Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 21.01.2020
Антропология культуры

(Nie)smak w tekstach kultury XIX-XXI wieku

Издательство:
ISBN:
978-83-7865-905-1

Książka udanie wpisuje się w coraz szerszy nurt opracowań, dla których osią, pretekstem i głównym tematem jest antropologicznie rozumiana kategoria „pożywienia” oraz związane z nią konotacje.

Po latach dość swoistego negliżowania problematyki jedzenia jako ważnego, ale „przezroczystego”, elementu kultury i wpisywania jej przede wszystkim w kontekst sfery techniczno-użytkowej (materialnej) od dwóch przeszło dekad food studies stają się pełnoprawną dziedziną nauk humanistycznych i społecznych – przede wszystkim socjologii, antropologii społeczno-kulturowej i kulturoznawstwa.

Содержание

Информация

Начало событияГод публикации:
2019
Страниц:
352
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
21 января 2020; 14:32 (Maja Wojciechowska)
Дата правки:
1 марта 2020; 22:50 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

02.12.2020
Литературоведение

Wiktor Woroszylski, Zbigniew Żakiewicz: „Losy noszą nas różnymi drogami” Listy 1969-1996

Автор/Редактор: Tatiana Adriana Czerska

Edycja korespondencji Wiktora Woroszylskiego i Zbigniewa Żakiewicz z lat 1969-1996.

04.01.2024
Литературоведение

Rytm schowany w tekście. Adam "Łona" Zieliński i kultura popularna

Автор/Редактор: Jerzy Madejski

W publikacji zebrano referaty wygłoszone podczas sypmopzjum z okazji 40. urodzin Adama "Łony" Zielińskiego (24-25.05.2022 r.). Szkice analityczne uzupełnia rozmowa z raperem. A tom opatrzony jest  zestawieniem dyskografii artysty.

01.12.2023
Литературоведение

Paris, Ladis, Paradis. Biografia polityczna Władysława Mickiewicza

Автор/Редактор: Mikołaj Mariusz Sokołowski

Lektura książki Mikołaja Sokołowskiego poświęconej postaci Władysława Mickiewicza, pierworodnego syna Wieszcza, jest doświadczeniem niezwykłym. Przede wszystkim dlatego, że realizuje nowy typ humanistycznej refleksji obejmującej życie literackie sensu largo: więc dzieł literackich, korespondencji, kontaktów i interakcji międzyludzkich, idei i obsesji, jakie podzielali, wartości i tęsknot. Paris, Ladis, Paradis jest więc – zgodnie z drugą częścią tytułu – biografią polityczną Władysława Mickiewicza, ale jest też, nawet dopowiedziałbym, że bardziej, fascynującą narracją poświęconą życiu intelektualnemu, religijnemu, społecznemu drugiej połowy XIX wieku i pierwszej ćwierci wieku XX. Trudno w jednym akapicie ująć, w jakich kierunkach, perspektywach metodologicznych i na jakich obszarach książka o „Jego synu” jest wybitnym osiągnięciem naukowym, dziełem nowatorskim i odkrywczym. Wymienić by trzeba poza warstwą historycznoliteracką takie obszary jak hermeneutyka egzystencjalna, poetyka kompleksu, „lęk przed wpływem”, wreszcie socjologia literatury, historia idei, ukazanie przypadku szczególnego close reading. A i takie wyliczenie nie obejmuje wszystkich obecnych tu zagadnień. (Z recenzji prof. Andrzeja Fabianowskiego)

06.05.2021
Языкознание

PORADNIK: JAK MÓWIĆ I PISAĆ O GRUPACH NARAŻONYCH NA DYSKRYMINACJĘ Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja

Автор/Редактор:

Poradnik dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах