Projekt badawczy
Nowa Panorama Literatury Polskiej to platforma służąca prezentacji wyników badań naukowych w środowisku cyfrowym. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na szeroki i darmowy dostęp do treści na wysokim poziomie merytorycznym stanowiąc znak przemian współczesnej humanistyki pod wpływem mediów cyfrowych
Nowa Panorama Literatury Polskiej to projekt realizowany w ramach Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN łączący nowe formy prezentacji wyników badań z jakością treści właściwą dla instytucji naukowej o długoletniej tradycji badawczej i najwyższej ocenie parametrycznej. Kontynuuje on tradycje Panoramy Literatury Polskiej, modernizując sposoby narracji wizualnej oraz modyfikując koncepcję formalną: z encyklopedii na syntezę rozproszoną.
W Nowej Panoramie Literatury Polskiej umieszczane będą zarówno treści publikowane wcześniej w formie drukowanej, odpowiednio przetworzone i dostosowane do medium cyfrowego, jak i materiały naukowe powstałe specjalnie na jej potrzeby.
Wszystkie treści powstają pod fachowym nadzorem merytorycznym i są przed publikacją recenzowane wedle standardów właściwych dla publikacji naukowych. Szczegółowe informacje o ewentualnych źródłach wcześniejszych publikacji, ich redaktorach naukowych oraz instytucjach współpracujących z IBL PAN przy ich tworzeniu znajdują się na stronach poszczególnych kolekcji.
Materiały ułożone są w kolekcje, tworzące spójne i kompletne całości narracyjne – proponujemy zacząć przygodę z NPLP od podróży po kolekcjach i zawartych w nich treściach – zarówno artykułach, jak i materiałach wizualnych.
Źródło: http://nplp.pl/o-nowej-panoramie-literatury-polskiej/Informacje
Powiązane z projektem
Prezentacja i dyskusja o dwóch projektach atlasów cyfrowych: The Danish Jews in Theresienstadt: Topography and Memory oraz Warszawa - Atlas Literatury Zagłady
Zespół Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN i Zespół Nowej Panoramy Literatury Polskiej zapraszają na prezentację i dyskusję o dwóch projektach atlasów cyfrowych: The Danish Jews in Theresienstadt: Topography and Memory, który zaprezentują prof. Therkel Straede i mgr Pelle Mose Hansen z Contemporary History at the University of Southern Denmark, Odense (https://www.ehri-project.eu/pelle-hansen-therkel-straede) oraz Warszawa - Atlas Literatury Zagłady, który zaprezentują prof. Jacek Leociak oraz dr Konrad Niciński i dr Kajetan Mojsak.
Międzynarodowe warsztaty o edycjach cyfrowych
W imieniu zespołu Nowej Panoramy Literatury Polskiej, Centrum Humanistyki Cyfrowej oraz Instytutu Badań Literackich PAN mamy przyjemność zaprosić Państwa na międzynarodowe warsztaty poświęcone literackim edycjom cyfrowym, które odbędą się 8 i 9 listopada 2017 roku w Pałacu Staszica (Nowy Świat 72) w sali 144. Wszystkie wystąpienia wygłoszone zostaną po angielsku. Będzie nam niezmiernie miło móc gościć Państwa podczas obrad. PLAN OBRAD: Obrady odbywają się w Pałacu Staszica (Nowy Świat 72) w sali 144.
Prezentacja kolekcji cyfrowej "Korzenie Janusza Korczaka" na stronie Nowej Panoramy Literatury Polskiej (w ramach Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka)
W ramach II Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka połączonego z VIII Międzynarodową Konferencją Korczakowską mgr Marlena Sęczek wygłosi referat dotyczący rezultatów zadania publicznego finansowanego przez Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy. Zaprezentowana zostanie m.in. kolekcja cyfrowa Korzenie Janusza Korczaka zawierająca materiały związane z rodziną Starego Doktora. Mają one stanowić szkic do portretu tworzącej się w II połowie XIX wieku wśród polskich Żydów warstwy inteligencji, a także ukazywać korzenie - intelektualne, ideowe, rodzinne - dzieła Korczaka.
Spotkanie edytorów i leksykografów cyfrowych
W spotkaniu wezmą udział zespoły zajmujące się filologicznymi projektami cyfrowymi:
Zobacz także
Sienkiewicz ponowoczesny. Laboratorium cyfrowe
Projekt stanowi próbę poszerzenia gamy metodologicznej o ujęcia związane z szeroko pojętą ponowoczesnością i znalezienia nowego sposobu mówienia o tym pisarzu, a także stworzenia nowych metod publikowania treści naukowych w środowisku cyfrowym.
Przestrzenie Henryka Sienkiewicza
O Dekadach Henryka Sienkiewicza
Romantyzm w świetle nowych źródeł
Projekt dotyczy szeroko pojętej kultury romantycznej i romantycznej codzienności oglądanej z perspektywy źródeł, w tym przede wszystkim dokumentów pozaliterackich. Celem projektu jest przybliżenie współczesnemu czytelnikowi nieznanych aspektów życia romantyków, dostarczenie nowych kontekstów dla literaturoznawczych interpretacji oraz naukowe uaktywnienie źródeł zarówno nowych, jak i znanych.
Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918
Projekt Pamiętniki i Listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918 zakłada przeprowadzenie szerokiej kwerendy w archiwach i bibliotekach Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Łotwy, Ukrainy i Francji, której celem będzie odnalezienie i zinwentaryzowanie znajdujących się tam pamiętników i listów polskich autorów.