Event
Wielkie Pomorze - społeczności i narody
Międzynarodowe sympozjum
WIELKIE POMORZE – SPOŁECZNOŚCI i NARODY
Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej, Pommersches Landesmuseum Greifswald, Muzeum Pomorza Środkowego oraz Instytut Kaszubski zaprasza na piątą edycję międzynarodowego sympozjum Wielkie Pomorze pod tytułem Społeczności i narody, które odbędzie się 15-16 października 2015 r. w Słupsku. Dotychczasowe edycje sympozjum poświęcone były problematyce mitu przestrzeni pomorskiej, tożsamości kulturowej, kultury artystycznej, czy problematyce konfesji religijnej. Teraz, po 70 latach od zakończenia II wojny światowej, przyszedł czas na określenie zjawisk socjologiczno-literackich. Myślimy o tym, aby zająć się artystycznymi reprezentacjami dyskursów narodowych, które pojawiły się na Pomorzu rozumianym w całej rozległości terytorialnej, a zatem od Rostocku do Gdańska.
Nasze spotkanie może przynieść ze sobą nie tylko kwestie etniczne. Pragniemy również dokonać namysłu nad takimi kategoriami jak społeczność terytorialna (np. kosznajderska, kociewska, słowińska), zawodowa, rodowa lub wyznaniowa. Mamy świadomość, że dotykamy w tym momencie trudnych tematów i kwestii, tym nie mniej pragniemy, aby wybrzmiały w referatach różne punkty widzenia. Przede wszystkim polski, niemiecki, czy kaszubski, ale także i inne spojrzenia z perspektywy innych grup społecznych.
W założeniach sympozjum pragniemy wypowiadać się nie tylko w formie akademickiej, ale również dopuścić do głosu w dyskusjach panelowych przedstawicieli środowisk pozanaukowych, np. duchownych, pasjonatów historii lub religioznawstwa. Namysł nad tematyką Wielkie Pomorze. Społeczności i narody realizowany będzie w trakcie Konfrontacji Kulturowych w formach konferencji naukowej, koncertów i spotkań autorskich.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie, zakwaterowanie i uczestnictwo w imprezach towarzyszących, nie pokrywają natomiast kosztów podróży. Planujemy ogłoszenie drukiem referatów w recenzowanej książce pokonferencyjnej. Na zgłoszenie tematu i krótkiego planu wystąpienia czekamy do końca kwietnia 2015 roku:
Information
See also
Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów
Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.
Społeczność w języku – język w społeczności / Ogólnopolska konferencja językoznawcza
Instytut Języka Polskiego oraz Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji językoznawczej Społeczność w języku - język w społeczności.
Sacrum sekularne? Ponowoczesna ekspresja duchowości
Wielkie Pomorze - wojna i pokój / międzynarodowe sympozjum
Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej, Instytut Kaszubski oraz Muzeum Pomorza Środkowego zapraszają na szóstą edycję międzynarodowego sympozjum "Wielkie Pomorze" pod hasłem "Wojna i pokój", które odbędzie się 26-27 października 2017 r. w Słupsku.