Издательская новинка
Leksyka pola semantycznego „duchowość” w słownikach opisowych języka rosyjskiego końca XX wieku
Rok wydania: 2021
Format: A5
Rozprawa jest poświęcona ważnemu działowi aksjologii językoznawczej, jakim jest pole semantyczne „duchowość” w języku rosyjskim epoki postsowieckiej. Podstawą źródłową stały się rosyjskie słowniki opisowe końca XX wieku (głównie Kuzniecowa i Ożegowa). Termin „duchowość” odnosi się tu do wewnętrznego świata człowieka, w szczególności sposobów postrzegania przyczyn i sensu istnienia człowieka na ziemi, wiary w Boga i związanych z tym postaw religijnych i społecznych. Ze względów historyczno-kulturowych autorka ogranicza się do terminologii prawosławnej (…). Sumując, nie ulega wątpliwości, że recenzowana praca jest wybitnym, bogatym materiałowo i odkrywczym metodologicznie dziełem naukowym.
Z recenzji prof. dr. hab. Leszka Bednarczuka
Autorka podjęła niezwykle interesującą i aktualną problematykę, która została zbadana kompetentnie i precyzyjnie przy zastosowaniu odpowiedniej, zgodnej z kryteriami naukowymi metodologii. Bez żadnej wątpliwości tekst nie tylko wnosi nową wiedzę o złożonej historycznie drodze rosyjskiej leksyki z zakresu duchowości prawosławia i o jej współczesnym kształcie, ale także przybliża czytelnika do specyfiki duchowości prawosławia i życia religijnego współczesnych Rosjan. (…) książka nie tylko zwróci uwagę specjalistów, ale na pewno wzbudzi również zainteresowanie szerszego grona czytelników.
Z recenzji dr. hab. Petara Sotirowa, prof. UMCS
Информация
Смотреть также
Leksyka młodzieży. Tradycja, rozwój, kreatywność
Автор/Редактор: Małgorzata Pachowicz
Monografia wpisuje się w nurt rozważań na temat języka młodzieży, a więc grupy wyodrębnianej z ogółu społeczeństwa ze względu na wiek i przeważnie wykonywaną czynność uczenia się (lub uczenia się i pracy). Autorka książki wychodzi z założenia, iż w komunikacji wewnątrzgrupowej mowa młodych ludzi, w tym uczniów i studentów, pozostaje wyrazem zarówno opozycji do oficjalnego języka, jak i dezaprobaty i krytycznej postawy wobec innych osób, zwłaszcza osób dorosłych.
MIĘDZY WILNEM, URALEM I PETERSBURGIEM. Asymetrie kulturowe, transfer wiedzy i polityka w końcu XVIII i pierwszej połowie XIX wieku
Автор/Редактор: Monika Bednarczuk
Autorka: Monika Bednarczuk – literaturoznawczyni, badaczka związków polityki z literaturą, zwłaszcza w okresie międzywojennym, kultury przełomu XVIII i XIX wieku, intymistyki i pisarstwa kobiet, a w ostatnim czasie również nurtów i środowisk ezoterycznych w PRL.
ETYMOLOGIA I KONOTACJE NAZW DROGICH KAMIENI w twórczości Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego studium leksykalno-stylistyczne
Автор/Редактор: Małgorzata Andrejczyk
Rok wydania: 2020 Format: B5, oprawa twarda
Słownictwo z zakresu górnictwa solnego XVI–XVIII wieku na tle polszczyzny ogólnej
Автор/Редактор: Ewa Katarzyna Horyń
Autorka zebrała i przeanalizowała polską leksykę z zakresu górnictwa solnego w XVI–XVIII w. Prezentacja i opis materiału leksykalnego skoncentrowane są na przedstawieniu słownictwa, które swoją tematyką obejmuje dwie sfery – eksploatację soli i handel nią. Materiał został zgrupowany wokół dwunastu kategorii znaczeniowych istotnych dla odtworzenia leksyki związanej z tą gałęzią przemysłu.