Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 20.10.2019
Инне

Jak ułatwić współpracę między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych a instytucjami dziedzictwa kulturowego. Poradnik

Автор/Редактор:

Nadrzędnym celem tego poradnika jest wsparcie współpracy między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych (literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, historii, sztuki) oraz instytucjami dziedzictwa kulturowego poprzez podnoszenie świadomości w zakresie możliwości ponownego wykorzystania zasobów dziedzictwa w kręgach akademickich oraz zwiększanie widoczności zbiorów dziedzictwa dostępnych w Internecie.

Celem publikacji jest dostarczenie zarówno instytucjom dziedzictwa kulturowego, jak i badaczom know-how, przykładów dobrych praktyk, które wzmocnią współpracę między obydwiema stronami, oraz stymulowanie obiegu i ponownego wykorzystania zasobów dziedzictwa w sektorze akademickim.

Niniejszy dokument został przygotowany podczas praktycznych warsztatów dla przedstawicieli europejskiego środowiska akademickiego oraz osób zawodowo zajmujących się dziedzictwem, którzy działają na rzecz udostępnienia swoich zbiorów w Internecie, w celu promowania metod cyfrowych oraz ponownego wykorzystania materiałów związanych z dziedzictwem przez środowisko akademickie. Do udziału zaprosiliśmy badaczy w dziedzinie nauk humanistycznych, którzy wykazali zainteresowanie korzystaniem ze zdigitalizowanych zasobów kulturowych, oraz osoby zawodowo zajmujące się dziedzictwem, które tworzą wewnętrzne polityki instytucjonalne w zakresie udostępniania zasobów w Internecie. Warsztaty te odbyły się w Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w dniach 19–20 czerwca 2018 r. Wśród zaproszonych ekspertów byli Natalie Harrower (Digital Repository of Ireland), Mark Sweetnam (Trinity College Dublin), David Brown (Trinity College Dublin) i Marcin Werla (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe). Dodatkowo dwanaścioro osób z różnych krajów Europy zakwalifikowało się do uczestnictwa w warsztatach w otwartym naborze (ich nazwiska widnieją na liście współautorów niniejszego dokumentu). Uczestnicy warsztatów przyjrzeli się głównym problemom związanym z ponownym wykorzystaniem dziedzictwa w kontekście swojej wiedzy eksperckiej, a następnie przekształcili te dyskusje w niniejszy dokument w procesie tzw. book sprintu (przyp. tłum.: wspólnego pisania książki przez grupę osób w krótkim czasie), który był moderowany przez Kamila Śliwowskiego. Warsztaty i przygotowanie wytycznych zostały sfinansowane  z grantu w ramach motywu DARIAH na rok 2017, który został przyznany projektowi Facilitating Cooperation Between Humanities Researchers and Cultural Heritage Institutions, przygotowanego wspólnymi siłami przez Instytut Badań Literackich PAN, Trinity College Dublin i Creative Commons Polska. Polską wersję poradnika opracowano w ramach projektu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego TuEuropeana 2019 i sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Autorzy:

 

Angelaki Georgia; 

Badzmierowska Karolina; 

Brown David;

Chiquet Vera;  

Colla Joris; 

Finlay-McAlester  Judith; 

Grabowska Klaudia; 

Hannesschläger Vanessa;

Harrower Natalie; 

Howat-Maxted Freja

 Ilvanidou Maria; 

Kordyzon Wojciech;

Król Magdalena; 

Losada Gómez,

Antonio Gabriel; 

Maryl Maciej; 

Reinsone Sanita; 

 Suslova Natalia; 

Sweetnam Mark;

Śliwowski Kamil; 

 Werla, Marcin

Содержание

4   Badacze i instytucje dziedzictwa kulturowego – współpracujcie ze sobą!
7   Strategie współpracy
8   Rozumienie wzajemnych potrzeb
8   Rekomendacje dla IDK
9   Rekomendacje dla badaczy
11 Standardy i otwarty dostęp na zasadach FAIR
12 Dane, które są FAIR: ułatwianie wymiany danych między badaczami a IDK
13 Rekomendacje dla IDK
13 Rekomendacje dla badaczy
15 Komunikacja i upowszechnianie
16 Rekomendacje dla badaczy
17 Rekomendacje dla IDK
19 Przykłady udanej współpracy między instytucjami a badaczami
20 Przykład nr 1: Cyfrowe archiwum łotewskiego folkloru
21 Przykład nr 2: Listy 1916–1923
23 Przykład nr 3: EMOTIVE
25 Przykład nr 4: ODIS Internetowa Baza Struktury Pośredników
26 Przykład nr 5: Inspirująca Irlandia
28 Przykład nr 6: Żydowskie wspomnienia i pamiątki rodzinne
29 Przykład nr 7: Baza archeologiczna LIMC (Lexicon Iconographicum Mythologiae Classicae)
31 Autorzy

Информация

Начало событияГод публикации:
2019
Страниц:
33
Дата размещения:
20 октября 2019; 12:15 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
3 ноября 2019; 18:18 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

27.10.2021
Литературоведение

Odpamiętywanie polsko-żydowskie

Автор/Редактор: Sławomir Jacek Żurek

Tytuł monografii Odpamiętywanie polsko-żydowskie można uznać za określenie całego procesu dokonującego się od ponad trzydziestu lat (od roku 1989) w badaniach historycznych, kulturoznawczych i literaturoznawczych obejmujących wkład polskich Żydów w rozwój kultury polskiej, ich uczestnictwo w życiu społecznym oraz relacje między nimi a pozostałymi Polakami. Podjęcie tego rodzaju eksploracji było poprzedzone ciszą, która po systemowo (...)

27.11.2018
Инне

Visuality from Intercultural Perspectives. Technology of Images in Communication, Art and Social Sciences

Автор/Редактор: Aleksandra Łukaszewicz Alcaraz

Zapraszamy do lektury pierwszej monografii wydanej w ramach projektu TICASS, która prezentuje wstępne rezultaty współpracy badawczej w projekcie finansowanym przez Komisje Europejską w Horyzont 2020. Książka rozwija rozumienie funkcjonowania przestrzeni wizualnej w różnych miejscach i kulturach oraz wskazuje jak różne formy wizualnej alfabetyzacji kształtują komunikację wewnątrz i pomiędzy społecznościami.  

30.03.2021
Литературоведение

Defiant Trajectories: Mapping out Slavic Women Writers Routes

Автор/Редактор:

Tom poświęcony jest dziewięciu pisarkom włączonym do Szlaku Kobiet Pisarek. Są nimi: Marija Jurić Zagorki i Ivana Brlić Mažuranić z Chorwacji, Divna Veković z Czarnogóry, Anna Achmatowa, Marina Cwietajewa i Zinaida Gippius, Maria Konopnicka, Jelena Dimitrijević z Serbii oraz Słowenka Zofka Kveder. 

16.08.2024
Литературоведение

The Staszic Palace as Affective Heterotopia: New Category of Spatial Description

Автор/Редактор: Aleksandra Wójtowicz

W Peter Lang International Academic Publishers ukazała się książka dr Aleksandry Wójtowicz o Pałacu Staszica jako heterotopii afektywnej.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах