Numer czasopisma
Chłopskość
Numer 6/2017 „Tekstów Drugich” poświęcony jest kategorii chłopskości. W artykule wstępnym Kwestia chłopska Grzegorz Grochowski rozważa kwestię reaktywacji zainteresowania "nurtem chłopskim" w kulturze i debacie społecznej. Zdaniem autora od 2011 roku miało miejsce szereg wydarzeń artystycznych i naukowych, które należy uznać za przełomowe w odkrywaniu "chłopskości" na nowo.
W numerze można przeczytać artykuł Przemysława Czaplińskiego o wsi w literaturze polskiej przełomu XX i XXI wieku, Bożeny Karwowskiej o kulturze chłopskiej w latach 1944-1948, Anny Engelking na temat dyskursu o „Poleszuku”, Andrzeja Skrendy o Henryku Berezie, Aliny Molisak o relacjach między mieszkańcami w żydowskiej wsi Iwaniki, Karoliny Koprowskiej o doświadczeniu Zagłady na wsi, a także Agnieszki Daukszy o problemach z analizą chłopskiego dziedzictwa. W numerze również Andrzej Leder o zapomnianej opowieści emancypacyjnej polskiego ludu, Inga Iwasiów o dyskursie przesiedleń po 1945 oraz Andrzej Zieniewicz na temat migracji, reformy rolnej i socrealizmu w perspektywie „prześnionej rewolucji”, a także Wacław Forajter wokół tematu emigracji zarobkowych chłopów polskich w XIX w. Warto również sięgnać po artykuł Aleksandry Ubertowskiej o analizie ekonomii dyskursu ekokrytycznego i postkolonialnego, Grzegorza Wołowca na temat Pigonia jako ideologa kultury ludowo-narodowej oraz Krzysztofa Obremskiego o Dafnis Samuela Twardowskiego jako gatunkowej hybrydzie. Ponadto recenzje i analizy: Marta Tomczok o Ofelizmie, Małgorzata Litwinowicz-Droździel wokół Toastu na progu Andrzeja Mencwela.
Spis treści
Alina Molisak, Żydzi-chłopi.
Krzysztof Obremski, Gatunkowa hybryda z 1638 roku: Samuela Twardowskiego „Dafnis drzewem bobkowym” (przyczynek do „zagłady gatunków”).
Aleksandra Ubertowska, Pisanie puszczy. Ekonomie dyskursu ekokrytycznego i postkolonialnego.
Karolina Koprowska, Tożsamościowe roz-poznania. Doświadczenia Zagłady na wsi.
Wacław Forajter, „Krwawa droga” i „czarowna jazda”. Z socjologii podróży w wieku XIX.
Grzegorz Wołowiec, Filologia i nacjonalizm. Stanisław Pigoń jako ideolog kultury ludowo-narodowej.
Andrzej Skrendo, „Nocny złodziej jabłek” – Henryk Bereza i nurt chłopski w prozie polskiej.
Andrzej Zieniewicz, Czułość i wrogość przemian (migracje, reforma rolna i socrealizm w perspektywie „prześnionej rewolucji”).
Przemysław Czapliński, Śmierć, śmierć, inne życie. Wieś w literaturze polskiej przełomu XX i XXI wieku.
Bożena Karwowska, Kultura chłopska w optyce prasy społeczno-kulturalnej lat 1944–1948. „Warszawa” i dyskusje nad modelem kultury powojennej Polski.
Anna Engelking, „Poleszuk” nieoswojony. Wokół funkcji chłopskości w konstruowaniu polskości.
Inga Iwasiów, Przesiedleni chłopi uruchamiają miasto.
Andrzej Leder, Nienapisana epopeja.
Agnieszka Dauksza, O pewnym chłopskim geście. Od rabacji do Zagłady.
Marta Tomczok, Trzecie ciało.
Grzegorz Grochowski, Kwestia chłopska.
Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Wyprawa po skrzynię posażną. Po lekturze „Toastu na progu” Andrzeja Mencwela.
Informacje
Ostatnio dodane numery
Teksty Drugie | (6) | 2023
Teksty Drugie | (1) | 2021
Teksty Drugie | (6) | 2017
Zobacz także
Dzieciństwo. Literatura i Kultura | 2(2) | 2020
Tytuł numeru: Przełamywanie antropocentryzmu w tekstach kultury dziecięcej i młodzieżowej / Tom 2 Nr 2 (2020)
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru czasopisma naukowego „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”, półrocznika wydawanego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego: https://www.journals.polon.uw.edu.pl/index.php/dlk/issue/view/48. Temat przewodni to Przełamywanie antropocentryzmu w tekstach kultury dziecięcej i młodzieżowej, a w numerze opublikowano jedenaście artykułów.
Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo | (10(13)) | 2020
Tytuł numeru: Agony
Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego rocznika „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo”, który został poświęcony problematyce agonu literackiego.
Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo | (14 (17)) | 2024
Tytuł numeru: Autorytety
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma „Prace Filologiczne. Literaturoznawtswo”, tym razem pod tytułem Autorytety. Rocznik zawiera artykuły poświęcone mechanizmom wyłaniania się, upamiętniania i kwestionowania autorytetów w kulturze i życiu literackim, w rozmaitych epokach, odmiennych kontekstach narodowych i okolicznościach społecznych. TEMAT NUMERU: AUTORYTETY ELŻBIETA DĄBROWICZ, Autorytet księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w teatrze opinii między 1834 a 1861 rokiem MAGDALENA BĄK, Sobie śpiewam a Polakom. O autorytecie Camõesa w literaturze polskiej doby romantyzmu KATARZYNA PIETRUCZUK, Establishing the Singer’s Authority in the Odyssey GRAŻYNA SZWAT-GYŁYBOWA, Między obserwacją społeczną a snem. Autorytet toposu wmurowanej matki w powieściach Desa Ivany Trajanoskiej oraz Majkite Teodory Dimowej LECH MIODYŃSKI, Naukowy arbitralizm i kult geniuszu w normatywizacji wczesnych badań slawistycznych DOROTA GIL, Jovana Skerlicia aksjologiczne wzorce autorytetów jako paradygmatów serbskiej kultury i literatury PIOTR SIDOROWICZ, Autorytet polityczny / autorytet naukowy – Stefan Żółkiewski HELENA TELEŻYŃSKA, Autorytet i autorytetka? O różnicach w starożytnej recepcji Homera i Safony MARIA ZIELNIEWICZ, Figura autorytetu w czasach ponowoczesnych. Twórczość Olgi Tokarczuk wobec zwrotu etycznego PAWEŁ BERNACKI, Projekt Lovecraft. Losy marki Howarda Phillipsa Lovecrafta na polskim rynku książki ESTERA LASOCIŃSKA, W cieniu autorytetu. Paweł Szczerbic sam o sobie MAGDALENA BYSTRZAK, Ona i oni. Przyczynek do biografii Márii Holuby POŻYTKI FILOLOGICZNE PAULINA ABRISZEWSKA, Norwid – Schiller – Novalis. Komparatystycznie o Assuncie KATARZYNA JAWORSKA, Jak na spowiedzi. Pakt spowiedziowy w pewnym nurcie literatury popularnej MACIEJ MAZUR, „Są dni, w które ojciec przestaje się dziać”. Perspektywa impersonalna w Nakarmić kamień Bronki Nowickiej EWA SZCZĘSNA, Genom literatury i jego medialne oraz dyskursywne modelowanie KATARZYNA KOZA, Ekopoetyki. Teorie mimetyczne a postmortonowskie – próba klasyfikacji MATEUSZ KALIŃSKI, Sebald/Lebda: być ze świata katastrofy WIKTOR GARDOCKI, „Ironia trącąca defetyzmem” a „społeczne zadania satyry”. Recenzje cenzorskie zbioru felietonów Władysława Smólskiego z 1948 roku DARIUSZ SKÓRCZEWSKI, Nieznany XIX-wieczny dziennik Pelagii Rościszewskiej. Projekt lektury ARTUR HELLICH, Trudna sztuka uobecniania. O pisarstwie Andrzeja Zieniewicza