszowski, Al. mjr. W. Kopisto 2 B, Aula Prof. Stanisława Pigonia
Godz. 10.00:
Rozpoczęcie obrad, wystąpienia zaproszonych gości
Godz. 10.15-12.15:
Czesław Kłak, Źródła niewyczerpanej siły. Nieznana notatka Stanisława Pigonia
Krystyna Walc, Piękne książki. Wydawnictwa młodopolskie w księgozbiorze profesora Stanisława Pigonia
Marta Polańska, Stanisława Pigonia troski o polską wieś, jej młodzież i ruch ludowy
Kazimierz Maciąg Dwie wizje jasielskiego środowiska gimnazjalnego w świetle wspomnień Stanisława Pigonia i Hugona Steinhausa
Godz. 12.15-12.30:
Przerwa na kawę
Godz. 12.30:
Zwiedzanie księgozbioru Prof. Stanisława Pigonia w Pracowni Polonistycznej "Pigonianium" (Biblioteka Główna UR)
Informacje
Zobacz także
Spotkanie z Maciejem Szeptyckim, z rodziny Aleksandra Fredry
Maciej Szeptycki reprezentuje Fundację Rodu Szeptyckich, której celem jest utworzenie w odzyskanym i odbudowywanym pałacu w Łaszczowie na Zamojszczyźnie, Domu Komedii Aleksandra Fredry. W zamiarach organizatorów nie będzie to typowa instytucja muzealno-archiwalna, lecz ośrodek z salą teatralną, w której będzie można wystawiać m.in. spektakle autora Zemsty. Spotkanie będzie przede wszystkim opowieścią o rodach Fredrów i Szeptyckich, ilustrowaną materiałami ikonograficznymi oraz artefaktami ze zbiorów rodzinnych. Będzie także czas na rozmowę z Maciejem Szeptyckim, o jego odkrywaniu rodzinnej historii, a także o planach związanych z powstającym ośrodkiem.
Stanisław Młodożeniec: miejsca – ludzie – teksty
Twórczość Stanisława Młodożeńca, autora Futuro-pejzaży, łączy awangardowy styl z głębokim zakorzenieniem w polskiej tradycji ludowej, co czyni ją istotnym tematem badań nad literackim dziedzictwem, które rozwijało się także poza granicami kraju po II wojnie światowej. Współpraca Ośrodka Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej przy Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie z organizatorami konferencji stwarza wyjątkową okazję do refleksji nad wieloaspektowością jego twórczości. Wydarzenie, organizowane we współpracy z Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, Miejską Biblioteką Publiczną w Sandomierzu, Towarzystwem Naukowym Sandomierskim, Komisją Etnograficzną Polskiej Akademii Umiejętności oraz Instytutem Literaturoznawstwa UJD w Częstochowie, gromadzi badaczy i miłośników literatury, aby wspólnie przeanalizować wkład Młodożeńca w kulturę i literaturę. Konferencja naukowa poświęcona jest życiu i twórczości poety, prozaika, autora widowisk i słuchowisk, pedagoga, działacza społecznego oraz żołnierza. Jego wszechstronna działalność skłania do interdyscyplinarnego podejścia, dlatego zapraszamy specjalistów z dziedzin kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii i historii sztuki. Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literackiego „GENeracja Słowa”, który zaplanowany jest na dni 23–29 września 2024 roku w Sandomierzu.
Literacka spuścizna Stanisława Kostki Potockiego (UWAGA: Zmiana terminu!)
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową Literacka spuścizna Stanisława Kostki Potockiego, która odbędzie się w dniach 14-15 grudnia br. w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
„Wrocławskie Kolokwia Etnolingwistyczne 2"
Pracownia Lingwistyki Antropologicznej IFP UWr organizuje Międzynarodowe seminarium naukowe na temat świadomości językowej w ujęciu antropologiczno-kulturowym. 30 XI 2018, sala im. W. Nehringa (22