Событие
Bogactwo polszczyzny w świetle jej historii
Sekcja Historycznojęzykowa Studenckiego Naukowego Koła Językoznawców oraz Instytut Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego
serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w siódmej konferencji naukowej z cyklu Bogactwo polszczyzny w świetle jej historii, która odbędzie się w dniach 9 – 10 listopada 2016 roku w Katowicach.
Referaty wygłoszone w trakcie poprzednich spotkań złożyły się na sześć publikacji wydanych w Katowicach pt.: "Bogactwo polszczyzny w świetle jej historii" pod redakcją Krystyny Kleszczowej i Artura Rejtera (T.1. 2006; T.2. 2008); pod redakcją Artura Rejtera (T.3. 2010); pod redakcją Joanny Przyklenk i Artura Rejtera (T. 4. 2012); pod redakcją Joanny Przyklenk (T.5. 2014); pod redakcją Joanny Przyklenk i Wioletty Wilczek (T.6. 2016).
Podczas planowanej konferencji do naukowych rozmów o historii języka polskiego zaproszeni są studenci, doktoranci i młodzi doktorzy (do 35 roku życia) z innych ośrodków akademickich Polski.
Obszary badawcze:
1. historia polskiej leksyki (przeobrażenia semantyczne wybranych jednostek leksykalnych oraz zmiany w badanych polach wyrazowych),
2. historycznie zmienna konceptualizacja pojęć i zjawisk,
3. genologiczny wymiar dawnej komunikacji,
4. systemowe i komunikacyjne przeobrażenia polszczyzny dawnej i współczesnej
w ujęciu diachronicznym,
5. historia języka w dydaktyce szkolnej i akademickiej.
Przewidywany czas jednego wystąpienia – do 20 minut. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: konferencja.bogactwo@gmail.com do 30 września 2016 roku.
Przewidywany koszt opłaty konferencyjnej wynosi 250 zł (opłata nie obejmuje noclegów; organizatorzy nie pośredniczą w rezerwacji noclegów).
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru zgłoszeń.
Информация
Смотреть также
XI Wierszystawka – antyWalentynki
Zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu 12 lutego 2016 r. o godz. 18.00 na wernisaż WierszYstawki artystycznej wybranych pocztówek autorskich z pięciu edycji akcji antyWalentynkowej członków Grupy Na Krechę i gościnnie Studentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Zapraszamy na ogłoszenie wyników, na poezję Ewy Sonnenberg i nie tylko, bo również Wiktorii Szumiaty i Mariusza Kusiona oraz laureatów konkursu im. T. Stirmera oraz wyżej wspomnianych Studentów i Studentek szczególnie spec. krytyka i praktyka literacka.
W kręgu dawnej polszczyzny II
Konferencja W kręgu dawnej polszczyzny II, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2016 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, kontynuuje cykl konferencji historycznojęzykowych o tym tytule (pierwsza konferencja odbyła się w grudniu 2014 r.). Spotkania naukowców, organizowane w celu dyskusji nad problematyką dawnej polszczyzny, odbywają się cyklicznie co dwa lata.
Posiedzenie Sekcji Dialektologicznej Komitetu Językoznawstwa PAN
S e k c j a D i a l e k t o l o g i c z n a K o m i t e t u J ę z y k o zn a w s t w a PAN zaprasza do wzięcia udziału w posiedzeniu, które odbędzie się w dniu 25 listopada (piątek) o godz. 11.15 w sali 2604 na XXVI piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Krytycy i ich pokolenia
U n i w e r s y t e t K a z i m i e r z a W i e l k i e g o w B y d g o s z c z y