Wydarzenie
Zofia Romanowiczowa. Kanon literatury polskiej dla wtajemniczonych
Zapraszamy na spotkanie z prof. Arkadiuszem Morawcem, autorem książki o Zofii Romanowiczowej, jednej z najlepszych polskich pisarek (i pisarzy) XX wieku, nieznanej szerzej polskiemu czytelnikowi.
W rozmowie wezmą udział także prof. Marzena Woźniak-Łabieniec (prowadzenie) i dr Natalia Królikowska.
Zofia Romanowiczowa urodziła się w 1922 roku, była więźniarką hitlerowskich obozów zagłady, po wojnie mieszkała w Paryżu. Wraz z mężem, Kazimierzem Romanowiczem, założyła księgarnię i wydawnictwo Libella oraz Galerię Lambert, miejsca stanowiące jedne z najważniejszych emigracyjnych ośrodków kultury do połowy lat 90. Pisała przede wszystkim powieści psychologiczne poświęcone przeżyciom obozowym i problemom życia na emigracji, wśród nich „Baśkę i Barbarę”, „Przejście przez Morze Czerwone”, „Łagodne oko błękitu”.
Spotkanie odbędzie się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmena przy ul. Wojska Polskiego w Łodzi. Wstęp wolny.
Informacje
Zobacz także
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy / Ogólnopolska konferencja naukowa
„Jesteśmy wszędzie i nigdzie”. Twórczość literacka, translatorska, krytycznoliteracka i naukowa Andrzeja Buszy
X Jubileuszowy Tydzień Polonistów Uniwersytetu Rzeszowskiego
Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze / Otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”
Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają na otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”: Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1).
Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017
Nagroda Literacka GDYNIA dzięki formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017 odbędą się w dniach 31 sierpnia – 3 września w Muzeum Miasta Gdyni, Klubie Ucho oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Nagrody zostaną rozdane w sobotę, 2 września, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Tegorocznemu finałowi Nagrody towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym koncert Tymona Tymańskiego „Zatrzymaj wojnę!” oraz warsztaty krytycznoliterackie „GDYNIA pisze”. Na szczególną uwagę zasługuje akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, która zostanie przeprowadzona 2 września w wybranych gdyńskich trolejbusach.