Событие
Czytanie Filipowicza z Justyną Sobolewską
23 listopada br zapraszamy na kolejne wydarzenie literackie z cyklu „Czytanie Filipowicza”, podczas którego będziemy mieli okazję rozmawiać o twórczości Filipowicza z Justyną Sobolewską, znaną polską pisarką, doświadczoną dziennikarką oraz krytyczką literacką.
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie zapraszają do udziału w serii wirtualnych spotkań z badaczami, tłumaczami, propagatorami spuścizny literackiej Kornela Filipowicza. Dotyczyć będą bezpośrednio twórczości pisarza i jej recepcji, ale także związanych z nim twórców, m.in. Wisławy Szymborskiej i Marii Jaremy.
Konwesatoria są skierowane do miłośników literatury polskiej. Na spotkaniu 23 listopada rozmawiać będziemy z Justyną Sobolewską, prowadzenie: Justyna Gorzkowicz i Eliza Kącka.
Justyna Sobolewska, obecnie związana z tygodnikiem „Polityka," to autorka znaczących publikacji. Jej wkład w promocję literatury światowej na polskiej scenie literackiej jest nieoceniony. Justyna Sobolewska jest również aktywną uczestniczką spotkań i wydarzeń związanych z literaturą polską, a od kilku lat poświęconych w szczególności Kornelowi Filipowiczowi. W 2017 roku przygotowała wyjątkowy wybór jego opowiadań pt. Moja kochana, dumna prowincja. W 2020 roku opublikowała pierwszą biografię pisarza Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu, rzucając światło na życie i twórczość tego wybitnego autora. Na rynku wydawniczym pojawił się także w jej wyborze tom Filipowicza pt. Pamiętnik antybohatera i inne utwory.
Oddanie literaturze i działalność promocyjna Justyny Sobolewskiej zostały nagrodzone PIK-owym Laurem przez Polską Izbę Książki za wybitny wkład w popularyzację czytelnictwa w mediach drukowanych. Ponadto, Justyna Sobolewska odgrywa kluczową rolę w polskim środowisku literackim jako przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz członkini jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jej zaangażowanie i autorytet w tych instytucjach świadczą o jej znaczącym wpływie na rozwijanie literatury polskiej i jej promocję za granicą. Podczas naszego wydarzenia, Justyna Sobolewska podzieli się swoją wiedzą i pasją do twórczości Filipowicza oraz zdradzi, dlaczego jest to autor nadal aktualny i inspirujący dla współczesnego czytelnika.
Udział w zajęciach na platformie ZOOM po rejestracji na email: czytaniefilipowicza@gmail.com
Konwersatorium będzie miało charakter otwarty dla członków społeczności PUNO i ZPPnO, jednak dla pozostałych chętnych do przyłączenia się do „Czytania Filipowicza” przewidziane są drobne opłaty na pokrycie kosztów administracyjnych.
4f – pojedyncze spotkanie, do wyboru
lub
10 f. – pakiet za 4 spotkań w semestrze zimowym (w tym materiały ze spotkań zebrane w broszurę w formacie pdf oraz certyfikat)
W jaki sposób można wykupić dostęp do spotkań?
Prosimy o kontakt mailowy na adres: czytaniefilipowicza@gmail.com
Kolaż na plakacie wykonano na podstawie fotografii Kornela Filipowicza autorstwa – Joanny Helander oraz Justyny Sobolewskiej – autorstwa Grzegorza Winnickiego.
Информация
Начало событияСвязанное с событием
Смотреть также
Czytanie Filipowicza
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO) w Londynie zapraszają do udziału w serii spotkań konwersatoryjnych z badaczami, tłumaczami, propagatorami spuścizny literackiej Kornela Filipowicza. Dotyczyć będą bezpośrednio twórczości pisarza i jej recepcji, ale także związanych z nim twórców, m.in. Wisławy Szymborskiej i Marii Jaremy.
„Rozmowy na schodach" z Marcinem Filipowiczem
14 grudnia br o godz. 18 czasu londyńskiego zapraszamy na kolejne wydarzenie literackie z cyklu „Czytanie Filipowicza”, podczas którego będziemy mieli okazję rozmawiać o twórczości pisarza z jego synem, Marcinem. Konwersatorium prowadzą: Justyna Gorzkowicz i Eliza Kącka. Organizotarami spotkania są Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.
„Czytanie Filipowicza" – inspiracje filmowe
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie zapraszają na wyjątkowe spotkanie online poświęcone literaturze Kornela Filipowicza. O bogactwie narracji i filmowych poszukiwań pisarza podczas otwartego seminarium, które poprowadzą dr Justyna Gorzkowicz i dr Eliza Kącka, opowiadać będzie dr Piotr Śmiałowski.
"Kot w mokrej trawie" Kornela Filipowicza – między czytaniem a tłumaczeniem
Serdecznie zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu „Czytanie Filipowicza". W fascynujący świat twórczości pisarza tym razem wejdziemy podczas rozmowy z Anną Zaranko, tłumaczką twórczość Filipowicza na język angielski.