Wydarzenie
Społeczność w języku – język w społeczności / Ogólnopolska konferencja językoznawcza
Instytut Języka Polskiego oraz Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji językoznawczej Społeczność w języku - język w społeczności.
Przedmiotem refleksji w trakcie planowanej sesji naukowej chcielibyśmy uczynić zagadnienia leksykalno-komunikacyjne dotyczące języka i roli, jaką odgrywa on w różnych społecznościach (grupach): narodowych, lokalnych, etnicznych, zawodowych itp. Język nie jest tworem monolitycznym, lecz wewnętrznie zróżnicowanym i to właśnie w tej wielopostaciowości należy upatrywać jego bogactwa. Niezależnie, czy mówimy o języku danego narodu czy też grupy społecznej, zawodowej, etnicznej itp., każdorazowo pełni on funkcję socjalizującą – jako narzędzie komunikacji umożliwia wzajemne porozumienie i tym samym spaja członków danej społeczności oraz buduje ich tożsamość. Współczesne wydarzenia polityczne pokazują, jak istotna jest ta konsolidująca funkcja języka, dlatego w ramach planowanej sesji chcielibyśmy podjąć dyskusję nad różnymi językami i ich odmianami. Szeroko zakreślona problematyka konferencji dopuszcza wiele możliwych interpretacji przewodniego tematu.
Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno badaczy zajmujących się językoznawstwem synchronicznym, jak i diachronicznym, polonistów i neofilologów. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 3 kwietnia 2016 r. pod adresem: spolecznosc.w.jezyku@wp.pl (formularz w załączniku).
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł. Zostanie ona przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia (organizatorzy zapewniają obiad oraz poczęstunek podczas obrad), jak również częściowe sfinansowanie publikacji pokonferencyjnej (zawierającej artykuły zakwalifikowane po recenzji). Szczegóły dotyczące uiszczania opłaty, obejmujące adres i numer konta, zostaną podane mailowo wraz z informacją o przyjęciu referatu.
Wyrażamy nadzieję, że konferencja spotka się z Państwa życzliwym zainteresowaniem.
Organizatorzy
dr Karolina Lisczyk-Kubina (IJP UŚ)
dr Marcin Maciołek (KMSP UŚ)
Informacje
Zobacz także
Gwara i jej wartość komunikacyjna, kulturowa i społeczna
Przedmiotem refleksji naukowej w trakcie planowanej konferencji pragniemy uczynić gwarę i jej wartość ujmowaną w aspekcie komunikacyjnym, kulturowym i społecznym. Zakładamy, iż problematyka ta rozpatrywana będzie zarówno w ujęciu teoretyczno-metodologicznym, jak i w postaci badań empirycznych, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.
Wielkie Pomorze - społeczności i narody
Wiedza o języku w kształceniu językowym / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Język w regionie – region w języku II
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji Język w regionie – region w języku II, która odbędzie się w dniach 17–18 listopada 2016 roku w Poznaniu. Celem drugiej już z cyklu konferencji Język w regionie – region w języku jest prezentacja wyników badan naukowych dotyczących wzajemnych powiązań języka i kultury regionalnej, szczególnie Wielkopolski, zarówno w ujęciu synchronicznym, jak i diachronicznym. Szczegóły na plakacie oraz w załączniku.