Wydarzenie
Szymborska wielostronnie /studencko-doktorancka konferencja naukowa
Studenckie Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki, która odbędzie się w dn. 23-24 maja 2023 roku.
Stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej skłania do ponownej refleksji nad jej osobą, twórczością i kondycją świata, który opisywała. Interesuje nas wielowątkowy i wielostronny ogląd działań artystycznych (poezji, wycinanek artystycznych, gromadzonych przedmiotów) i (nie)obecności poetki w przestrzeni publicznej. Motywację do tych badań mogą stanowić studia literaturoznawcze, językoznawcze, komparatystyczne, dydaktyczne, kulturoznawczei inne.
Jesteśmy otwarci na własne pomysły badawcze uczestników, ale poniżej sugerujemy też wybrane kierunki eksploracji:
- stałość i zmienność idei, wartości i form w twórczości Wisławy Szymborskiej
- specyfika poszczególnych tomów i ich krytyczny odbiór
- język i jego mechanizmy (gramatyczne, komunikacyjne) w poezji Szymborskiej
- poetycki humor i powaga w twórczości autorki Chwili
- czas jako dominanta semantyczna i kompozycyjna w wierszach
- mikro- i makrokosmosy poetki
- poetyki wizualne Szymborskiej (ekfrazy w poezji, wycinanki artystyczne)
- poetka i media (Nagroda Nobla jako cezura bioartystyczna, „autorka jako marka” m. in. za koncepcją Dominika Antonika)
- prywatne i publiczne wizerunki twórczyni (korespondencja poetki, świadectwa relacji osobistych)
- miejsca Szymborskiej: literaturoznawstwo architektoniczne (m.in. za Aleksandrą Wójtowicz)
- poezja autorki Końca i początku w odczytaniach metodologicznych nowego literaturoznawstwa (m.in. studiów środowiskowych, /post/humanistycznych, /post/pamięciowych, migracyjnych, afektywnych, maladycznych i innych)
- twórczość Wisławy Szymborskiej jako przedmiot szkolnych lekcji i zajęć edukacyjnych (w muzeach, bibliotekach itp.)
Prosimy o nadesłanie zgłoszeń do 16 kwietnia 2023 r. na adres kolopolonistow@up.krakow.pl.
Czekamy na Państwa zgłoszenia!
Zarząd SKNP oraz opiekun naukowy Koła:
lic Aleksandra Szymoniak
lic. Ewelina Wójciga
lic. Marcelina Pluta
dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UP
Informacje
Zobacz także
"Niektórzy lubią poezję...", czyli o recepcji dzieła Wisławy Szymborskiej na arenie międzynarodowej / międzynarodowa konferencja naukowa
Wisława Szymborska rzadko podróżowała, mimo to jej twórczość docierała i nadal dociera do najdalszych zakątków globu, o czym świadczą obcojęzyczne przekłady jej poezji i liczne zagraniczne nagrody, w tym najważniejsza z 1996 r. Literacka Nagroda Nobla. Jej teksty nadal intrygują ludzi nauki, studentów, tłumaczy, jak i liczne grono miłośników jej poezji. W 2023 r. Wisława Szymborska obchodziłaby 100. rocznicę urodzin. Jest to dobry moment, aby ponownie pochylić się nad twórczością poetki i zastanowić nad aktualnością jej postrzegania świata, swoistością perspektyw przez nią obieranych, stosowanych w jej poezji – jakże osobliwych – językowych metod opisu wnikliwie obserwowanej rzeczywistości.
Wystawy na Rok Szymborskiej
W związku z ustanowieniem przez Senat roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej Fundacja Wisławy Szymborskiej organizuje wystawy: "RADOŚĆ PISANIA/RADOŚĆ FOTOGRAFOWANIA. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander", „Sto lat! Wisława Szymborska” oraz wystawę wyklejanek Wisławy Szymborskiej.
Inspiracje: Guzik – Szymborska – wieczór poetycki
Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja Jerzego Peterkiewicza i Księgarnia de Revolutionibus zapraszają na spotkanie z Joanną Guzik, przebywającą w Krakowie w ramach Projektu Rezydencji Poetyckich organizowanych przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation. Dlaczego i w jaki sposób Szymborska inspiruje poetkę dowiemy się podczas rozmowy, którą poprowadzi Olga Sabała.
"Duch Szekspira w poezji Wisławy Szymborskiej"
Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych KUL zaprasza na spotkanie z poetką Anną Frajlich (Columbia University, New York). Spotkanie, które odbędzie się 1 czerwca 2022 r. o godz. 16:00 w sali GG-208 poprowadzi prof. Tomasz Garbol, dyrektor Ośrodka Badań nad Literaturą Religijną KUL.