Wydarzenie
Warsztaty sermonistyczne I. Badania nad kaznodziejstwem średniowiecznym w Polsce. Przegląd tematów
Pierwsza edycja warsztatów ma na celu skonsolidowanie środowiska młodych badaczy i wydawców średniowiecznych tekstów. Będzie to okazja do poznania się oraz do dyskusji o problemach wydawniczych i interpretacyjnych. Zaproszeni goście wygłoszą wprowadzające w tematykę sermonistyki referaty. Uczestnicy będą mieli okazję przedstawić wyniki swoich badań nad zbiorami lub pojedynczymi kazaniami średniowiecznymi, zarówno łacińskimi, jak i wernakularnymi (polskimi, czeskimi, niemieckimi).
Oczekujemy na komunikaty do 16 maja w formie prezentacji (ok. 20 min.) wykonanych w PowerPoint.
Zgłoszenia prosimy kierować wraz z krótkimi streszczeniami komunikatów na adres: warsztatysermonistyczne@gmail.com.
Ogólnopolska konferencja odbędzie się pod auspicjami Textus et cultura. Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Mediewistycznych, afiliowanego w Pracowni Literatury Średniowiecza Instytutu Badań Literackich PAN.
Miejsce: IBL Warszawa 20‒21 maja2021, godz. 10 - telekonferencja na platformie Google Meet
Wykłady wprowadzające w dn. 20.05.2021:
- prof. dr. hab. K. Bracha / prof. PAN dr hab. Jerzy Kaliszuk, Zbiory średniowiecznych kazań w Polsce
- prof. UKSW dr hab. Anna Zajchowska-Bartłomiuk, Nowoczesne narzędzia pracy edytora średniowiecznych kazań
- prof. dr hab. Mieczysław Mejor, Rodzaje i struktura średniowiecznych kazań
Warsztaty sermonistyczne II.
Kolejna planowana konferencja (może jeszcze w 2021 r.) poświęcona będzie przeglądowi istniejących metod wydawania średniowiecznych łacińskich kazań.
Informacje
Zobacz także
Mgr Ewelina Kaczor, Franciszkańskie kazanie "de s. Hedwigi" z rękopisu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego I D 42 / odczyt w ramach wspólnego "Seminarium Mediewistycznego"
Pomimo powtarzanych postulatów kazania o św. Jadwidze Śląskiej pozostają nadal słabo zbadane. Przeprowadzona w śląskich zbiorach rękopiśmiennych kwerenda przyniosła jednak obiecujące wyniki w postaci 84 tekstów kazań o św. Jadwidze, które zachowały się w 45 kodeksach średniowiecznych. Jeden z owych kodeksów, należący pierwotnie do franciszkańskiego klasztoru św. Stanisława w Głogowie, zawiera szczególnie interesujący tekst o księżnej śląskiej. Kazanie rozpoczyna niekonwencjonalne verbum thematis, zainspirowane Litanią do Wszystkich Świętych: „Sancta Hedwigis ora pro nobis”. (fragment Streszczenia odczytu)
III Warsztaty eFontes "Słowa i rzeczy(wistość) w łacińskim piśmiennictwie polskiego średniowiecza"
W dniach 1-2 grudnia 2021 r. odbędzie się w trybie zdalnym III edycja warsztatów projektu eFontes. Elektroniczny korpus polskiej łaciny średniowiecznej realizowanego ze środków NPRH w Instytucie Języka Polskiego PAN. Organizowane co roku spotkania mają na celu pogłębić naszą wiedzę o piśmiennictwie epoki, a zarazem poddać pod dyskusję najważniejsze aspekty tworzenia korpusu historycznego. W tym roku będziemy obradować w gronie polonistów, latynistów i historyków pod hasłem Słowa i rzeczy(wistość).
"Słownik łaciny średniowiecznej w Polsce" na tle przemian ideowych i technologicznych we współczesnej humanistyce
Zapraszamy na otwarte spotkanie naukowe filologii klasycznej UKSW (21 marca 2016 r. , o godz. 15.00 w sali 223, ul. Dewajtis 5). Z referatem zatytułowanym "Słownik łaciny średniowiecznej w Polsce" na tle przemian ideowych i technologicznych we współczesnej humanistyce wystąpi prof. dr. hab. Michał Rzepiela, kierownik Pracowni "Słownika łaciny średniowiecznej w Polsce" Instytutu Języka Polskiego PAN.
II edycja warsztatów projektu eFontes. Elektroniczny korpus polskiej łaciny średniowiecznej
W dniach 2-4 grudnia 2020 r. odbędzie się w Krakowie II edycja warsztatów projektu eFontes. Elektroniczny korpus polskiej łaciny średniowiecznej realizowanego w Pracowni Łaciny Średniowiecznej Instytutu Języka Polskiego PAN.