Полонистический бюллетень

Образовательное предложение

Заявки принимаются до:

Jak posługiwać się danymi ilościowymi? Warsztaty z zakresu empirycznych badań literaturoznawczych. Prowadzący: Willie van Peer

Город:
Warszawa
Форма:
стационарный
Вид предложения:
Warsztaty
Дата размещения:
23.03.2017

Serdecznie zapraszamy na warsztaty z zakresu empirycznych badań literaturoznawczych, które poprowadzi prof. Willie van Peer (Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium, współautor m. in. Muses and Measures. Empirical Research Methods for the Humanities, Cambridge 2007).

Warsztaty odbędą się we wtorek, 9 maja 2017 w godzinach 13.00-16.00 w sali nr 144 im. Adama Mickiewicza, w Instytucie Badań Literackich PAN (Pałac Staszica, Nowy Świat 72, Warszawa). Uczestnicy proszeni są o zabranie własnych laptopów. Na kilka dni przed spotkaniem prześlemy zarejestrowanym osobom bezpłatny próbny plik programu komputerowego, który będzie wykorzystywany podczas warsztatów. Rejestracja uczestników po kontakcie z M. Rembowską-Płuciennik (rembowskapluciennik@gmail.com)

Najważniejszym problemem każdego poszukiwania naukowego jest zbieranie niezależnych danych – nierzadko prowadzone wbrew założeniom jakiejś teorii. Co zrobić po zgromadzeniu tych danych? Wielu literaturoznawców czuje się skonsternowanych ilością informacji, jakie udało im się zebrać. Często pojawia się poczucie zagubienia: co powinienem dalej robić oprócz procentowego obliczania wyników? Jak wydobyć poszukiwane informacje?

Warsztaty będą poświęcone metodom uzyskiwania pożądanej informacji ze zgromadzonych empirycznie danych. Wykorzystany zostanie program komputerowy SPSS. Niezbędne będą laptopy, by pracować na rzeczywistych danych; każdy będzie miał szansę nauczyć się, jak się nimi posługiwać. 

Źródło ilustracji: portal pixabay.com; użytkowanie na licencji Creative Commons Public Domain CC0.

Информация

Стоимость обучения:
bezpłatne
Продолжительность обучения:
9 maja 2017, godz. 13.00-16.00
Дата размещения:
25 марта 2017; 21:26 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
25 марта 2017; 21:32 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

26.10.2018

Ewolucja kulturowa – problemy teoretyczne, metody ilościowe

Ewolucja kulturowa jest coraz szybciej rozwijającym się nurtem badań związanym z zastosowaniem mechanizmów ewolucji darwinowskiej do wyjaśniania kultury. Spośród różnych jej gałęzi, chciałbym skupić się na tej, która próbuje zrozumieć jak zmieniały się wytwory kulturowe (jak np. melodie, bajki ludowe czy rożne rodzaje pisma). Celem zajęć jest zaprezentowanie, jak wykorzystując problemy stawiane przez teorię ewolucji kulturowej, można analizować dane dotyczące zagadnień tradycyjnie wiązanych z humanistyką. Dane, których dostępność wraz z rozwojem humanistyki cyfrowej i projektów digitalizacyjnych jest coraz większa.uw

26.10.2018

R/RStudio – grupa warsztatowa

Warsztaty mają na celu przygotowanie uczestniczek i uczestników do samodzielnej pracy z R w humanistycznych projektach naukowych. Do udziału zapraszamy także przedstawicielki i przedstawicieli instytucji kultury/dziedzictwa oraz organizacji sektora pozarządowego, którzy chcieliby wykorzystać R w swojej pracy. Doświadczenie programistyczne nie jest oczekiwane / nie jest wymagane. Oprogramowanie, w którym będziemy pracować, jest darmowe / open source i dostępne na wszystkie platformy.

29.08.2017

Polsko-Niemieckie Warsztaty Translatorskie ViceVersa – nabór

Do 15 września trwa nabór zgłoszeń na Polsko-Niemieckie Warsztaty Translatorskie w ramach programu ViceVersa w Gdańsku. Będzie to ósma edycja projektu, warsztaty adresowane są do tłumaczy przekładających literaturę niemieckojęzyczną na polski i polską na niemiecki. Udział w warsztatach jest bezpłatny, rekrutacja odbywa się na zasadach konkursu.

30.07.2017

Filologia polska - studia magisterskie

Uniwersytet Szczeciński zaprasza do podjęcia studiów na kierunku filologia polska. Studia II stopnia trwają 4 semestry i umożliwiają uzyskanie stopnia zawodowego magistra. W trakcie studiów uruchamiane są  specjalności:

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах