Wydarzenie
Ulubione kawałki. Piotr Sommer: poezja – krytyka – przekład
Zakład Historii Literatury po 1918 roku oraz Pracownia Literatury Po 19189 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej poświęconej twórczości poetyckiej, krytycznoliterackiej i przekładowej Piotra Sommera, która odbędzie się w dniach 12-13 grudnia 2018 roku.
Celem organizowanej przez nas konferencji pogłębienie refleksji nad całym dorobkiem Piotra Sommera – autora, którego obecność w polskim życiu literackim ostatnich kilku dekad, parafrazując słowa Piotra Śliwińskiego, już dawno stała się obowiązkowa i niezbędna. Przypadający na kwiecień bieżącego roku jubileusz 70. urodzin twórcy Smaku detalu traktujemy jednak jako okazję nie tyle do podsumowania jego dzieła (na długo jeszcze – mamy taką nadzieję – otwartego), ile raczej do ponowienia wielokrotnie podejmowanego już interpretacyjnego wysiłku, rewizji wcześniejszych ustaleń oraz poszerzenia pola dociekań o aspekty pozostające dotąd na marginesie refleksji badawczej (przekłady, krytyka).
Pytamy więc między innymi o miejsce propozycji artystycznej Sommera na mapie powojennej literatury, domniemane lub faktyczne powinowactwa z językami innych poetów (Wata, Białoszewskiego, Ficowskiego i in.), a także o żywotność poetyki autora Pamiątek po nas (zatem o możliwe lub niemożliwe kontynuacje); interesuje nas również obustronna zależność między twórczością własną a przekładową (np. to, czego poeta nauczył się od tłumaczonych przez siebie Amerykanów i Irlandczyków, co w zamian w przekładach na język polski dał im niejako od siebie); chcielibyśmy też zapytać o wpływ, jaki działalność Sommera jako krytyka wywierała, począwszy od lat 80., na dominujące w dyskursie krytycznym sposoby myślenia o istocie i celach literatury (zwłaszcza poezji). Mamy nadzieję, że powyższy zakres zagadnień, a właściwie zaledwie jego zarys, stanowić będzie punkt wyjścia dla całej dyskusji.
Zgłoszenia na konferencję z tytułem i krótkim streszczeniem referatu, nieprzekraczającym 300 słów, prosimy przysyłać w terminie do 9 listopada 2018 r. na adresy organizatorów (kamil.nolbert@uwr.edu.pl, pawel.mackiewicz2@uwr.edu.pl, gabriela.iwinska@uwr.edu.pl). Przewidziany czas na wystąpienie wynosi 20 minut. Informacje na temat opłaty konferencyjnej w wysokości 150 zł (pokrycie kosztów noclegu) przekażemy referentom indywidualnie. Przedstawione referaty planujemy opublikować w punktowanym czasopiśmie naukowym.
Komitet organizacyjny konferencji:
mgr Kamil Nolbert
dr hab. Paweł Mackiewicz
mgr Gabriela Iwińska
(informacja Organizatorów)
Informacje
Zobacz także
Legendarna antologia poetów amerykańskich „O krok od nich”. Piotr Sommer w rozmowie z Tomaszem Swobodą
O krok od nich to rozszerzone wydanie legendarnej antologii przekładów najważniejszych poetów amerykańskich XX wieku. Jej autor, Piotr Sommer, będzie gościem spotkania w Instytucie Kultury Miejskiej. Rozmowę poprowadzi Tomasz Swoboda – pisarz, tłumacz z języka francuskiego, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Wydarzenie odbędzie się 28 marca o godz. 18.00 w IKM.
Krytycy i ich pokolenia
U n i w e r s y t e t K a z i m i e r z a W i e l k i e g o w B y d g o s z c z y
„Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura”
„Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura” to internetowy kwartalnik (wcześniej półrocznik) literacki o zasięgu ogólnopolskim. „Inter-” publikuje współczesną literaturę polską i obcą (poezję, prozę, teksty z pogranicza literatury i przekłady), szkice krytyczne, wywiady z twórcami i badaczami literatury, rozmowy o nowych wydawnictwach oraz informacje o bieżących wydarzeniach literackich. Czasopismo prezentuje dorobek toruńskich twórców i badaczy literatury, otwarte jest jednak także na teksty autorów pochodzących z różnych środowisk twórczych. Swoje łamy udostępnia zarówno debiutantom, jak i dojrzałym twórcom i krytykom.
VIII Międzynarodowa Konferencja z cyklu "Między słowami - między światami"
Instytut Literaturoznawstwa i Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „MIĘDZY SŁOWAMI - MIĘDZY ŚWIATAMI", zatytułowanej "KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA W PRZEKŁADZIE".