Projekt badawczy
Katalog humanistycznych projektów cyfrowych w Polsce. Celem powstania katalogu jest prezentacja różnorodnych projektów z zakresu szeroko pojętej humanistyki cyfrowej w Polsce. Katalog powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród instytucji oraz osób prowadzących projekty, w których komponent cyfrowy stanowi kluczowy element pozyskania, analizy bądź prezentacji danych.
Kolekcja cyfrowa Korzenie Janusza Korczaka zawiera materiały związane z rodziną Starego Doktora. Stanowią one szkic do portretu tworzącej się w II połowie XIX wieku wśród polskich Żydów warstwy inteligencji, a także ukazywują korzenie – intelektualne, ideowe, rodzinne – dzieła Korczaka.
Drzewo genealogiczne Henryka Goldszmita prezentuje sylwetki zidentyfikowanych osób począwszy od protoplastów ze strony matki – Mojżesza i Sendra. Za każdym nazwiskiem kryje się artykuł obejmujący biogram oraz dokumenty archiwalne, głównie akta stanu cywilnego. Drzewo można oglądać w całości albo, zaznaczając wybrane nazwiska rodów, wyświetlać tylko poszczególne gałęzie: Rajsów, Goldszmitów, Wolfów, Dajtscherów, Gębickich i innych.
Drugim modułem kolekcji cyfrowej są mapy. Na jednej z nich zaznaczono rodzinne miejscowości, a także kierunki migracji poszczególnych osób lub całych rodzin. Moduł zawiera też Mapy Warszawy. Zaznaczono na nich wszystkie znane warszawskie adresy zamieszkania członków rodziny Goldszmitów i Gębickich, adresy szkół i uczelni, do których uczęszczali, oraz redakcji pism, z którymi współpracowali. Mapy mają też wersję sekwencyjną, a więc pozwalają na wyświetlanie danych dotyczących tylko wybranych osób (Józefa, Jakuba, Henryka i innych).
Kolekcja zawiera także wybór pism Józefa i Jakuba Goldszmitów. Ich teksty z czasopism oraz fragmenty broszur zblokowane w sześciu działach tematycznych, opatrzone przypisami i uatrakcyjnione ilustracjami są małą próbką pisarstwa ojca i stryja Janusza Korczaka – stanowią reprezentatywny dla podejmowanej przez braci problematyki wyimek z pionierskiej edycji Wybór pism Józefa i Jakuba Goldszmitów O prawo do szacunku w opracowaniu Bożeny Wojnowskiej przy współpracy Marleny Sęczek (Wydawnictwo IBL PAN 2018).
Merytoryczna koncepcja i treści: Marlena Sęczek
Koncepcja struktury, funkcjonalności i mechaniki kolekcji cyfrowej: Bartłomiej Szleszyński, Konrad Niciński, Paweł Ryżko, Agnieszka Szulińska (d.Kochańska), Paweł Rams
Wybór tekstów do antologii: Bożena Wojnowska przy współpracy Marleny Sęczek
Oprawa graficzna i przetwarzanie elementów wizualnych: Paweł Ryżko,
Wprowadzanie treści, grafik, map oraz drzewa genealogicznego do kolekcji: Agnieszka Szulińska (d. Kochańska), Paweł Rams
Koncepcja pozyskania materiałów wizualnych: Konrad Niciński
Koncepcja map: Konrad Niciński, Bartłomiej Szleszyński
Stworzenie map: Paweł Ryżko
Testy i korekty: Agnieszka Szulińska (d. Kochańska), Paweł Rams
Informacje
Zobacz także
#PolskaHumanistykaCyfrowa || Automatyczna analiza fleksyjna tekstów polskich z lat 1830-1918 z uwzględnieniem zmian w odmianie i pisowni
Celem projektu jest stworzenie analizatora fleksyjnego dla polszczyzny drugiej połowy doby nowopolskiej, co jest wstępnym krokiem dla komputerowej analizy tekstów dawnych. Analizator ten będzie rozpoznawać formy z zachowaniem osobliwości odmiany i pisowni lat 1830-1918. Jego struktura zostanie tak zaprojektowana, by mógł on być podstawą dalszych rozszerzeń o stany wcześniejsze (przede wszystkim o pierwszą połowę doby nowopolskiej). Jednocześnie w ramach projektu, obok analizatora morfologicznego, powstanie nieduży (1 mln segmentów), oznakowany korpus tekstów z lat 1830-1918. Zasób ten zostanie udostępniony wraz z przeszukiwarką według kryteriów fleksyjnych i metatekstowych (periodyzacja próbek, ich przyporządkowanie do podzbiorów stylów funkcjonalnych, składniki opisu bibliograficznego).
#PolskaHumanistykaCyfrowa || E-usługa OMNIS
Projekt „e-usługa OMNIS” polega na wdrożeniu ogólnopolskiego systemu informatycznego oferującego jeden punkt dostępu do zbiorów polskich bibliotek i aktualnej oferty rynku wydawniczego w Polsce.
"Geopolonistyka” - wirtualny most pomiędzy kulturami
"Geopolonistyka" to opowieść o historii badań nad językiem polskim i literaturą polską, o instytucjach prowadzących dydaktykę i badania polonistyczne, o ludziach, którzy te badania uprawiali i stwarzali im warunki rozwoju. To opowieść o ich pracy w instytucjach i o studentach - możliwe, że przyszłych badaczach i dydaktykach języka polskiego. Narratorami tej opowieści są badacze, dydaktycy i studenci. Opowiadają o historii w formie nagranych wypowiedzi, zrealizowanych filmów, dokumentacyjnych opracowań. Każdy z nich ma swój wkład w budowanie narracji o polonistyce na świecie, o badaniach nad językiem polskim i literaturą polską, o tym, jaką wartość niesie nauka języka polskiego.
Edycja listów Magdaleny z Czapskich do Hieronima Floriana Radziwiłła
Projekt realizowany w ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki (Opus IV) przyznanego na lata 2013-2016