Событие
Dialogi i monologi 2: Język w literaturze – literatura w języku /studencko-doktorancka konferencja naukowa
Międzywydziałowe Koło Językoznawstwa Synchronicznego ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Dialogi i monologi 2: Język w literaturze – literatura w języku”, która odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2022 roku w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Zoom.
Roman Jakobson pisał, że „dążenie do oddzielenia poetyki od językoznawstwa jest usprawiedliwione tylko w tym wypadku, jeżeli dziedzina językoznawstwa zostaje bezprawnie ograniczona”. Wychodząc z założenia o interdyscyplinarności nauk humanistycznych, pragniemy poświęcić konferencję zagadnieniom wzajemnych stosunków, jakie zachodzą między językiem a literaturą, by wskazać, że obie te dyscypliny nieustannie na siebie oddziałują. Z tej przyczyny do udziału w konferencji zapraszamy językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, a także wszystkich badaczy innych dyscyplin, którzy są zainteresowani tematem.
Krąg tematyczny wyznaczają następujące zagadnienia:
- językowa analiza tekstów literackich,
- badanie językowego obrazu w tekstach kultury,
- zagadnienie metafory w tekście literackim,
- stylizacje językowe w literaturze (socjolekty, profesjolekty, gwary),
- idiolekty autorów,
- leksyka i gramatyka w tekstach literackich,
- tłumaczenia i przekłady,
- przekłady intersemiotyczne,
- wpływ polszczyzny literackiej na język ogólny (normy, wzorce, mody językowe, skrzydlate słowa).
Abstrakty wraz ze swoimi danymi kontaktowymi prosimy wysyłać do 13 lutego 2022 roku.
Formularz dla uczestników biernych: https://forms.gle/txyMohnL9AysaZzP6
Za udział w konferencji nie jest przewidziana opłata.
Swojego patronatu udzielili: Prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UW dr Łukasz Książyk, Fundacja Języka Polskiego, Instytut Języka Polskiego UW oraz Instytut Literatury Polskiej UW.
Skład Komitetu Naukowego:
dr hab. Iwona Burkacka, Instytut Języka Polskiego UW,
dr Tomasz Jędrzejewski, Instytut Literatury Polskiej UW,
dr hab. Magdalena Zawisławska, Instytut Języka Polskiego UW.
Skład Komitetu Organizacyjnego:
Karol Kwiecień,
Agata Łojek,
Przemysław Megger,
Jadwiga Mik,
Aleksandra Orzechowicz.
(Opis wydarzenia pochodzi od jego Organizatora).
Информация
Смотреть также
Dialogi i monologi 3: Język w (u)życiu
Międzywydziałowe Koło Językoznawstwa Synchronicznego zaprasza do wzięcia udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Dialogi i monologi 3: "Język w (u)życiu”, która odbędzie się w dniach 13-14 maja 2023 roku w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Zoom.
IX Ogólnopolska Naukowa Konferencja Studencko-Doktorancka Język jako świadectwo kultury
Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Studenckie Koło Naukowe Dialektologiczne mają zaszczyt zaprosić na IX Ogólnopolską Naukową Konferencję Studencko--Doktorancką Język jako świadectwo kultury
MAŁPA W LITERATURZE, KULTURZE, JĘZYKU I MEDIACH - Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Serdecznie zapraszamy do udziału w Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej, która poświęcona jest literackim i kulturowym wizerunkom małpy (literatura, sztuka, język...). Jest to kontynuacja naszych inicjatyw badawczych na temat symboliki oraz funkcji zwierząt w kulturze.
Efektywna, efektowna i etyczna komunikacja
Koło Naukowe Prostego Języka i Koło Naukowe Retoryki Gadu-gadu, działające przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej pt. „Efektywna, efektowna i etyczna komunikacja”, która odbędzie się 14-15 maja 2022 r. w formule online.