Stypendium
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła nabór w VI edycji programu, który umożliwia przyjazdy do Polski naukowców z zagranicy, umożliwia im odbycie stażu, a także nawiązanie i pogłębienie współpracy naukowej w polskich ośrodkach badawczych oraz akademickich.
W ramach Programu Ulam NAWA możliwe są przyjazdy, których celem jest:
- prowadzenie badań naukowych;
- odbycie stażu podoktorskiego;
- pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej.
Jako uzupełnienie powyższych aktywności, przyjazd może obejmować również prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy.
Nabór w tegorocznej edycji prowadzony będzie od 15 lutego 2024 do 15 maja do godz.15:00 czasu lokalnego, w systemie teleinformatycznym NAWA.
Wniosek w programie może również złożyć naukowiec, posiadający co najmniej stopień doktora albo równorzędny stopień uzyskany za granicą, który wraz z instytucją polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki uzyskał certyfikat Seal of Excellence w ramach Działania „Maria Skłodowska-Curie” Postdoctoral Fellowships. NAWA uznaje certyfikat MSCA Seal of Excellence jako wiążącą weryfikację jakości wniosku.
Ważne zmiany w naborze 2024
Przy obliczaniu wysokości finansowania uwzględnia się:
1) stypendium miesięczne w wysokości 7500 zł
2) ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w Polsce w wysokości 4000 zł miesięcznie
3) ryczałt na koszty podróży w zależności od kraju przyjazdu
4) wsparcie na pobyt dzieci lub dla osób z niepełnosprawnością.
Okres realizacji Projektu obejmuje okres realizacji mobilności (okres pobytu w ośrodku goszczącym) plus 3 miesiące. Projekt musi zostać zrealizowany w okresie realizacji programu.
Informacje
Zobacz także
Solidarni z Białorusią – Solidarni z naukowcami
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi program, którego celem jest umożliwienie naukowcom z białoruskich uczelni i jednostek naukowych, posiadających co najmniej stopień doktora (min. kandydat nauk) przyjazdu do polskich jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki, w których będą realizować projekty badawcze lub prowadzić zajęcia dydaktyczne.
Lektorzy NAWA
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór w Programie Lektorzy NAWA. Celem programu jest wspieranie nauczania języka polskiego jako obcego w zagranicznych ośrodkach akademickich.
Polskie Powroty
Celem programu Polskie Powroty NAWA 2022 jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.
Granty Interwencyjne NAWA
Granty Interwencyjne NAWA to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. W tym roku nabór prowadzony będzie w trybie ciągłym. Najlepsze projekty otrzymają finansowanie do 300 tys. zł.