Projekt badawczy
Istniejące stereotypy rasowe i etniczne powodują wzrost i ogólne pogorszenie jakości życia społecznego poprzez przemoc i nietolerancję, promowanie ksenofobii, rasizmu, przemocy uwarunkowanej płcią, przemocy rówieśniczej, dyskryminacji klas społecznymi i orientacji seksualnych.
(...) celem projektu nie jest zapobieganie istnieniu stereotypów, ale zapobieganie dyskryminacji, segregacji i wrogiemu zachowaniu oraz uświadamianie ludziom, że nie powinniśmy traktować innych źle, ponieważ „inny” nie oznacza gorszego. (ze strony Projektu)
Adresatami projektu są uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
W ramach projektu powstał katalog 12 filmów SciFi oraz 12 książek z gatunku twardej fantastyki naukowej (Hard Scince Fiction), który zakorzeniony jest w antropologii, socjologii, polityce, psychologii, przedstawiających stereotypy społeczne. Jak podkreślają ich autorzy, mogą one stanowić materiały edukacyjne atrakcyjne dla młodych odbiorców i przydatne dla nauczycieli.
Zawarte w filmach i książkach narracje mają zdolność tworzenia nowych znaczeń, pomysłów i komunikatów, co odzwierciedla inny i dynamiczny sposób rozumienia świata.
Instytucje zaangażowane w projekt:
AidLearn (Portugalia) - instytucja wiodąca,
Otxarkoaga (Hiszpania),
Uniwersytet Łódzki (Polska),
Telsiu Švietimo Centras (Litwa),
EuroNet (Włochy),
Agrupamento de Escolas Emídio Navarro (Portugalia).