Projekt badawczy
Demokracja oddolna w Polsce – utopia czy szansa?
W Polsce obywateli przekonuje się, że możliwość wrzucenia do urny kartki do głosowania raz na kilka lat jest podstawą demokracji. Ale czy polscy obywatele, dzięki udziałowi w wyborach i głosowaniu na określone partie i ugrupowania polityczne, mają rzeczywisty wpływ na stanowione w polskim państwie prawo? Przecież to system prawny winien być odbiciem umowy społecznej zawartej z woli wszystkich Polaków, zgodnie z którą powinny być sprawowane rządy w Państwie. Zakład Kultury Politycznej i Badań nad Demokracją na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie PUNO w Londynie i Obywatelski Think Thank zainicjowały wspólnie ogólnopolski program badawczy na temat stanu i perspektyw rozwoju demokracji w Polsce.
Celem programu jest analiza możliwości wprowadzenia do polskiego systemu politycznego efektywnych instrumentów demokracji oddolnej w oparciu o referenda. Jego ważną częścią jest przeprowadzenie reprezentatywnych ankiet w różnych środowiskach społecznych i politycznych (parlamentarzyści, radni, organizacje pozarządowe, organizacje polityczne, środowiska naukowe, media, prawnicy, dziennikarze, blogerzy itd.). Wyniki tych badań będą mogły być podstawą do ew. opracowywania projektów zmian w polskim systemie prawa w kierunku zwiększenia podmiotowości ogółu Polaków w podejmowaniu najważniejszych decyzji w naszym państwie.
Badanie ma charakter naukowy i pozbawione jest wszelkich konotacji politycznych, rozumianych jako wsparcie kogokolwiek w walce o władzę. Jego wyniki będą jednak opublikowane publicznie (w formie opracowania wykonanego na bazie otrzymanych ankiet), a więc będą mogły służyć także wszystkim tym, którzy np. zechcą na ich podstawie podjąć ew. społeczne inicjatywy ustawodawcze.
Organizatorzy badania zwracają się do Państwa z prośbą o wyrażenie swojej opinii na temat wybranych problemów i możliwości zmian w polskim systemie demokratycznym poprzez wypełnienie ankiety dostępnej tutaj:
kliknij i wypełnij ankietę: https://www.interankiety.pl/i/j8GLRY20
Obszerne informacje na temat demokracji oddolnej w Polsce dostępne są w książce pt. Polska semidemokracja. Dylematy oddolnej demokracji w III RP.
Link do książki: https://www.wgp.com.pl/
Informacje
Zobacz także
Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918
Projekt Pamiętniki i Listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918 zakłada przeprowadzenie szerokiej kwerendy w archiwach i bibliotekach Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Łotwy, Ukrainy i Francji, której celem będzie odnalezienie i zinwentaryzowanie znajdujących się tam pamiętników i listów polskich autorów.
#PolskaHumanistykaCyfrowa || Atlas klasztorów w Polsce X-XXI w.
Celem głównym projektu badawczego jest opracowanie nowoczesnego, zgodnego ze wszystkimi regułami postępowania naukowego, Atlasu klasztorów. Będzie on zawierać opracowany w oparciu o różnego rodzaju źródła i współczesny dorobek historiografii polskiej, i szerzej, europejskiej (szczególnie czeskiej, litewskiej, niemieckiej i ukraińskiej), kartograficzny obraz wszystkich klasztorów należących do zakonów, które kiedykolwiek, dawniej i obecnie, istniały w przestrzeni Polski i ziem z nią związanych.
#PolskaHumanistykaCyfrowa || Kartografia w służbie reform państwa epoki stanisławowskiej - krytyczne opracowanie „Geograficzno-statystycznego opisania parafiów Królestwa Polskiego" oraz map województw koronnych Karola Perthéesa
Katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce. Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych.
Projekt TICASS: Technologie obrazowania w komunikacji, sztuce i naukach społecznych
Technologie wizualne mają ważne znaczenie dla repertuaru najistotniejszych ludzkich kompetencji, ponieważ wraz z nimi pojawia się nowy język wizualnej narracji oraz nowy sposób odczytywania znaków wizualnych. Aby rozpoznać i opisać możliwości i ograniczenia charakterystyczne dla technologii wizualnych we współczesnej ikonosferze, badacze instytucji partnerskich w ramach projektu TICASS, stawiają sobie następujące pytania: Jak ludzie w róznych miastach postrzegają i odczytują znaki wizualne, ikony, kody QR, obrazy dziagnostyczne i grafiki cyfrowe? Jak technologie wizualne funkcjonują w róznych miastach, krajach i kontynentach?