Wydarzenie
Życie prywatne Polaków w XIX wieku. Śmiech, humor, satyra
Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie zapraszają do udziału w X sesji naukowej Życie prywatne Polaków w XIX wieku. Śmiech, humor, satyra, która odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2022 r. w Olsztynie.
Organizatorzy proponują perspektywę poznawczą życia prywatnego i życia codziennego epoki przez pryzmat reakcji emocjonalnej, jaką jest śmiech.
Celem konferencji jest porównawczy ogląd ról i znaczeń humoru, komizmu, śmiechu i śmieszności w historii, kulturze i literaturze, prasie, ikonografii, twórczości muzycznej Polaków w XIX stuleciu.
Tematyka dziewiętnastowiecznej kultury śmiechu stwarza wiele możliwości interpretacyjnych i otwiera nowe perspektywy badawcze nad społeczeństwem polskim w dobie zaborów. Organizatorzy zapraszają przede wszystkim historyków, historyków sztuki, literaturoznawców, historyków kultury, antropologów kultury, etnologów, muzealników i archiwistów, ale także przedstawicieli innych dyscyplin, do prezentacji swoich wyników badań i wymiany doświadczeń podczas obrad.
Propozycje referatów prosimy przesyłać drogą elektroniczną na formularzu zgłoszeniowym do 1 listopada 2022 r. na adres: mariakorybut@o2.pl. Uczestnicy nie wnoszą opłaty konferencyjnej.
Informacje
Zobacz także
Radość. W kręgu staropolskiego doświadczenia radości i śmiechu / z cyklu "Spotkania z Meluzyną"
Zakład Literatury Dawnej, Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego przy udziale Koła Naukowego Literatury i Kultury Staropolskiej zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową „Radość. W kręgu staropolskiego doświadczenia radości i śmiechu”, która kontynuuje cykliczne „Spotkania z Meluzyną” (Pobierowo 2017, Wisła 2018, Pobierowo 2019, konferencja online w 2020), organizowane pod patronatem czasopisma „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”. Konferencja odbędzie się online na platformie Ms Teams w dniach 19-20 kwietnia 2021.
"O mężczyźnie (nie)zwyczajnie" - VI sesja z cyklu "Życie prywatne Polaków w XIX wieku"
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego
Humor i karnawalizacja w komunikacji / IV ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Nasz język ojczysty”
Konferencja odbędzie się w dniach 22-23.03.2019 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i organizowana jest w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego. Do wzięcia udziału zapraszamy studentów i doktorantów filologii polskiej, a także: kulturoznawstwa, dziennikarstwa, socjologii, medioznawstwa oraz kierunków pokrewnych.
Wyspiański – fenomen kreatywności. Dzieło i życie artysty w perspektywie procesu twórczego
Pracownia Badań nad Procesem Twórczym, Katedra Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski oraz Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ zapraszają na konferencję naukową "Wyspiański – fenomen kreatywności. Dzieło i życie artysty w perspektywie procesu twórczego", która odbędzie się 21-22 listopada 2024.