Event
Czytanie Filipowicza z Justyną Sobolewską
23 listopada br zapraszamy na kolejne wydarzenie literackie z cyklu „Czytanie Filipowicza”, podczas którego będziemy mieli okazję rozmawiać o twórczości Filipowicza z Justyną Sobolewską, znaną polską pisarką, doświadczoną dziennikarką oraz krytyczką literacką.
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie zapraszają do udziału w serii wirtualnych spotkań z badaczami, tłumaczami, propagatorami spuścizny literackiej Kornela Filipowicza. Dotyczyć będą bezpośrednio twórczości pisarza i jej recepcji, ale także związanych z nim twórców, m.in. Wisławy Szymborskiej i Marii Jaremy.
Konwesatoria są skierowane do miłośników literatury polskiej. Na spotkaniu 23 listopada rozmawiać będziemy z Justyną Sobolewską, prowadzenie: Justyna Gorzkowicz i Eliza Kącka.
Justyna Sobolewska, obecnie związana z tygodnikiem „Polityka," to autorka znaczących publikacji. Jej wkład w promocję literatury światowej na polskiej scenie literackiej jest nieoceniony. Justyna Sobolewska jest również aktywną uczestniczką spotkań i wydarzeń związanych z literaturą polską, a od kilku lat poświęconych w szczególności Kornelowi Filipowiczowi. W 2017 roku przygotowała wyjątkowy wybór jego opowiadań pt. Moja kochana, dumna prowincja. W 2020 roku opublikowała pierwszą biografię pisarza Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu, rzucając światło na życie i twórczość tego wybitnego autora. Na rynku wydawniczym pojawił się także w jej wyborze tom Filipowicza pt. Pamiętnik antybohatera i inne utwory.
Oddanie literaturze i działalność promocyjna Justyny Sobolewskiej zostały nagrodzone PIK-owym Laurem przez Polską Izbę Książki za wybitny wkład w popularyzację czytelnictwa w mediach drukowanych. Ponadto, Justyna Sobolewska odgrywa kluczową rolę w polskim środowisku literackim jako przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz członkini jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jej zaangażowanie i autorytet w tych instytucjach świadczą o jej znaczącym wpływie na rozwijanie literatury polskiej i jej promocję za granicą. Podczas naszego wydarzenia, Justyna Sobolewska podzieli się swoją wiedzą i pasją do twórczości Filipowicza oraz zdradzi, dlaczego jest to autor nadal aktualny i inspirujący dla współczesnego czytelnika.
Udział w zajęciach na platformie ZOOM po rejestracji na email: czytaniefilipowicza@gmail.com
Konwersatorium będzie miało charakter otwarty dla członków społeczności PUNO i ZPPnO, jednak dla pozostałych chętnych do przyłączenia się do „Czytania Filipowicza” przewidziane są drobne opłaty na pokrycie kosztów administracyjnych.
4f – pojedyncze spotkanie, do wyboru
lub
10 f. – pakiet za 4 spotkań w semestrze zimowym (w tym materiały ze spotkań zebrane w broszurę w formacie pdf oraz certyfikat)
W jaki sposób można wykupić dostęp do spotkań?
Prosimy o kontakt mailowy na adres: czytaniefilipowicza@gmail.com
Kolaż na plakacie wykonano na podstawie fotografii Kornela Filipowicza autorstwa – Joanny Helander oraz Justyny Sobolewskiej – autorstwa Grzegorza Winnickiego.
Information
Related to the event
See also
Czytanie Filipowicza
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO) w Londynie zapraszają do udziału w serii spotkań konwersatoryjnych z badaczami, tłumaczami, propagatorami spuścizny literackiej Kornela Filipowicza. Dotyczyć będą bezpośrednio twórczości pisarza i jej recepcji, ale także związanych z nim twórców, m.in. Wisławy Szymborskiej i Marii Jaremy.
„Rozmowy na schodach" z Marcinem Filipowiczem
14 grudnia br o godz. 18 czasu londyńskiego zapraszamy na kolejne wydarzenie literackie z cyklu „Czytanie Filipowicza”, podczas którego będziemy mieli okazję rozmawiać o twórczości pisarza z jego synem, Marcinem. Konwersatorium prowadzą: Justyna Gorzkowicz i Eliza Kącka. Organizotarami spotkania są Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBDEP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej oraz Zakład Informatyki Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.
„Czytanie Filipowicza" – inspiracje filmowe
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie zapraszają na wyjątkowe spotkanie online poświęcone literaturze Kornela Filipowicza. O bogactwie narracji i filmowych poszukiwań pisarza podczas otwartego seminarium, które poprowadzą dr Justyna Gorzkowicz i dr Eliza Kącka, opowiadać będzie dr Piotr Śmiałowski.
'Cat in the Wet Grass' by Kornel Filipowicz – between reading and translation
You are cordially invited to the fourth meeting in the series 'Reading Filipowicz'. This time we will enter into the fascinating world of Filipowicz's works in conversation with Anna Zaranko, who translates Filipowicz's works into English.