Wydarzenie
Taniec, kobiety i śpiew w literaturze oraz sztukach audiowizualnych / ogólnopolska konferencja naukowa
Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego mają zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. Taniec, kobiety i śpiew w literaturze oraz sztukach audiowizualnych, która odbędzie się 10-11 grudnia 2020 r. za pośrednictwem aplikacji Teams w Microsoft Office 356 (online).
Proponowany zakres tematyczny wystąpień konferencyjnych:
- dzieła literackie oraz audiowizualne poruszające temat tańca i/lub śpiewu,
- dźwięk i ruch – narracyjność opowiadań wizualnych,
- kobieta i kobiecość w literaturze oraz w sztukach audiowizualnych,
- taniec, śpiew, muzyka – korelacja dziedzin sztuki w popkulturze,
- słowo pisane-słowo mówione, porównanie muzycznych adaptacji literackich pierwowzorów,
- taniec, kobiety i śpiew a adaptacje filmowe dzieł literatury polskiej.
Zaznaczamy, że wskazany wybór problemów badawczych to tylko propozycje. Wobec tego zachęcamy Państwa do zgłaszania także innych zagadnień, które wiążą się z proponowaną tematyką. Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli różnych dziedzin i dyscyplin naukowych.
Zgłoszenia oraz wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: konferencja.taniec.i.kobiety@gmail.com.
Na podany adres prosimy przesłać dokument (.doc, .docx, .pdf), zatytułowany według schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (maks. 600 słów);
- notę biograficzną (maks. 80 słów), w tym aktualną afiliację i tytuł naukowy,
- numer telefonu oraz e-mail.
Ostateczny termin nadsyłania tematów wystąpień oraz abstraktów mija 1 grudnia 2020 roku. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów, które zostaną wygłoszone w trakcie konferencji naukowej. Udział w niej jest bezpłatny.
Szczegółowy program konferencji zostanie ogłoszony tydzień przed datą jej rozpoczęcia. Każde wystąpienie będzie trwało około 20 minut.
Przewidywana jest publikacja referatów konferencyjnych w recenzowanym tomie o charakterze monograficznym.
Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo po kliknięciu w zamieszczony link.
https://www.facebook.com/events/2734536663450931
Serdecznie zapraszamy!
Komitet organizacyjny:
dr hab. Arkadiusz Lewicki, prof. UWr
dr hab. Dariusz Dybek
mgr Iga Pękala
mgr Marek Okólski
mgr Michał Pick
mgr Anna Maciejewska
Informacje
Zobacz także
Kobiety – dyskursy, konteksty kulturowo-historyczne, obyczajowość
„Kobieta”, „kobiecość” współcześnie pojmowane są w bardzo szerokim spektrum, mając do zaoferowania o wiele więcej niż tylko konotacje związane np. z przypisanymi rolami społecznymi, zestereotypizowanymi modelami zachować etc., co zdecydowanie skłania do wnikliwych studiów i analiz. Mówimy tutaj zarówno nachyleniu socjologicznym, psychologicznym, medycznym, kulturoznawczym, ale i obyczajowym, a także językoznawczym, kulturowym, a również i tym w literaturze, sztuce filmowej itd.
Słowianie, my lubimy.... kobiety
Koło Naukowe Slawistów przy Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w V studencko-doktoranckiej konferencji naukowej, która odbędzie się 9 marca 2018 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Fredry 10).
Wino w literaturze i kulturze
Koło Naukowe Doktorantów Literaturoznawców i Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową WINO W LITERATURZE I KULTURZE.
Autorki i bohaterki tekstów kultury /II Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Kobiety w historii, kulturze, literaturze i języku: Europa Środkowo-Wschodnia”
Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedra Literaturoznawstwa Ukraińskiego i Komparatystyki, Katedra Języka Ukraińskiego, Katedra Filozofii i Politologii Państwowego Uniwersytetu w Żytomierzu, Katedra Filologii Słowiańskiej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, Katedra Historyczno-Kulturowego Dziedzictwa Białorusi Republikańskiego Instytutu Wyższej Szkoły w Mińsku, Katedra Literaturoznawstwa Rosyjskiego i Obcego Tiumeńskiego Uniwersytetu Państwowego mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Kobiety w historii, kulturze, literaturze i języku: Europa Środkowo-Wschodnia”, która odbędzie się 18 października 2021 r. Ze względu na niestabilną sytuację epidemiologiczną konferencja odbędzie się online.