Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 17.11.2023 g.16:30 - 17.11.2023 g.19:30
Дата размещения: 28.10.2023

Auto/patograficzność / seminarium z cyklu: Poszerzanie pola

Начало событияВид события:
Семинар
Местность:
Kraków
Организаторы:

Ośrodek Badań nad Kulturowymi Dyskursami Choroby Wydziału Polonistyki UJ zaprasza na 2. seminarium teoretycznoliterackie z cyklu "Poszerzanie pola" pt. "Auto/patograficzność".

Przyglądając się etymologii pojęcia patografia widzimy połączenie greckiego pathos – choroba, cierpienie i graphein – pisanie. Mamy zatem do czynienia z pisaniem o chorobie, z pisaniem choroby, z zapisem cierpienia. Dyskusji chcemy poddać semantyczny zakres pojęcia patografii – rozszerzyć je oraz doprecyzować.

Patografia jako typ tekstu już dawno przestała pełnić funkcje relacji ze stanu zdrowia i opisu symptomów, a stała się zbiorem wewnętrznie zróżnicowanych narracji o chorobie funkcjonujących w obrębie wielu subdyskursów i posiadających różnorakie funkcje (relacja, terapia, świadectwo, memento, pożegnanie). Ponadto, „stanowią szereg mikropowieści stawiających opór monopolistycznym narracjom klinicznym głoszonym przez lekarzy i specjalistów”, co jest wyrazem samoświadomości i walki pacjentów o własną podmiotowość. (Auto)patografie, ujmowane jako narracje o cierpieniu psychicznym lub somatycznym, określane bywają w literaturze przedmiotu różnorodnie: od ogólnych ujęć jako „historie choroby” (stories of sickness), „narracje choroby/narracje o chorobie” (narratives of illness), „narracje cierpienia” (narratives of suffering), po terminy bardziej szczegółowe jak narracje bólowe, narracje lekowe, kancerografie. Niezależnie od nomenklatury gatunkowej patografia stanowi coraz ważniejszy element zarówno literatury, jak i medycznej czy terapeutycznej praktyki. Patografię w bardzo szerokim sensie określić możemy jako tekst kultury oparty na doświadczeniu choroby, w którym narracja prowadzona może być z perspektywy pacjenta/chorego (teksty tego typu nazywałabym autopatograficznymi) lub świadka choroby (lekarz, personel medyczny, rodzina, poboczny obserwator – wówczas mamy do czynienia z patografią). Te dwa punkty widzenia i idące za nimi rozróżnienie wewnątrz gatunku patografii.

Podczas proponowanego seminarium chcemy zastanowić się i przedyskutować nowe języki opisu doświadczenia choroby, przeanalizować możliwości pierwszych systematyzacji w obrębie literatury auto/patograficznej, przyjrzeć się różnorodności gatunkowej tekstów auto/patograficznych oraz strategiom zapisu doświadczenia choroby.

Osobom wygłaszającym referaty proponujemy m.in. następujące tematy, które oczywiście nie wyczerpują zakresu interesujących zagadnień:

- choroba jako sytuacja narracyjna
- strategie pisania/czytania choroby
- narracje choroby – interdyscyplinarne teorie i praktyki
- różnorodność gatunkowa literatury auto/patograficznej
- narzędzia autobiografiaczne w dyskursie choroby
- formy fabularne literatury choroby
- klasyfikacje gatunkowe piśmienności chorobowej

Dyskusja wokół zaproponowanych w referatach konkretnych praktyk interpretacyjnych zostanie połączona z wnikliwą lekturą seminaryjną czterech książek lub artykułów teoretycznych. Proponowane w listopadzie teksty to:

• S. Bolaki, Illness as Many Narratives, Edinburgh: Edinburgh University Press; 2016, s. 1-12.
• A.W. Frank, The Wounded Storyteller. Body, Illness and Ethics, University of Chicago Press, Chicago 1995, s. 53-73.
• Angela Woods, Woods, Beyond the Wounded Storyteller: Rethinking Narrativity, Illness and Embodied Self-Experience, [w:] Health, Illness and Disease: Philosophical Essays, ed. H. Carel, R. Cooper, Newcastle: Acumen, 2012, s. 113-128.
• Ann Jurecic, Illness as Narrative, Pittsburgh: Pittsburgh University Press, 2012, s. 1-17.

Na każde wystąpienie w pierwszej części spotkania (panel dyskusyjny) przewidujemy po 30 minut dla każdego z 3-4 panelistów. Druga część (warsztaty) będzie otwarta dla każdej osoby, która weźmie aktywny udział w dyskusji.

Udział w seminariach jest bezpłatny, organizatorzy nie zwracają kosztów przejazdu ani noclegów. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale i/lub wygłoszeniu referatów.

Zgłoszenia zawierające:
– imię, nazwisko oraz afiliację
– tytuł proponowanego wystąpienia
– abstrakt (maks. 1500 znaków) oraz słowa-klucze
prosimy przesyłać na adres poszerzanie.pola@uj.edu.pl najpóźniej do dnia 31 października 2023. Informacja zwrotna o zakwalifikowaniu się do udziału w panelu zostanie przesłana 2 listopada 2023.

(Informacja Organizatora)

Информация

Адрес:
Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16, s. 42, Kraków
Подача заявок для докладчиков до:
31.10.2023
Оплата:
bez opłat
Ссылки:
Дата размещения:
28 октября 2023; 18:32 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
28 октября 2023; 18:33 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

06.03.2023

Chorobopisanie. Narracje maladyczne w literaturze i kulturze

Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury wraz z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, Katedrą Teorii Literatury oraz Pracownią Badań Biografii i Autobiografii przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej Chorobopisanie. Narracje maladyczne w literaturze i kulturze. Konferencja odbędzie się 25-26 maja 2023 roku, w formie stacjonarnej lub hybrydowej. Do udziału w konferencji zapraszamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych.

15.10.2022

Wokół choroby – ciało, emocje, kultura, społeczność

Żyjemy w świecie, w którym choroba czy choroby stanowią integralną część rzeczywistości. Mimo to temat ten stanowi trudną kwestię, a reakcje ludzi na choroby są niezwykle różne i nie zawsze wiążą się z poświęceniem, pomocą, czy wsparciem. Wiele chorób to temat wstydliwy, tabuizowany. Zmagamy się zresztą – jako społeczeństwo i cywilizacja – z chorobami właściwymi dla współczesności, są one częścią nowoczesności. Coraz częściej jednak zdarza się, że to, co do tej pory było ukrywane, pojawia się jako temat na forum publicznym, coś, o czym głośno mówią osoby sławne, częściej też mówi się nie tylko o chorobach ciała, ale i psychiki. Jaki jest ten nasz świat wobec chorób? Jak radzimy sobie ze świadomością choroby? Jak ukazuje je kultura? A jak doświadczają jej zwykli ludzie oraz ich bliscy?

19.02.2017

Obraz choroby w dyskursie kulturowym / Ogólnopolska konferencja naukowa

Cel i tematyka:   Konferencja wpisuje się w nowy, kształtujący się w środowisku akademickim kulturowy dyskurs na temat choroby, stanowiący uzupełnienie dyskursów obecnych w obszarze nauk medycznych. Za szczególnie uzasadnioną i potrzebną uważamy między innymi analizę kulturowych uwarunkowań kategorii choroby oraz jej wielowymiarowego wpływu na szeroko rozumianą kulturę. Planowana konferencja w zamierzeniu stanowić ma forum dla dyskusji interdyscyplinarnej i być może transdyscyplinarnej, w trakcie którego głos będą mogli zabrać przedstawiciele takich nauk jak kulturoznawstwo, socjologia, filozofia, nauki o sztuce, medioznawstwo, psychologia, a także nauk medycznych. 

08.02.2021

Choroba i izolacja w kulturze w ujęciu komparatystycznym / ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa

Koło Naukowe Komparatystów Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej “Choroba i izolacja w kulturze w ujęciu komparatystycznym”, która odbędzie się online w dniach 21-22 maja 2021 roku. Konferencja będzie zwieńczeniem cyklu interdyscyplinarnych wydarzeń w tej tematyce organizowanych przez Koło.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах