Stypendium
Fulbright Junior Research Award 2025-26
Fulbright Junior Research Award to stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych.
Celem stypendium jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Długość stypendium to 4-10 miesięcy.
Nabór do programu Fulbright Junior Research Award 2025-26 trwa od 8 lutego do 6 września 2024 r., 15:00 czasu polskiego.
Planowana liczba stypendiów Junior Research Award 2025-26 to: 8.
O udział w programie mogą ubiegać się osoby, które:
- Są obywatelami polskimi i nie posiadają podwójnego, polskiego i amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielonej karty).
- Przygotowują rozprawę doktorską w polskich podmiotach uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora, a ich rozprawa doktorska będzie ukończona nie wcześniej niż po powrocie ze stypendium.
- W ramach wniosku składają projekt badawczy związany z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.
- Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego (na poziomie minimum B2).
- Spełniają wymogi formalne wizy J-1 dla studentów.
- Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie wniosku jest krótszy niż 5 lat.
- Preferowane są osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat przebywały w USA krócej niż 9 miesięcy.
Poszukuje się:
- Osób reprezentujących wszelkie obszary tematyczne i dyscypliny oraz różne instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego.
- Osób z przemyślanymi, merytorycznymi pomysłami na badania, które potrafią uzasadnić, że powinny zostać one zrealizowane w wybranej instytucji w USA i mogą przyczynić się do rozwoju nauki w Polsce.
- Osób aktywnych w środowisku akademickim, posiadających osiągnięcia naukowe i adekwatny dorobek publikacyjny.
- Zwracamy uwagę na to, by wybierając najlepsze projekty pod względem akademickim, nie tracić z pola widzenia różnorodności reprezentowanej przez kandydatów – naszymi stypendystami zostają osoby z różnych regionów i miast Polski, mniejszości czy środowisk defaworyzowanych.
- Szukamy osób ciekawych świata i otwartych na nowe doświadczenia naukowe i pozaakademickie, gotowych reprezentować polską naukę i kulturę w USA.
- Ważne są dla nas zaradność w osiąganiu zamierzonych przez kandydata:kę celów oraz umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami.
- Istotne są również realne zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi i umiejętności językowe, pozwalające na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt z tamtejszymi specjalistami.
- Prawdziwy Fulbrighter i Fulbrighterka to jednak nie tylko aktywny student czy aktywna absolwentka. Stypendystów i stypendystki Fulbrighta charakteryzuje otwartość, kreatywność oraz potencjał do inicjowania zmian społecznych i prowadzenia zaangażowanego społecznie, międzykulturowego dialogu.
Wysokość miesięcznego stypendium szacowana jest przez Institute of International Education (IIE), lub instytucję goszczącą. Do stawek IIE Komisja dodaje 10% bazowej kwoty. Poniżej stawki dla przykładowych instytucji (nieuwzględniające 10% dodatku Komisji) – stawki na 2025-26 mogą ulec zmianie.
- Indiana University (Bloomington, IN): 2831 USD miesięcznie
- University of Florida (Gainesville, FL): 3075 USD miesięcznie
- University of Virginia (Charlottesville, VA): 3231 USD miesięcznie
- Pennsylvania State University (State College, PA): 3075 USD miesięcznie
- University of Texas (Dallas, TX): 3742 USD miesięcznie
- University of Chicago (Chicago, IL): 3231 USD miesięcznie
- George Washington University (Washington, DC): 4300 USD miesięcznie
- Princeton University (Princeton, NJ): 3742 USD miesięcznie
- Columbia University (New York, NY): 4300 USD miesięcznie
- Boston College (Boston, MA): 4300 USD miesięcznie
- University of California (Berkeley, CA): 4300 USD miesięcznie
Informacje
Zobacz także
Fulbright Slavic Award
Fulbright Slavic Award to stypendium dydaktyczne przeznaczone dla osób zatrudnionych w polskich instytucjach szkolnictwa wyższego, których zainteresowania naukowe związane są z kulturą (literaturą, mediami, sztuką) lub historią, polityką, ekonomią Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
Fulbright Senior Award 2025-26
Fulbright Senior Award to program umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA (tj. w uczelni, instytucie badawczym non-profit lub instytucji rządowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki).
Stypendia Fulbrighta
Ruszył kolejny nabór do programów stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta kierowanych do polskich badaczy, dydaktyków i studentów. Wnioski – w czterech różnych programach – można składać do 24 kwietnia, 22 maja lub 1 czerwca.
Stypendia Fundacji Kościuszkowskiej
Program stypendialny Fundacji Kościuszkowskiej umożliwia polskim naukowcom realizację projektów badawczych, artystycznych lub studyjnych w akredytowanych uczelniach w Stanach Zjednoczonych.