Конкурс
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zaprasza do udziału w konkursie literackim, który ma na celu ożywienie i promocję historii jednego z najważniejszych cmentarzy w Wilnie. Przedsięwzięcie jest finansowane/współfinansowane ze środków Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie.
Uczestnicy konkursu są zaproszeni do tworzenia oryginalnych legend, które mogą być inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, postaciami historycznymi lub całkowicie fikcyjnymi opowieściami. Ważne jest, aby legendy te oddawały ducha tego miejsca i przyczyniały się do jego popularyzacji wśród szerszej publiczności. Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie kreatywności uczestników, ale także edukacja i zwiększenie świadomości na temat znaczenia nekropolii Na Rossie. To również okazja do refleksji nad historią i kulturą regionu, a także do budowania więzi międzykulturowych poprzez wspólne dzielenie się opowieściami.
Konkurs jest skierowany do wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi literackimi talentami i pasją do historii. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, powyżej 14 roku życia. Mogą w nim brać udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści z Litwy, Polski i innych państw
Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę (legendę w formie pisemnej do 500-550 słów oraz jej nagranie audio w formacie MP3). Praca musi być oryginalna (bez zastosowania ChatuGPT), w języku polskim i nie może być wcześniej publikowana ani nagradzana w innych konkursach. Tematem pracy jest stworzenie legendy związanej z postaciami lub historią Cmentarza Na Rossie oraz jej przeczytanie (nagranie głosowe w formacie MP3). Praca powinna mieć formę literacką legendy. Maksymalna długość pracy to 2 strony maszynopisu (MSWord, czcionka Times New Roman, rozmiar 12, odstęp 1,5). Prace niespełniające wymogów formalnych (np. przekraczające limit stron, odbiegające od tematu) będą dyskwalifikowane.
Prace (stworzoną legendę + nagranie głosowe) należy przesłać do 10 czerwca 2025 r. na adres e-mail: vilnius.oldcemetery@gmail.com W treści maila należy podać: imię i nazwisko autora; wiek autora; kraj i miejsce zamieszkania.
Prace będą oceniane przez jury składające się z literatów i historyków. Kryteria oceny obejmują oryginalność, zgodność z tematem, walory literackie oraz poprawność językową.
Nagrody:
I-III miejsce: tablety + dyplomy
Nagrody za najlepsze odczytanie legendy:
I-III miejce: statuetki + dyplomy
Przewidziane są także wyróżnienia i inne nagrody rzeczowe. O podziale innych nagród decyduje Organizator.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 czerwca 2025 r. na stronie internetowej organizatora www.rossa.lt, na fanpage‘u SKOnSR na Facebooku oraz w mediach społecznościowych. Organizator nie organizuje gali wręczenia nagród: nagrody główne i dodatkowe nagrody rzeczowe laureaci otrzymają przesyłką pocztową w terminie do 30 dni od ogłoszenia wyników.
Źródło: https://www.rossa.lt/index.php/uncategorised/589-warunki-konkursu-stworz-legende-o-wilenskiej-rossie
Информация
Смотреть также
VI edycja konkursu Instytutu Literackiego w Paryżu
Celem Konkursu jest pobudzanie w środowisku naukowym zainteresowania historią działalności Instytutu Literackiego w Paryżu i „Kultury” oraz biografiami i dorobkiem ich założycieli i twórców, w tym przede wszystkim Jerzego Giedroycia. Nadsyłać można prace obronione w latach 2021–2022.
IV edycja Konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie dotyczące Instytutu Literackiego w Paryżu
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura oraz Fundacja Kultury Paryskiej zapraszają do wzięcia udziału w IV edycji Konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu.
Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego 2020
Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego zaprasza do składania artykułów w III edycji Konkursu dla badaczy i publicystów piszących dla edukacji.
Narodowe Czytanie 2019. „I Ty możesz poczytać Polakom!”
Narodowe Centrum Kultury oraz Program Trzeci Polskiego Radia zapraszają do wzięcia udziału w konkursie towarzyszącym ósmej odsłonie Narodowego Czytania.