Событие
Dni Kultury Żydowskiej Adlojada
Festiwal „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada” organizowany jest w Szczecinie od 2012 roku. Wówczas przedstawiciele trzech szczecińskich instytucji – Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wydziału Filologicznego i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego – oraz restauracji Secesja Café rozpoczęli współpracę na rzecz popularyzowania kultury żydowskiej. Ideą, która przyświecała pomysłodawcom tej cyklicznej imprezy, było stworzenie przestrzeni do dyskusji o kulturze żydowskiej. Z czasem kolejne edycje festiwalu przybierały formę sprofilowaną. Kolejne edycje festiwalu poświęcone były: świadectwom Zagłady, ekonomii, Prawu, desakralizacji w rozmaitych obszarach kultury współczesnej (literatura, filozofia, sztuka). Wśród wydarzeń festiwalowych szczególne miejsce zajmują spotkania i debaty na temat najważniejszych nowości wydawniczych, odczyty, pokazy filmów, warsztaty literackie i spotkania z wybitnymi twórcami i badaczami.
Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest kulturze i polityce. Spotkania odbywają się od 11 do 17 marca.
Информация
Смотреть также
Adlojada 2019
VIII Dni Kultury Żydowskiej
Odpamiętywanie polsko-żydowskie. Spotkanie z prof. dr hab. Sławomirem Jackiem Żurkiem
Zachęcamy do obejrzenia organizowanego przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie panelu wokół książki „Odpamiętywanie polsko-żydowskie” Sławomira Jacka Żurka. Spotkanie rozpocznie się w środę 20 października o 17 i będzie transmitowane online.
XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
To jedno z najważniejszych i najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych Stolicy. Jazz, pop, kabaretowe rewie, teatr, literatura, sztuki wizualne, historia i tradycja Żydów, Polski, Warszawy. Bogata oferta dla dzieci i rodzin.
Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej / VI międzynarodowa konferencja naukowa
Katedra Badań Filologicznych „Wschód–Zachód”, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska–Izrael, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Naukowe „Oikoumene” mają zaszczyt zaprosić na VI Międzynarodową Konferencję Naukową "Żydzi Wschodniej Polski". Seria II będzie zatytułowana: Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej