Издательская новинка
Diarystki: tekst i egzystencja
Przedmiotem zamieszczonych w książce Tatiany Czerskiej szkiców jest obszar twórczości diarystycznej kobiet, tworzących w XX wieku.
Dwudziestowieczna i najnowsza historia polskiej diarystyki zdaniem autorki domaga się koniecznego wypełnienia nazwiskami mniej spektakularnymi, wpisania w sieć powiązań także autorek mniej znanych, „niepozornych” lub niedostatecznie wypromowanych, z uwzględnieniem ich twórczości i biografii, takich jak Maria Kasprowiczowa, Zofia Stryjeńska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Anna Iwaszkiewiczowa, Julia Hartwig, Krystyna Kofta, Jadwiga Stańczakowa. Podjęciu tematu towarzyszy też chęć spojrzenia na postawy i doświadczenia polskiego środowiska artystyczno-literackiego w XX wieku przez pryzmat ich zapisu w dziennikach kobiet.
Содержание
Słowo wstępne
„Mieć własną, nie narzuconą mi duszę”. O Marii Kasprowiczowej i jej twórczości pozornie niepozornej
Zofia Stryjeńska - performerka siebie
„Nierozpoznanie siebie w tym życiu”. O Annie Iwaszkiewiczowej
„Kobieta wygląda jak jej macica - od niej wszystko zależy”. Zapiski i korespondencja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z okresu choroby
Starość (nie)wypowiedziana w późnej twórczości Julii Hartwig
Lektury i biblioteki w dziennikach pisarek (Anna Kowalska, Julia Hartwig, Krystyna Kofta)
Dąbrowska i Iwaszkiewicz. Na biegunach pola literackiego
Dzienniki podwójne, czyli o kanibalizmie w diarystyce (Michaił i Jelena Bułhakowowie, Jadwiga Stańczakowa i Miron Białoszewski)
Nota bibliograficzna
Summary
Indeks osób