Projekt badawczy
Projekt TICASS: Technologie obrazowania w komunikacji, sztuce i naukach społecznych
Technologie wizualne mają ważne znaczenie dla repertuaru najistotniejszych ludzkich kompetencji, ponieważ wraz z nimi pojawia się nowy język wizualnej narracji oraz nowy sposób odczytywania znaków wizualnych. Aby rozpoznać i opisać możliwości i ograniczenia charakterystyczne dla technologii wizualnych we współczesnej ikonosferze, badacze instytucji partnerskich w ramach projektu TICASS, stawiają sobie następujące pytania: Jak ludzie w róznych miastach postrzegają i odczytują znaki wizualne, ikony, kody QR, obrazy dziagnostyczne i grafiki cyfrowe? Jak technologie wizualne funkcjonują w róznych miastach, krajach i kontynentach?
W projekcie TICASS w ramach współpracy międzynarodowej wzdłuż osi północ-południe, zarysowującej graficzną linię od Wielkiej Brytanii do Republiki Kenii (poprzez Polskę, Republikę Czeską i Włochy) naukowcy poszują odpowiedzi na stawiane sobie pytania o rolę wizualnej sfery w życiu człowieka. Wybór Partnerów w projekcie jest oparty na podobieństwach i różnicach, które pzowalają nam wziąć pod uwagę uwarunkowania społeczne, polityczne, historyczne, klimatyczne i kulturowe w trakcie poszukiwania wspólnych wartości tak kulturowych, jak i ogólnoludzkich. W ramach projektu TICASS zostają przeanalizowane różne obrazy będące namacalnymi kulturowymi fenomenami. Zamierzeniem tych działań jest rozpoznanie nienamacalnych sensów, znaczeń i wartość, które posłużą celom edukacyjnym oraz przyczynią się do podniesienia poziomu świadomości i krytycznej percepcji, a także zrozumienia specyfiki różnych krajów zaangażowanych w projekt. Dzięki temu naukowcy będą mogli wypracować Zintegrowaną Teorię Edukacji Wizualnej, która ułatwi mobilność w wielości wizualnych komunikacji. Na tej podstawie przygotowany zostanie Raport z Rekomendacjami dla Edukacji w obszarze Sztuki, Mediów i Projektowania przeznaczonymi dla instytucji eukacyjnych na poziomie wyższym. Zatem, projekt TICASS stawia sobie za cel przyczynienie się do rozwoju współpracy międzynarodowej, nabycie nowych umiejętności i wsparcie rozwoju zawodowego w obszarze badań i innowacji. Wymiana międzynarodowa i transkontynentalna pomiędzy badaczami przyczyni się do wzmocnienia świadomości na temat ludzkiej kondycji w ikonosferze, co ma szczególne znaczenie dla społeczeństwa opartego na wiedzy zgodnie z zasadami przewodnimi dla Kreatywnej Europy i Kreatywnej Afryki.
Wszystkie intytucje, które biorą udział w projekcie:
Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie (PUNO) – Wielka Brytania, Beneficjent
Stowarzyszenie Edukacja, Nauka, Kultura (SENK) – Polska, Beneficjent
Akademia Sztuki w Szczecinie (AASZ) – Polska, Koordynator
Università degli Studi di Macerata (UNIMC) Włochy, Beneficjent
Univerzita Jana Evangelisty Purkyne v Usti nad Labem (UJEP) – Republika Czeska, Beneficjent
Pwani University (PU) – Republika Kenii, Partner
Informacje
Antropolog kulturowy ze specjalnością literaturoznawczą, krytyk artystyczny; kieruje Ośrodkiem Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej w Londynie
Powiązane z projektem
Zobacz także
SCIROS – Strategic Collaboration for Interdisciplinary Research on Open Science in SSH
Celem SCIROS jest budowanie sieci współpracy dla systemowych badań nad otwartą nauką i wzmacnianie partnerstw między instytucjami akademickimi. Projekt umożliwi rozwijanie mobilności badaczy i badaczek, realizowanie wspólnych projektów oraz organizowanie wydarzeń naukowych w Polsce i za granicą.
Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918
Projekt Pamiętniki i Listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918 zakłada przeprowadzenie szerokiej kwerendy w archiwach i bibliotekach Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Łotwy, Ukrainy i Francji, której celem będzie odnalezienie i zinwentaryzowanie znajdujących się tam pamiętników i listów polskich autorów.
Donne in poesia: o europejski kanon współczesnej poezji kobiet 1989-2022
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na współczesną europejską poezję pisaną przez kobiety od 1989 roku do dnia dzisiejszego, w celu sporządzenia wstępnej mapy, której nadal brakuje w krajowym i międzynarodowym krajobrazie krytycznym. Naukowcy i naukowczynie specjalizujący się w różnych tradycjach językowych i literackich - portugalskiej, hiszpańskiej, włoskiej, greckiej, francuskiej, niemieckiej, polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej - zagłębią się w konteksty i kulturowe pola odniesienia w celu wstępnego rozpoznania najważniejszych kobiecych głosów poetyckich i porównają wyniki swoich badań w swoich dziedzinach.
Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH- PL
DARIAH-PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities) - największe konsorcjum humanistyczne w Polsce, uzyskało dofinansowanie projektu "Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL". Projekt finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014-2020 (Działanie 4.2 4/4.2/2020). Celem Działania 4.2 jest wsparcie wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczej, o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej oraz zapewnienie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorców i innych zainteresowanych podmiotów.