Конкурс
Popularyzator Nauki 2016
W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Wyniki 12. edycji konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie, podczas uroczystej gali w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
Nagrodę główną – za całokształt działalności związanej z popularyzacją – Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera przyznała prof. Bogusławowi Pawłowskiemu z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jako naukowiec profesor zajmuje się głównie ewolucją człowieka. Wiedzę upowszechnia od ponad 20 lat, udzielając wywiadów i samemu pisząc artykuły. Ma na koncie ponad 150 dużych tekstów w prasie, dziesiątki wystąpień w radiu i telewizji. W mediach i na festiwalach nauki profesor opowiada o tym, skąd się wzięliśmy - i dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.
Kapituła wybierała też laureatów w pięciu podstawowych kategoriach: Naukowiec; Animator; Instytucja, Zespół i Media.
W kategorii Naukowiec zwyciężył w tym roku dr Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który od 2013 r. koordynuje projekt "Zapytaj fizyka". Za pośrednictwem tego portalu każdy może przesłać pytanie do fizyków, którzy najprościej jak się da spróbują na to pytanie odpowiedzieć. W portalu można już znaleźć odpowiedzi na ponad 600 pytań. "W ostatnim roku odpowiedzieliśmy na ok. 300 pytań, czyli prawie codziennie pojawiała się jedna odpowiedź" - opowiada laureat nagrody.
Ważnym elementem projektu "Zapytaj fizyka" jest cykl wykładów – spotkań z ważnymi postaciami ze świata fizyki, jakie cyklicznie odbywają się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 r. odbyło się kilkanaście wykładów - wśród wykładowców byli m.in. profesorowie: Aleksander Wolszczan, Michał Heller, John Ellis, Agnieszka Zalewska, Andrzej Kajetan Wróblewski czy prof. Roger Penrose.
W kategorii Animator nagroda trafiła do prof. Wojciecha Dindorfa. Ten emerytowany nauczyciel popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat, prowadząc publiczne pokazy z fizyki w Polsce i za granicą. Jest też autorem serii 10 płyt pt. "Doświadczenia Wojciecha Dindorfa". Na swoim koncie ma ponad sto publikacji, m.in. w The Physics Teacher dostępnym w bibliotekach akademickich całego świata.
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został nagrodzony w kategorii Instytucja. Jako samodzielna jednostka wydział powstał w 1969 roku i od początku zajmował się upowszechnianiem nauki. Organizowane przez FUW wydarzenia związane z popularyzacją wiedzy, pozwalają szerokiemu kręgowi zainteresowanych na lepsze zrozumienie świata i zastosowań współczesnych osiągnięć naukowych. Każdego roku w wydarzeniach popularyzatorskich organizowanych na Wydziale Fizyki UW uczestniczy około 15 tys. osób. FUW ma na koncie m.in. portal "Zapytaj fizyka", Letnią Szkołę Fizyki, "Fizyczną karuzelę", niezliczone wykłady otwarte i pokazy w laboratoriach. Każdego roku w wydarzeniach popularyzatorskich organizowanych przez specjalistów placówki uczestniczy około 15 tys. osób.
W kategorii Zespół tytuł Popularyzatora Nauki 2016 przypadł Chemicznemu Kołu Naukowemu „Flogiston”, które działa przy Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej od 15 lat, i od samego początku zajmuje się popularyzowaniem nauki. Flogiston jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Kongresu Młodych Chemików "YoungChem" dla studentów, doktorantów i młodych naukowców z całego świata. Członkowie koła zorganizowali cztery edycje Festiwalu Nauki "Skołowany Weekend", a w ramach codziennej działalności organizują pokazy i warsztaty dla. Są obecni w mediach.
W kategorii Media nagrodę otrzymał Zdzisław Cozac, autor cyklu filmów popularnonaukowych - "Tajemnice początków Polski". Na cykl składa się pięć produkcji, dotyczących głównie średniowiecznej historii naszego kraju. Film prezentuje najnowsze ustalenia naukowców na temat chrztu Mieszka oraz chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Zdzisław Cozac przygotowuje właśnie kolejną produkcję w cyklu - dotyczącą Piastów poszerzających Wielkopolskie terytoria.
Kapituła konkursu zdecydowała się też przyznać dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do dr Magdaleny Osial. Członkowie Kapituły docenili w ten sposób jej autorski projekt "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku". Celem projektu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży naukami ścisłymi, promowanie zawodu naukowca oraz zachęcenie seniorów do wspólnej nauki z wnuczętami spędzającymi czas pod ich opieką.
Drugie wyróżnienie otrzymała red. Karolina Głowacka, która popularyzuje naukę w radiu od 7-8 lat. W "Radiowej Akademii Nauk" na antenie Radia TOK FM co tydzień podejmuje bieżące, gorące tematy ze świata nauki, rozmawia o odkryciach polskich naukowców, ale też kwestiach dotyczących szkolnictwa wyższego itp. Z kolei w sobotnie poranki prowadzi audycje popularnonaukowe nieco lżejsze, głównie dotyczące przyrody lub naukowo-technologiczne.
Jak co roku redakcja PAP – Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymała ją Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
____________________________________________________________________________________________________________________________
Ogłoszenie o konkursie:
Już w połowie sierpnia ruszy kolejna, 12. edycja konkursu Popularyzator Nauki w zmienionej formule. Popularyzatorzy będą rywalizować o nagrody w pięciu kategoriach: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje oraz Media.
W konkursie nagradzane są osoby, zespoły czy instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.
W tym roku zgłoszenia przyjmowane będą już od połowy sierpnia do połowy października. Zwycięzcy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę.
W tej edycji konkursu kapituła spośród wszystkich zgłoszeń wybierze jednego laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie osobie, zespołowi albo instytucji, która wyjątkowo twórczo i skuteczne promuje naukę.
W tym roku nagrody przyznane będą w kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media.
W kategorii Naukowiec - która od lat cieszy się w konkursie największą popularnością - dużych zmian nie ma. Rywalizować mogą osoby co najmniej ze stopniem doktora, będące np. pracownikami naukowymi albo nauczycielami akademickimi. Jak zwykle w tej kategorii przyjmowane będą zgłoszenia naukowców, którzy popularyzują naukę wśród osób niezwiązanych z ich dziedziną.
Z kolei w kategorii Animator mogą się zgłaszać osoby nie mające stopnia doktora - oraz doktorzy, którzy nie pracują jako naukowcy (nie są pracownikami naukowymi ani nauczycielami akademickimi). Do rywalizacji w tej kategorii zaproszeni są więc m.in. studenci, doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni czy osoby niezwiązane z instytucjami naukowymi.
Nowością w konkursie jest kategoria Zespół. Szansę na tytuł Popularyzatora Nauki zyskają grupy osób wspólnie popularyzujących naukę, które niekoniecznie identyfikują się z jedną, określoną placówką. Mogą to być np. osoby realizujące wspólnie projekty popularnonaukowe albo zespoły działające "ponad granicami" administracyjnymi instytucji naukowych. Mogą to być również grupy znajomych czy internautów, wspólnie promujących naukę albo koła naukowe.
Jak co roku przy okazji konkursu redakcja PAP - Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.
Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.
Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Информация
Смотреть также
Popularyzator Nauki
Portal Fundacji PAP "Nauka w Polsce" oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosili XIII edycję konkursu "Popularyzator Nauki". W konkursie "nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką".
Konkurs "Start" 2018
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła, że od połowy września 2017 r. będzie trwał nabór w w ramach konkursu START. Konkurs jest adresowany do młodych naukowców (przed lub po doktoracie), którzy nie ukończyli 30 lat.
17. edycja Nagród Naukowych tygodnika Polityka
Do 18 czerwca 2017 r. można przesyłać zgłoszenia do 17. edycji Nagród Naukowych tygodnika Polityka. W ramach konkursu przyznanych zostanie pięć stypendiów dla młodych naukowców w wysokości 20 000 zł każde i dziesięć nagród finałowych w wysokości 5 000 zł każda. Konkurs składa się z dwóch etapów.
Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Celem konkursu "Monografie" jest finansowanie wydania najlepszych, oryginalnych i niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.