Wydarzenie
Wielkie Pomorze - społeczności i narody
Międzynarodowe sympozjum
WIELKIE POMORZE – SPOŁECZNOŚCI i NARODY
Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej, Pommersches Landesmuseum Greifswald, Muzeum Pomorza Środkowego oraz Instytut Kaszubski zaprasza na piątą edycję międzynarodowego sympozjum Wielkie Pomorze pod tytułem Społeczności i narody, które odbędzie się 15-16 października 2015 r. w Słupsku. Dotychczasowe edycje sympozjum poświęcone były problematyce mitu przestrzeni pomorskiej, tożsamości kulturowej, kultury artystycznej, czy problematyce konfesji religijnej. Teraz, po 70 latach od zakończenia II wojny światowej, przyszedł czas na określenie zjawisk socjologiczno-literackich. Myślimy o tym, aby zająć się artystycznymi reprezentacjami dyskursów narodowych, które pojawiły się na Pomorzu rozumianym w całej rozległości terytorialnej, a zatem od Rostocku do Gdańska.
Nasze spotkanie może przynieść ze sobą nie tylko kwestie etniczne. Pragniemy również dokonać namysłu nad takimi kategoriami jak społeczność terytorialna (np. kosznajderska, kociewska, słowińska), zawodowa, rodowa lub wyznaniowa. Mamy świadomość, że dotykamy w tym momencie trudnych tematów i kwestii, tym nie mniej pragniemy, aby wybrzmiały w referatach różne punkty widzenia. Przede wszystkim polski, niemiecki, czy kaszubski, ale także i inne spojrzenia z perspektywy innych grup społecznych.
W założeniach sympozjum pragniemy wypowiadać się nie tylko w formie akademickiej, ale również dopuścić do głosu w dyskusjach panelowych przedstawicieli środowisk pozanaukowych, np. duchownych, pasjonatów historii lub religioznawstwa. Namysł nad tematyką Wielkie Pomorze. Społeczności i narody realizowany będzie w trakcie Konfrontacji Kulturowych w formach konferencji naukowej, koncertów i spotkań autorskich.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie, zakwaterowanie i uczestnictwo w imprezach towarzyszących, nie pokrywają natomiast kosztów podróży. Planujemy ogłoszenie drukiem referatów w recenzowanej książce pokonferencyjnej. Na zgłoszenie tematu i krótkiego planu wystąpienia czekamy do końca kwietnia 2015 roku:
Informacje
Zobacz także
Sacrum sekularne? Ponowoczesna ekspresja duchowości
Nagość w obiektywie nauk / Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Celem konferencji jest konfrontacja rożnych sposobów rozumienia i konceptualizowania nagości. Interesuje nas nie tylko to, w jaki sposób nagość jest badana i pojmowana w konkretnych dyscyplinach naukowych, ale również to, w jaki sposób reprezentuje się ją w poszczególnych tekstach kultury. Jesteśmy otwarci zarówno na teoretyczne próby ujmowania nagości, jak i propozycje jej analizy i interpretacji w danym kontekście.
Stanisław Ignacy Witkiewicz -konteksty filozoficzne, teatralne i filmowe
Prelegentom proponuje się dwie ścieżki tematyczne w obrębie wskazanych niżej paneli – filozoficzną oraz teatralno-filmową:
„Tu jestem / zamieszkuję własne życie”. Twórczość poetycka, prozatorska i epistolarna Anny Frajlich / Międzynarodowa konferencja naukowa. Gość honorowy: Anna Frajlich-Zając
„Tu jestem / zamieszkuję własne życie”. Twórczość poetycka, prozatorska i epistolarna Anny Frajlich Gość honorowy: Anna Frajlich-Zając