Кандидатская диссертация
Podróże epistemologiczne, podróże metafizyczne.O wczesnych powieściach Samuela Becketta
Celem pracy jest dokonanie wieloaspektowego oglądu pierwszych czterech powieści Samuela Becketta ("Sen o kobietach pięknych i takich sobie", "Murphy", "Watt" i "Mercier i Camier") wraz z powiązanym z pierwszą z nich zbiorem opowiadań "More Pricks than Kicks". Praca składa się z czterech rozdziałów, w których omawiam każdą z czterech, będących jej zasadniczym przedmiotem powieści, w kolejności chronologicznej względem ich powstawania, albowiem chronologia ukazywania się powieści drukiem znacznie różni się od kolejności ich pisania.
Motywem przewodnim odczytywania i interpretowania wczesnych tekstów irlandzkiego noblisty uczyniono refleksję nad sposobem przedstawiania i istnienia w utworach tych klasycznego toposu podróży. Temat ten, obok wielu innych poruszanych w utworach, jak i ogółu problemów teoretycznoliterackich, estetycznych i filozoficznych przepracowany zostaje przez Becketta na gruncie jego własnego, specyficznego warsztatu, a efekty tej pracy wpisują się w całokształt innowacyjnej twórczości irlandzkiego noblisty.
Analiza pierwszych czterech powieści pozwala na dostrzeżenie wielu tematów, motywów i technik, które w utworach późniejszych podlegać będą systematycznym i konsekwentnym przewartościowaniom i transpozycjom. Poza omówieniem problematyki poszczególnych utworów, podjęto próbę zdefiniowania określonych tematów, zagadnień i technik wspólnych dla wszystkich etapów twórczości i stanowiących asumpt i bazę do dalszych artystycznych poszukiwań autora "Jak jest".
Информация
Смотреть также
Milczenie i nieobecność. Figury podmiotowości w twórczości Samuela Becketta
Rozprawa jest próbą prześledzenia przemian figur podmiotowości w dziele Samuela Becketta. Przedmiotem pracy są zarówno teksty prozatorskie, jak i poetyckie czy dramatyczne.
Intymne tematy wyobraźni w dramatach Juliusza Słowackiego
Rozprawa poświęcona jest twórczości Juliusza Słowackiego. Przedmiotem badania są w szczególności dramaty romantycznego poety, począwszy od pierwszego - "Mindowe", poprzez znane i popularne - "Kordian", "Balladyna" aż do jednego z ostatnich - "Zawiszy Czarnego".
Wacław Potocki "Wirginia". Edycja i komentarz
Celem pracy było opracowanie edycji krytycznej jednego z najwcześniejszych utworów Wacława Potockiego pod tytułem "Wirginia". Rozprawa doktorska składa się z dwóch części.
Strategie stylistyczne w "Dzienniku" Witolda Gombrowicza
Praca jest próbą rekonstrukcji stylu "Dziennika" Witolda Gombrowicza. Styl rozumiany jest tutaj jako zjawisko z pogranicza formy i treści, jako tryb przekładania się sposobu rozumienia i doświadczania świata przez pisarza na język. Autorka wyróżnia w "Dzienniku" cztery strategie tak rozumianego stylu: śmiech i niepowaga, fikcja (a właściwie auto-fikcja), prowokacja oraz dialog. Cztery części pracy zawierają pogłębione analizy każdej z tych strategii w oparciu o interpretacje wybranych fragmentów "Dziennika".