Полонистический бюллетень

Новость

Они ушли
Дата размещения: 10.08.2023

Zmarła Prof. Swietłana Musijenko

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Swietłany Musijenko, slawistki, badaczki literatur słowiańskich, założycielki polonistyki na Państwowym Uniwersytecie Janki Kupały w Grodnie.

Urodziła się 30 sierpnia 1939 roku w Ukrainie. Absolwentka filologii rosyjskiej na uniwersytecie w Mińsku. Doktoryzowała się w Moskwie pod kierunkiem Prof. Wiktora Choriewa na podstawie badań nad stylistyką i genologią polskiej prozy lat 50. i 60. XX wieku.

W 1967 roku podjęła pracę na uniwersytecie w Grodnie, gdzie w 1989 otworzyła pierwszą na Białorusi katedrę polonistyki.

Szczególnym zainteresowaniem badawczym objęła wielogatunkowy  dorobek twórczy Zofii Nałkowskiej (byłą pierwszą na Białorusi monografistką pisarki i założycielką muzeum jej twórczości). Poświęciła się dokumentacji śladów polskich na Grodzieńszczyźnie. Była animatorką wielu międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych przede wszystkim życiu i twórczości Mickiewicza, Orzeszkowej, Nałkowskiej.

Podjęła współpracę z ośrodkami badawczymi w Polsce, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Białymstoku.

Placówka naukowa kierowana przez Prof. Swietłanę Musijenko wykształciła ponad 500 polonistów.

Charyzmatyczna pedagog, niestrudzona badaczka wielojęzyczności i wieloetniczności Słowiańszczyzny. Była wspaniałą humanistką i życzliwym człowiekiem.

 

Информация

Дата размещения:
10 августа 2023; 10:12 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
10 августа 2023; 10:12 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

24.04.2024
Издательская новинка

Ukazał się przekład "Historii literatury polskiej" prof. Anny Nasiłowskiej!

.........................................

24.03.2024
Приз

Prof. Paweł Próchniak otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Historyk literaturyk, krytyk literacki, eseista, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Rady „Biuletynu Polonistycznego” otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

19.03.2024
Статья или интервью

Monika Herceg z tytułem Europejskiej Poetki Wolności 2024!

Chorwacka poetka Monika Herceg zwycięża w konkursie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” 2014. 34-letnia poetka jest najmłodszą laureatką w historii wyróżnienia. Jury zdecydowało się uhonorować jej tom „Okres ochronny.” w przekładzie Aleksandry Wojtaszek, podkreślając jego świeżość, współczesność i zręczne łączenie perspektywy intelektualnej z autorefleksją. Wręczenie nagród odbędzie się 19 kwietnia podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności (17-20 kwietnia). 

07.03.2024
Polecamy

Raport OPI o stanie otwartej nauki w Polsce

Wyniki badania Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) nie budzą wątpliwości. Potrzebujemy stworzenia krajowej polityki otwartego dostępu. Wyzwaniem jest nadal udostępnienie danych badawczych zgodnie z międzynarodowymi wymogami i ich zdeponowanie w repozytoriach, co wymaga profesjonalnej infrastruktury IT i obsługi specjalistów, którzy łączyliby umiejętności z zakresu IT oraz znajomość tematyki otwartej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Analiza stanu otwartej nauki w Polsce”!

26.02.2024
Они ушли

Zmarł prof. Jerzy Jarzębski

25 lutego po ciężkiej chorobie zmarł prof. Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury, wybitny badacz twórczości Stanisława Lema, Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza, autor książek i esejów literackich, m.in. "Gry w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах