Wydarzenie
Tadeusz Kudliński, krakowianin, człowiek teatru, prozaik i żołnierz
Katedra Literatury XX wieku IFP Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Urząd Miasta Krakowa zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Tadeusz Kudliński, krakowianin, człowiek teatru, prozaik i żołnierz, zaplanowanej na: 5 – 6 listopada 2015 roku w głównym budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2 oraz w Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie Wróblowice.
Podczas konferencji pragniemy pochylić się nad sylwetką i działalnością Tadeusza Kudlińskiego, którego 25 rocznica śmierci przypada w bieżącym roku. Ten krakowianin dał się poznać jako postać wybitna w wielu dziedzinach życia. Tadeusza Kudlińskiego nazwać można człowiekiem trzech epok. Swoje przeżycia żołnierskie w Karpatach i na froncie włoskim przedstawił w tomie Smak Świata. Powieść autobiograficzna, dają niespotykane w polskiej literaturze opisy nowoczesnej wojny, kreśląc duchowe profile postaci ludzkich, z których wojna wydobywa cały tkwiący w nich potencjalnie ładunek żywiołowego biologizmu.
W okresie międzywojennym Kudliński, znany krakowski prawnik, przy czym również literat, krytyk teatralny, realizując swoje artystyczne pasje założył alternatywy teatr „Studio 39”, w który jako aktor zadebiutował Karol Wojtyła, wtedy student polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Prozę o swoistych walorach historiograficznych i obyczajowych niezwykle rzadko ze sobą korespondujących i się wzajemnie się uzupełniających w piśmiennictwie polskim przynosi tom Młodości mej stolica. Wspomnienia krakowianina z okresu między wojnami.
Ludzie oraz ich dzieła odchodzą w niepamięć. Tadeusz Kudliński, patronujący jednej z ulic Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, więziony w czasie okupacji hitlerowskiej, powrócił do celi na Montelupich skutkiem represji okresu stalinowskiego. Proponowana konferencja będzie więc również sprzyjała refleksjom nad trudnym, szczególnie dla Polaków, wiekiem XX.
W związku z tym, nasze zaproszenie kierujemy do wszystkich zainteresowanych proponowanym przez nas tematem. Planowany czas i miejsce obrad: 5 -6 listopada 2015 roku, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, ul. Podchorążych 2 oraz Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie Wróblowice, Fort 51 1/2 Swoszowice, Kraków. Transport do Fortu zapewniają organizatorzy.
Na Państwa zgłoszenia (stopień naukowy, jednostka, tytuł referatu i kilka najważniejszych jego tez – formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) oczekujemy do 30 września 2015. Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 400 zł. Opłata pokryje koszty organizacyjne, poczęstunek (w tym dwa obiady oraz uroczystą kolację) i (częściowo) zaplanowaną publikację pt. „Tadeusz Kudliński, krakowianin, człowiek teatru, prozaik i żołnierz”. Zastrzegamy sobie prawo wyboru nadesłanych zgłoszeń.
Dalsze informacje przekażemy po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia, które należy nadesłać na adres e-mailowy: konf.kudlinski@gmail.com
Komitet organizacyjny:
dr hab. Prof. UP Jacek Rozmus
mgr Magdalena Kuczek
oraz
Muzeum Spraw Wojskowych Fort 51 1/2 Swoszowice
Informacje
Zobacz także
Czy można zakochać się w głosie. Przyczynki do analizy filologicznej i akustycznej – referat Magdaleny Majdak (IJP PAN) oraz Magdaleny Igras-Cybulskiej (AGH)
Pracownia Metodologiczna IJP PAN w Krakowie oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zapraszają na kolejny Lunch z humanistyką cyfrową, który odbędzie się w piątek 27 stycznia 2017 r. o godz. 13:00. Naszymi gośćmi będą Magdalena Majdak (IJP PAN) oraz Magdalena Igras-Cybulska (AGH), które zaprezentują referat zatytułowany Czy można zakochać się w głosie. Przyczynki do analizy filologicznej i akustycznej. Streszczenie wystąpienia: http://scriptores.pl/dhlunch/27-01-2016/.
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” (III edycja)
Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce translacji. Podczas trzeciej edycji wydarzenia porozmawiamy o wielkiej literaturze, która powstaje w językach pozacentralnych i poznamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.
Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017
Nagroda Literacka GDYNIA dzięki formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017 odbędą się w dniach 31 sierpnia – 3 września w Muzeum Miasta Gdyni, Klubie Ucho oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Nagrody zostaną rozdane w sobotę, 2 września, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Tegorocznemu finałowi Nagrody towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym koncert Tymona Tymańskiego „Zatrzymaj wojnę!” oraz warsztaty krytycznoliterackie „GDYNIA pisze”. Na szczególną uwagę zasługuje akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, która zostanie przeprowadzona 2 września w wybranych gdyńskich trolejbusach.
Maska – między rytuałem, teatrem i literaturą
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego