Издательская новинка
Paweł Wojciechowski,Pejzaże i diagnozy. Człowiek i egzystencja w literaturze polskiej i szwedzkiej przełomu XIX i XX stulecia
Autorzy: Paweł Wojciechowski
Rok wydania: 2020
Numer ISBN: 978-83-65696-50-2
Liczba stron: 239
Format: A5
Wydawnictwo Temida 2 Białystok
Problematyka monografii zakreśla ważkość i nieustającą żywotność tematów takich jak: podróż, miasto, natura, choroba, śmierć. Zakres analiz wyznaczono w dwóch kierunkach, odniesiono do dwóch regionów modernistycznej Europy – Polski i Skandynawii. Taka konfrontacja pozwala zaobserwować z bliska wspólnotowość wyborów artystycznych, jakość podobnego „oglądania” tych samych kategorii egzystencjalnych, zbieżny rytm myśli odmiennych kulturowo artystów. Wybory z literatur: polskiej i szwedzkiej XIX i XX wieku tak zinterpretowano, by dostrzec ich konwergencje i dywergencje. Pola te łączą się ze sobą, przenikają, uaktywniając nowe semantyki i odczytania. W poszczególnych studiach pokazano, jak różni literaci reagują na skalę tych samych toposów, jak przenikają na tożsame trajektorie strategii pisarskich i strumieni narracyjnych, jak „spotykają się” w ich dziełach różnoimienne toposy, figury, transgresje, filozofie, obrazy i dyskursy. Portret taki dobitnie wyjaśnia egzystencję, daje impuls do diagnozy wspólnotowej, odkrywając tekstualny pejzaż powiązań literackich i kulturowych. W rozprawie przedstawiono wielokrotny pejzaż miast, ich prawdziwy odbiór, ocenę i zapis w różnych tekstach polskich i szwedzkich literatów XIX i XX wieku. Zamysł takich zestawień pozwala zrozumieć, iż najważniejsze okazują się doświadczenia, wrażenia, przeżycia i zdarzenia wzbogacające trwale jednostkową i zbiorową pamięć, percepcję, wyobraźnię oraz wydobywając wieloaspektowe i kwalitatywne postrzeganie człowieka i uniwersum. Kategoriami prymarnymi w egzegezie są tutaj także: choroba, śmierć, czas, problematyka płci, złożoność relacji międzypłciowych, semantyka i symbolika natury z przełożeniem na fenomeny egzystencji człowieka (m.in.: pamięć, przemijanie, witalizm, pesymizm, optymizm, wątki temporalne, śmierć).
Информация
Смотреть также
Paweł Wojciechowski, "Papierowe lustro". Literatura. Studia - szkice - omówienia
Автор/Редактор:
Monografia zawiera interpretacje twórczości zapomnianych / mało znanych pisarzy. Czytelnik wędruje - od romantyzmu (Jan Barszczewski, Erik Stagnelius) do neoromantyzmu (szwedzcy i polscy literaci przełomu wieków XIX i XX). Taka strategia badawcza ujawnia zaskakujące związki literatury szwedzkiej i polskiej, wskazuje pola współne i różne, wyzwala nowe odczytania w połączeniu ze sztuką malarską zakreślonych regionów.
Karolina Szymborska,Mors immatura. Dziecko i śmierć w literaturze i kulturze drugiej połowy XIX i w początkach XX wieku (na tle europejskim)
Автор/Редактор:
ISBN: 978-83-242-3578-0 ISBN e-book: 978-83-242-6420-9 396 stron, 18 ilustracji, Format: 150x235
Diarystki: tekst i egzystencja
Автор/Редактор: Tatiana Adriana Czerska
Przedmiotem zamieszczonych w książce Tatiany Czerskiej szkiców jest obszar twórczości diarystycznej kobiet, tworzących w XX wieku.
Poezje
Автор/Редактор: Justyna Beata Bajda, Jerzy Guranowski
Nakładem wydawnictwa Austeria ukazał się reprint młodzieńczych tomików wierszy Jerzego Guranowskiego z roku 1912 i 1913. Przypomniana została postać literata popularnego w kręgach warszawskiej bohemy, stałego bywalca kawiarni Udziałowa, gdzie spotykali się pisarze z kręgu Młodej Polski, autora recenzji teatralnych i filmowych oraz satyryka i publicysty współpracującego z wieloma pismami.