Wydarzenie
Strajk kobiet. I co dalej? O języku fanatyzmu, prawach kobiet i obywatelskim oporze
Instytut Nauk o Literaturze Polskiej i Katedra Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego
zapraszają
25 października 2016 r.
o godz. 15:00
na starter Otwartych Spotkań Dyskusyjnych zatytułowany
Strajk kobiet. I co dalej?
O języku fanatyzmu, prawach kobiet i obywatelskim oporze
W spotkaniu wezmą udział:
dr hab., prof UŚ Tomasz Pietrzykowski (Prorektor UŚ)
dr Anna Zawadzka (PAN Warszawa)
Marta Piotrowska (śląska aktywistka)
Spotkanie poprowadzi
dr hab. Anna Kałuża
Sala Rady Wydziału Filologicznego (V piętro)
plac Sejmu Śląskiego 1
Katowice
Informacje
Zobacz także
Otwarte Spotkanie Dyskusyjne "Uniwersytet zaangażowany. Instytucje edukacyjne a państwo"
Instytut Nauk o Literaturze Polskiej i Katedra Literatury Porównawczej zapraszają 1 grudnia 2016 r. o godz. 15:30 na kolejne Otwarte Spotkanie Dyskusyjne zatytułowane "Uniwersytet zaangażowany. Instytucje edukacyjne a państwo". W spotkaniu wezmą udział: prof. dr hab. Tadeusz Sławek (UŚ) dr Krystian Szadkowski (UAM) dr Joanna Wowrzeczka (UŚ) Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek Sala Rady Wydziału Filologicznego (V piętro) plac Sejmu Śląskiego 1 Katowice
Spotkanie otwarte z dr hab. prof. UŚ Maciejem Tramerem
Szanowni Państwo,
VI Kongres Dydaktyki Polonistycznej: Niezgoda – opór – bunt w przestrzeni edukacyjnej
Bunt przeciwko zastanym wartościom, porządkom społecznym, regulacjom prawnym, okolicznościom historycznym jest naturalnym ludzkim zachowaniem. Obok potocznego obrazu buntu jako zjawiska destrukcyjnego uwzględnić należy, że może on mieć również wymiar konstruktywny czy nawet afirmatywny. Zagadnienia niezgody, oporu i buntu tworzą jeden z podstawowych problemów kulturowych i cywilizacyjnych czasów dzisiejszych, mających wielorakie odbicie w zjawiskach i procesach edukacyjnych. Nie jest to tylko syndrom współczesności, tego rodzaju problemy pojawiały się w przeszłości i w różny sposób wpływały na kształt, a zwłaszcza aksjologię, szkoły, literatury życia zbiorowego. Ze względu na ważność tych zagadnień – również dla współczesnej przestrzeni polonistycznej – zdecydowaliśmy się uczynić je głównym przedmiotem kolejnego Kongresu Dydaktyki Polonistycznej. Do udziału w nim zapraszamy: polonistów uczestniczących we wszystkich obszarach edukacji lub nimi zainteresowanych. Zależałoby nam na obecności, wypowiedziach i głosach w dyskusjach polonistów – nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, polonistów – nauczycieli akademickich; literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, bibliotekoznawców i bibliotekarzy, pedagogów, psychologów, socjologów, specjalistów w zakresie dydaktyki polonistycznej różnych szczebli; mówiąc najogólniej: wszystkich, którzy zajmują się szeroko pojętą edukacją polonistyczną w teorii i w praktyce.
Spotkanie z Ingą Iwasiów– prezentacja książki „Kroniki oporu i miłości”
Książnica Pomorska w Szczecinie zaprasza na spotkanie autorskie z Ingą Iwasiów, która zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Kroniki oporu i miłości”. Spotkanie odbędzie się w Książnicy Pomorskiej, w Sali im. Zbigniewa Herberta o godz. 18.00. Prowadzenie: Anna Godzińska, współorganizator: "Świat Książki”.