Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 07.04.2019
Антропология культуры

(Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku

Издательство:
ISBN:
978-83-7865-700-2

Obszerna praca zatytułowana (Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku jest efektem współpracy wielu badaczy zainteresowanych problematyką męskości, która stała się przedmiotem badań w polskiej humanistyce stosunkowo niedawno. Struktura całości tomu jest dobrze pomyślana i podzielona, zwłaszcza że składa się nań bardzo dużo tekstów, których przedmiotem są punktowe analizy, często dotyczące pojedynczych tekstów, zagadnień czy też fenomenów kulturowych.

Wychodząc od operacyjnych pojęć męskości i (nie)męskości kolejne rozprawy zawarte w tej księdze, a poświęcone teorii, literaturze polskiej i obcej, dramatowi, teatrowi, a nawet operetce, w oryginalny sposób penetrują różnorodne zakamarki kultury. Studia nad męskością w Polsce znajdują się nadal w fazie wstępnego rozwoju. Zrobiono już wiele, ale zasadnicza praca jest dopiero do wykonania. Myślę, że niniejsza publikacja w znaczący sposób do tego rozwoju się przyczyni, ponieważ czytelnicy znajdą tu wiele pomysłów, które mogą inspirować i które mogą zostać szeroko rozwinięte. Jestem pewien, że w dorobku Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego będzie to jedna z cenniejszych pozycji.

Z recenzji prof. dr. hab. Adama Dziadka

Информация

Начало событияГод публикации:
2019
Дата размещения:
7 апреля 2019; 13:54 (Maja Wojciechowska)
Дата правки:
24 апреля 2019; 12:34 (Maja Wojciechowska)

Смотреть также

16.06.2021
Антропология культуры

(Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku

Автор/Редактор: Krystian Maciej Tomala, Barbara Lucyna Zwolińska

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się publikacja (Nie)pokój w tekstach kultury XIX–XXI wieku pod redakcją Barbary Zwolińskiej i Krystiana Macieja Tomali, będąca wynikiem ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej o tym samym tytule, zorganizowanej przez Pracownię Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w 2019 roku.

22.02.2019
Литературоведение

Literatura a polityka. Casus Pomorza i Kaszub

Автор/Редактор: Daniel Kalinowski

Literatura a polityka. Casus Pomorza i Kaszub, red. Daniel Kalinowski Co to jest literatura, co zaś nazywamy polityką? Od odpowiedzi na takie właśnie pytania należy rozpocząć, zanim przyjdzie rozpatrywać bardziej szczegółowe kwestie… Odpowiedzi łatwych tutaj nie będzie, ponieważ pod definicją „literatura” może się kryć tak twórczość fikcjonalna, jak i pamiętniki, tak wysublimowane przykłady tropów stylistycznych, jak i najprostsze komunikaty tekstów publicystycznych. Podobnie jest w przypadku terminu „polityka”, który w swej semantycznej rozpiętości może odsyłać do bardzo namacalnych efektów sprawowania władzy, może wszakże być bardziej metaforyczny i odnosić się do ogólnie sformułowanego projektu wieloletnich działań np. w przestrzeni kultury.

21.01.2020
Антропология культуры

(Nie)smak w tekstach kultury XIX-XXI wieku

Автор/Редактор:

Książka udanie wpisuje się w coraz szerszy nurt opracowań, dla których osią, pretekstem i głównym tematem jest antropologicznie rozumiana kategoria „pożywienia” oraz związane z nią konotacje.

16.01.2022
Литературоведение

Tu jest taka tradycja, ja to wszystko dziedziczę... Tradycje literackie i kulturowe w tekstach polskiej sceny muzycznej XX i XXI wieku

Автор/Редактор: Adam Regiewicz, Maciej Szargot

Praca jest poświęcona obecności tradycji literackiej w polskich piosenkach XX i XXI wieku. Odwołują się do niej reprezentanci nurtów o większych ambicjach: rocka, muzyki alternatywnej, piosenki literackiej, autorskiej, kabaretowej. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах