Aktualność
Zmarła Prof. Swietłana Musijenko
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Swietłany Musijenko, slawistki, badaczki literatur słowiańskich, założycielki polonistyki na Państwowym Uniwersytecie Janki Kupały w Grodnie.

Urodziła się 30 sierpnia 1939 roku w Ukrainie. Absolwentka filologii rosyjskiej na uniwersytecie w Mińsku. Doktoryzowała się w Moskwie pod kierunkiem Prof. Wiktora Choriewa na podstawie badań nad stylistyką i genologią polskiej prozy lat 50. i 60. XX wieku.
W 1967 roku podjęła pracę na uniwersytecie w Grodnie, gdzie w 1989 otworzyła pierwszą na Białorusi katedrę polonistyki.
Szczególnym zainteresowaniem badawczym objęła wielogatunkowy dorobek twórczy Zofii Nałkowskiej (byłą pierwszą na Białorusi monografistką pisarki i założycielką muzeum jej twórczości). Poświęciła się dokumentacji śladów polskich na Grodzieńszczyźnie. Była animatorką wielu międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych przede wszystkim życiu i twórczości Mickiewicza, Orzeszkowej, Nałkowskiej.
Podjęła współpracę z ośrodkami badawczymi w Polsce, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Białymstoku.
Placówka naukowa kierowana przez Prof. Swietłanę Musijenko wykształciła ponad 500 polonistów.
Charyzmatyczna pedagog, niestrudzona badaczka wielojęzyczności i wieloetniczności Słowiańszczyzny. Była wspaniałą humanistką i życzliwym człowiekiem.
Informacje
Zobacz także
Znamy wyniki II edycji konkursu serii "Lupa Obscura" na najlepszą niepublikowaną pracę naukową
Komitet redakcyjny serii Lupa Obscura ma przyjemność poinformować, że II edycja konkursu na najlepszą niepublikowaną rozprawę naukową, zorganizowana i ogłoszona przez Komitet w październiku 2024 roku, została rozstrzygnięta.
Czy znacie już Europejską Bibliografię Literacką?
Niezależnie od odpowiedzi, zachęcamy do odwiedzenia strony European Literary Bibliography (literarybibliography.eu), gdzie znajdziecie właśnie opublikowaną nową wersję serwisu. Możecie spodziewać się usprawnionego interfejsu, rozbudowanych opcji wyszukiwania oraz nowych narzędzi do wizualizacji danych.
Otwarte seminarium online dotyczące prostego języka jako kompetencji polonistów
Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium poświęcone kompetencjom polonistycznym. Jest organizowane w ramach projektu "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata" realizowanego przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Żeromski górą! Olimpiada Literatury i Języka Polskiego na Litwie
Zakończyły się zmagania uczniów w LV edycji Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Przed nami gala zakończenia, która odbędzie się 30 maja w Warszawie. Od roku szkolnego 1989/90 Olimpiada przeprowadzana jest także poza Polską, w Ukrainie, Rumunii, na Łotwie i Litwie. Młodzież z innych krajów bierze udział w Konkursie Polonistycznym organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. O polonistycznych zmaganiach olimpijskich na Litwie rozmawiamy z doc. dr Ireną Fedorowicz z Centrum Polonistycznego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego.
Zmiany w pisowni pod lupą badaczy z Litwy. Rozmowa z doc. dr Kingą Geben
W ubiegłym roku Rada Języka Polskiego przy prezydium PAN opublikowała wytyczne dotyczące zmian zasad ortografii. Rada ogłosiła również dokument pt. Zasady pisowni i interpunkcji polskiej, „zbierający wszystkie przepisy, zarówno te obowiązujące, jak i uchwalone ostatnio”. Zgodnie z uchwałą z dniem 1 stycznia 2026 roku opublikowany dokument „stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych” (Komunikat RJP przy Prezydium PAN z dnia 10 maja 2024 r., https://rjp.pan.pl/).