Stypendium
Program stypendialny Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego
Szkoła Edukacji realizuje dzienne studia podyplomowe dla przyszłych i już aktywnych nauczycieli. Można w ten sposób zdobyć uprawnienia nauczycielskie, a także rozwinąć kompetencje pedagogiczne i dydaktyczne.
Kształcenie prowadzone jest w ramach czterech ścieżek przedmiotowych:
- język polski;
- historia i WOS;
- biologia z przyrodą;
- matematyka.
Nauka w Szkole Edukacji jest całkowicie bezpłatna. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują dyplom Uniwersytetu Warszawskiego, a także uprawnienia nauczycielskie.
Studia trwają dokładnie 10 miesięcy – rozpoczynają się w trzecim tygodniu sierpnia, a kończą w przedostatnim tygodniu czerwca (23 sierpnia 2020 r.–24 czerwca 2021 r.).
Co ważne, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Przed południem studenci biorą udział w praktykach w szkołach, natomiast po południu w zajęciach prowadzonych przez kadrę w siedzibie Szkoły Edukacji na Kampusie Ochota UW.
W Szkole Edukacji mogą studiować studenci ostatniego roku studiów magisterskich oraz absolwenci następujących kierunków:
- filologia polska;
- historia;
- biologia oraz kierunki pokrewne (np. ochrona środowiska, biotechnologia, nauka o zwierzętach, mikrobiologia, w tym przypadku kandydat/ka musi legitymować się odpowiednią liczbą godzin przedmiotów kierunkowych. Każdorazowo analizowany jest suplement do dyplomu);
- matematyka oraz kierunki pokrewne (np. fizyka, informatyka, finanse i rachunkowość, w tym przypadku kandydat/ka musi legitymować się odpowiednią liczbą godzin przedmiotów kierunkowych. Każdorazowo analizowany jest suplement do dyplomu),
a także czynni nauczyciele i nauczycielki ze stażem do 10 lat, którzy chcą rozwinąć swoje kompetencje dydaktyczne i wychowawcze, uczący następujących przedmiotów:
- język polski;
- historia i wiedza o społeczeństwie;
- matematyka;
- biologia i przyroda
W związku z tym, że program studiów jest rozbudowany i trudno połączyć go z pracą etatową, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oferuje stypendia w wysokości 2000 zł miesięcznie.
O stypendium mogą się ubiegać osoby, które pozytywnie przeszły rekrutację do Szkoły Edukacji PAFW i UW, a ich dochód na członka rodziny nie przekracza 3 000 PLN brutto miesięcznie.
Osoby spoza Warszawy oprócz stypendium mogą otrzymać także bezpłatny jednoosobowy pokój w akademiku UW.
Ze względu na stacjonarny charakter studiów, który uniemożliwia podjęcie stałych zobowiązań zawodowych, przy wyliczaniu dochodu na członka rodzina należy wyłączyć dochód kandydata osiągany na podstawie umowy o pracę. Szczegółowe składowe i sposób wyliczania dochodu opisane są w formularzu stypendialnym.
Zgodnie z Regulaminem przyznawania stypendiów stypendia przyznawane sąosobom, które uzyskają najwyższą liczbę punktów zgodnie z następującymi kryteriami:
a) miesięczny dochód na członka rodziny oceniany według następujących zasad: w przedziale od 0 PLN do 900 PLN włącznie – 8 pkt; w przedziale od 901 PLN do 1600 PLN włącznie – 6 pkt;w przedziale od 1601 PLN do 2.300 PLN włącznie – 4 pkt; w przedziale od 2301 PLN do 3000 PLN włącznie –2 pkt.;
b) miejsce zamieszkania oceniane według następujących zasad: miejscowości poniżej 30 000 mieszkańców – 2 pkt; miejscowości od 30 000 do 50 000 mieszkańców – 1 pkt; miejscowości powyżej 50 000 mieszkańców – 0 pkt.
Pierwsza tura rekrutacji kończy się 11 maja 2020 roku.
Informacje
Zobacz także
Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego
Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego jest skierowane do osób, które chcą podjąć studia na UJ (z wyłączeniem kierunków UJ CM). Stypendium jest przyznawane za wybitne wyniki w nauce i ma na celu wsparcie rozwoju najzdolniejszych przedstawicieli młodego pokolenia.
Stypendia i granty od Fundacji Kościuszkowskiej
Do 31 października 2018 r. trwa nabór wniosków w ramach konkursów organizowanych przez Fundację Kościuszkowską. Ze środków Fundacji można uzyskać środki na stypendia i granty badawcze na studia, badania oraz staże dydaktyczne w uniwersytetach i innych instytucjach kształcenia wyższego w USA.
Stypendia dla Polonii im. Andersa
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła program stypendialny umożliwiający młodzieży polonijnej podjęcie studiów w Polsce.
Stypendia m. st. Warszawy im. Jana Pawła II
Do 10 października br. studenci warszawskich uczelni mogą ubiegać się o stypendium m. st. Warszawy im. Jana Pawła II. O stypendium mogą starać się tegoroczni maturzyści, którzy rozpoczną studia w roku akademickim 2017/2018 oraz aktualni studenci. Wniosków nie mogą składać osoby, które uzyskały już stopień zawodowy magistra.