Wydarzenie
Zbliżenia: językoznawstwo - translatoryka - literaturoznawstwo / Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Konferencja skierowana jest do pracowników naukowych i dydaktycznych, teoretyków i praktyków, pracujących w ramach dyscyplin powiązanych ze sobą w szeroko pojmowanym o bszarze nauk humanistycznych, w szczególności w językoznawstwie (systemowym i stosowanym), translatologii i literaturoznawstwie.
"Zbliżenia" to propozycja wielowątkowej płaszczyzny dyskusji, która mogłaby pokazać drogi do przekraczania granic we współczesnej humanistyce. Stąd też zasadne będą referaty o charakterze interdyscyplinarnym.
Planowane są następujące sekcje:
1. Sekcja językoznawcza (językoznawstwo systemowe i stosowane).
2. Sekcja translatologiczna.
3. Sekcja literaturoznawcza.
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2017 r. w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Popiełuszki 4 w Koninie. Opłata konferencyjna wynosi 350 zł.
Zgłoszenia udziału w konferencji można przesyłać do 31 października 2017 r.
Informacje
Zobacz także
Terminologia onomastyczna – Nazwotwórstwo
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Sekcja Onomastyczna Komitetu Językoznawstwa PAN, Komisja Onomastyki Słowiańskiej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Oddział w Lublinie zapraszają na XXI międzynarodową konferencję onomastyczną "Terminologia onomastyczna – Nazwotwórstwo", która odbędzie się w dniach 4-6 października 2018 r. w Kazimierzu Dolnym.
Języki specjalistyczne w ujęciu diachronicznym i synchronicznym / Krajowa Konferencja Naukowa
Celem konferencji organizowanej przez Katedrę Językoznawstwa Włoskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, jest stworzenie forum do dyskusji i wymiany doświadczeń wśród przedstawicieli środowiska językoznawców (neofilologów i polonistów), tłumaczy, wykładowców, nauczycieli oraz innych osób zainteresowanych tematyką języków specjalistycznych.
Posiedzenie Sekcji Dialektologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN
Pierwsze w 2017 roku posiedzenie Sekcji Dialektologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN odbędzie się 3 marca o godz. 11 w sali 2513 Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Języki słowiańskie w kontekstach kultur dawnych i współczesnych (siódme spotkanie z cyklu "Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi")
Konferencja dotyczy naukowo ważkiego zagadnienia języka jako składnika, a zarazem wyraziciela kultury narodowej. Zamiarem organizatorów jest przeprowadzenie dyskusji zarówno na tematy ogólnometodologiczne, jak i szczegółowe, związane z problematyką odzwierciedlania zjawisk kulturowych w dawnych i współczesnych językach słowiańskich.