Событие
Area Slavica 3: Język na pograniczu – granice w języku
Katedra Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego (RC) serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Area Slavica 3: Język na pograniczu – granice w języku”, która odbędzie się 17 i 18 września 2019 (tym razem dosłownie na polsko-czeskiej granicy). Miejscem spotkania będzie hotel Pod Zeleným dubem w Starym Boguminie (RC) oraz Zamek Chałupki (Polska).
Wystąpienia w formie pisemnej zostaną opublikowane w 2020 r. w publikacji, która będzie miała status monografii naukowej. Objętość planowanej monografii będzie wynosiła od 260 do 300 stron, dlatego liczba uczestników konferencji jest ograniczona do 25–30 osób.
Z opłaty konferencyjnej 1 800 CZK lub 290 PLN zostaną pokryte następujące koszty:
- coffee break w trakcie obu dni obrad;
- uroczysta kolacja;
- edycja publikacji.
Proponowane tematy wystąpień:
- Temat stricte językoznawczy dotyczący wyłącznie języka polskiego/czeskiego omawiający np. granice między synchronią i diachronią, między standardem i potocznością, między dialektami (gwarami) i językiem kulturalnym – ogólnym. W wystąpieniu można też przedstawić zagadnienia z pogranicza różnych płaszczyzn systemu językowego.
- Temat dotyczący zarówno języka polskiego, jak i czeskiego (temat z zakresu językoznawstwa porównawczego, glottodydaktyki, translatologii itp.).
- Temat dotyczący języka polskiego/czeskiego i innego języka słowiańskiego (języki mniejszości na terenie państwa polskiego/czeskiego, specyfika nauki języka polskiego/czeskiego dla (słowiańskich) obcokrajowców, zagadnienia nauczania języka polskiego/czeskiego jako obcego).
Jeden referat (artykuł) może mieć więcej autorów.
Więcej informacji na stronie www: https://ff.osu.cz/ksl/23244/area-slavica-3-pl/.
Информация
Смотреть также
Filologiczne Święto Wiosny
Filologiczne Święto Wiosny odbędzie się 20 III 2019 r.
Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka
Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji glottodydaktycznej "Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka", która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r.
Uroczysty Kongres Polonistów i Bibliotekarzy
25 listopada w Warszawie odbędzie się "Uroczysty Kongresie Polonistów i Bibliotekarzy".
Sympozjum ekolingwistyczne
8 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się Sympozjum Ekolingwistyczne. Przedsięwzięcie jest częścią projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Sonata Bis pt. "Lingua receptiva czy lingua franca? Praktyki językowe na pograniczu polsko-czeskim w obliczu dominacji angielszczyzny (ujęcie ekonlingwistyczne)". Projekt jest realizowany w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim.