Событие
Festiwal Nauki w Instytucie Badań Literackich PAN 2021
W 2021 roku badacze, doktoranci i pracownicy biblioteki z Instytutu Badań Literackich PAN kolejny raz wezmą udział w Festiwalu Nauki, organizowanym w Warszawie od dwudziestu pięciu lat.
Misją realizowaną w ramach Festiwalu Nauki jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy. Wyniki badań, ciekawostki dotyczące metod i warsztatu a także arkana codziennej pracy instytucji naukowych przekazywane są w sposób interesujący i przystępny dla odbiorców spoza środowiska naukowego. Ważną grupę docelową stanowią uczniowie – zarówno szkół średnich, jak i podstawowych. Akcent położony jest także na kwestie takie, jak rola nauki we współczesnym świecie, społeczny i etyczny wymiar badań naukowych oraz wpływ ich wyników na rozwój gospodarczy. Ważnym aspektem działań festiwalowych jest możliwość odwiedzenia pracowni, laboratoriów, archiwów i bibliotek, które stanowią przestrzeń codziennej pracy naukowców.
O historii Warszawskiego Festiwalu Nauki można przeczytać na stronie Festiwalu https://festiwalnauki.edu.pl/20-lat-festiwalu-nauki , który powstał z inicjatywy prof. Davida Shugara, zainspirowanego spotkaniami w ramach Edinburgh Science Festival. We współpracy z Dyrekcją Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) oraz badaczami zainteresowanymi promocją nauki zapoczątkował on działania, dzięki którym 6 grudnia 1996 roku Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk podpisali Porozumienie w sprawie organizacji Festiwalu Nauki. Powołano także Radę Programową.
Szczegółowy program wszystkich spotkań dostępny jest na stronie Festiwalu www.festiwalnauki.edu.pl
Instytut Badań Literackich PAN od wielu lat włącza się w działania prowadzone w ramach Festiwalu Nauki poprzez organizację wykładów, warsztatów, spotkań weekendowych, wycieczek i wystaw. Dbałość o ochronę dziedzictwa kulturowego i utrzymanie tożsamości naukowej oraz otwartość na nowe perspektywy badawcze i reinterpretacja historii polskiej literatury, będące ważnymi założeniami działalności Instytutu, stanowią także istotne elementy edukacji humanistycznej. W ramach zajęć organizowanych przez pracowników Instytutu w ramach Festiwalu Nauki badacze i autorzy znanych publikacji naukowych, twórcy przodujących założeń teoretycznych oraz kierownicy projektów naukowych i wykładowcy prezentują przedmiot swoich badań uczniom i słuchaczom z innych środowisk. Zajęcia z dziedziny nauk humanistycznych poświęcone są twórczości znanych pisarzy a także najciekawszym zjawiskom kulturowym. Obejmują swoim zakresem zagadnienia, które w edukacji szkolnej stanowią istotne elementy wiedzy polonistycznej, ale nie tylko, tematyka bowiem dotyczy także kwestii z zakresu wiedzy o kulturze i językach nowożytnych. Ważnymi punktami spotkań prowadzonych w IBL PAN są także zajęcia poświęcone humanistyce cyfrowej – istotnej ścieżce badań realizowanych w Instytucie oraz zwiedzanie wnętrz Pałacu Staszica i Biblioteki IBL PAN wraz z przewodnikami, którzy przybliżają historię i specyfikę prowadzonej tam działalności naukowej.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach zorganizowanych przez Instytut Badań Literackich PAN w ramach 25., jubileuszowej edycji Festiwalu Nauki!
Wszystkie spotkana organizowane przez IBL PAN w trybie stacjonarnym odbędą się w Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa.
PROGRAM
- 19 września 2021
godz. 11.30
Sala 144, I piętro
Spotkanie otwarte
dr Emilia Kolinko
Dziewczyny i ich dzienniki, czyli co łączy Agnieszkę Osiecką, Irenę Kwiatkowską i Zofię Nałkowską?
Wykład, 75 minut
Tematem wykładu będą dawne i współczesne praktyki prowadzenia dzienników osobistych przez dziewczyny – na przykładzie publikowanych i niepublikowanych źródeł.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/dziewczyny-i-ich-dzienniki-czyli-co-laczy-agnieszke-osiecka-irene-kwiatkowska-i-zofie
- 20 września 2021
godz. 12.00
Wykład online, 60 minut
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
mgr Patryk Hubar, mgr Agnieszka Karlińska, dr Cezary Rosiński, mgr Barbara Wachek
Wstęp do humanistyki cyfrowej
Czy literatura potrzebuje kodu? Podczas wykładu pokażemy, jak – dzięki dostępowi do baz danych i algorytmom uczenia maszynowego – udzielić nowych odpowiedzi na znane pytania stawiane przez humanistów.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/wstep-do-humanistyki-cyfrowej
godz. 14.00
Sala 144
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
mgr Łukasz Hajdrych
„Że szataństwo jest w niej...”, czyli kilka słów o polskich procesach o czary
Warsztat, 45 minut
Lekcja poświęcona będzie zagadnieniu początków i rozwoju procesów o czary w Polsce, a także przedstawieniu tego, kim przede wszystkim byli ludzie w nich oskarżani.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/ze-szatanstwo-jest-w-niej-czyli-kilka-slow-o-polskich-procesach-o-czary
godz. 15.00
Spotkanie otwarte
Starszy kustosz mgr Lidia Bakensztos, starszy kustosz mgr Anna Endzel, Kierownik Biblioteki IBL PAN mgr Łukasz Ossowski, dr Martyna Sabała-Bolek
Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN – miejsce spotkań badaczy i podstawowy warsztat pracy humanisty
Kluby, zwiedzanie laboratorium lub pracowni, 4 wejścia, łącznie 240 minut
Prezentacja wnętrz Biblioteki IBL PAN, jej historii, specyfiki gromadzonych zbiorów oraz najciekawszych obiektów. Przedstawienie projektu OZwRCIN oraz wydanego katalogu druków drugiego obiegu.
Zbiórka kolejnych grup zwiedzających o godzinie 15.00, 16.00, 17.00, 18.00 w holu głównym na parterze, obok szatni.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/biblioteka-ibl-pan-miejsce-spotkan-badaczy-i-podstawowy-warsztat-pracy-humanistow
- 21 września 2021
godz. 10:00
Sala 144
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
dr Dorota Gacka
„Każdy może świętym być” – droga średniowiecznych mężczyzn i kobiet do świętości
Wykład, 45 minut
Średniowieczni polscy święci to blisko 40 osób. Wiąże się z nimi szereg historii, którym spróbujemy się przyjrzeć, pokazując, że na przeszkodzie do świętości nie stała płeć, stan, ani wiek.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/kazdy-moze-swietym-byc-droga-sredniowiecznych-mezczyzn-i-kobiet-do-swietosci
- 22 września 2021
godz. 10:00
Warsztat online, 30 minut
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
mgr Kinga Kamińska
Nowa Panorama Literatury Polskiej – multimedialne podróże
Nowa Panorama Literatury Polskiej przybliża wyniki badań naukowych, wykorzystując cyfrowe narracje. Umożliwia poznanie życia i twórczości pisarzy oraz przyjrzenie się różnym zjawiskom literackim.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/nowa-panorama-literatury-polskiej-multimedialne-podroze
Nowa Panorama Literatury Polskiej
godz. 11.00
Sala 144
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
dr Anna Barcz, mgr Paulina Wacławik oraz zespół badawczy działający w ramach projektu „Wisła akwakrytyczna”
Czerwona, żółta czy niebieska? Mapujemy Wisłę inaczej!
Warsztat, 90 minut, dwa moduły po 45 min.
Interesujesz się ekologią i/lub historią? Twoi nauczyciele śledzą nowe trendy w badaniach humanistycznych? Ten warsztat mapowania Wisły posłuży do zapoznania się z żywą historią środowiskową.
Prosimy nauczycieli zainteresowanych warsztatem o wcześniejszy kontakt z Pauliną Wacławik: paulina.h.waclawik@gmail.com
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/czerwona-zolta-czy-niebieska-mapujemy-wisle-inaczej
godz. 11.30
Sala 132, I piętro
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
dr hab. Piotr Sobolczyk
Cómo puede sorprendernos el barroco español?/Czym może nas zadziwić barok hiszpański? Wykład w języku hiszpańskim
Wykład, 60 minut
El barroco español no es tan conocido en Polonia, y al mismo tiempo se suele reconocerlo como el máximo y más extremo de todos los barrocos nacionales en Europa. Piotr Sobolczyk va a presentar los rasgos de Siglo de Oro español utilizando la antología de la poesía de Siglo de Oro en polaco en sus traducciones/ Mało znany w Polsce, a uchodzący za najwybitniejszy i najbardziej ekstremalny w Europie barok hiszpański zaprezentuje Piotr Sobolczyk wraz z najnowszą antologią przekładów jego autorstwa.
Dodatkowe informacje: Lekcja będzie prowadzona w języku hiszpańskim
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/como-puede-sorprendernos-el-barroco-espanol
godz. 13.00
Sala 144
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
dr hab. Piotr Sobolczyk
Czym może nas zadziwić barok hiszpański?
Mało znany w Polsce, a uchodzący za najwybitniejszy i najbardziej ekstremalny w Europie barok hiszpański zaprezentuje Piotr Sobolczyk wraz z najnowszą antologią przekładów jego autorstwa.
Wykład, 60 minut
Mało znany w Polsce, a uchodzący za najwybitniejszy i najbardziej ekstremalny w Europie barok hiszpański zaprezentuje Piotr Sobolczyk wraz z najnowszą antologią przekładów jego autorstwa.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/czym-moze-nas-zadziwic-barok-hiszpanski
- 23 września 2021
11.00
Sala 144
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz
Aktywistka, kociak, nowoczesna dziewczyna – wzory kobiecego dorastania w Polsce w latach 1945-1989
Wykład, 45 minut
Przemiany wzorów kobiecego dorastania w Polsce po 1945 r. w kontekście powojennego awansu edukacyjnego oraz rozwoju kultury młodzieżowej – perspektywa historii kulturowej, w tym płci kulturowej.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/aktywistka-kociak-nowoczesna-dziewczyna-wzory-kobiecego-dorastania-w-polsce-w-latach-1945
godz. 12.00
Wykład online, 60 minut
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
dr hab. Marek Pąkciński
Stanisław Lem jako pisarz paradoksów wiedzy i wyobraźni
Opis szczegółowy
M. Pąkciński, Ugięcie fabuły: twórczość Stanisława Lema pod presją uwarunkowań, „Napis” 2009, http://napis.edu.pl/pdf/2009/2009-XV-293-309.pdf
M. Pąkciński, Ciało, płeć i wstyd komunisty (na marginesie fantastycznonaukowych powieści utopijnych Stanisława Lema z lat pięćdziesiątych XX w.), „Napis” 2012, http://napis.edu.pl/pdf/2012/2012-XVIII-245-270.pdf
godz. 15.30
Sala 144
Spotkanie otwarte
dr Ewa Mirkowska, mgr Anna Mędrzecka
Jak komputer czyta poezję? Twórczość Słowackiego i Mickiewicza badana przez narzędzia
Warsztat, 60 minut
Spotkanie poświęcone zaprezentowaniu prac nad korpusem twórczości Słowackiego z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych oraz porównaniom wybranych aspektów twórczości Słowackiego i Mickiewicza.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/jak-komputer-czyta-poezje-tworczosc-slowackiego-i-mickiewicza-narzedzia-cyfrowe
Projekt Korpus Czterech Wieszczów poświęcony stworzeniu nowoczesnego zasobu zwierającego pełną twórczość Wieszczów (Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida) https://clarin-pl.eu/index.php/2021/07/02/korpus-czterech-wieszczow-nowy-wymiar-dziedzictwa-polskiego-romantyzmu/
godz. 18.00
Sala 144
Spotkanie otwarte
prof. dr hab. Danuta Danek
Niszczący ojciec. Przemoc rodzinna w twórczości i biografiach polskich romantyków
Wykład, 90 minut
Wykład z cyklu „Literatura i psychoanaliza”. Dotyczy powiązanych z relacjami rodzinnymi z czasów dzieciństwa, nierozpoznanych znaczeń w utworach najwybitniejszych polskich romantyków.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/niszczacy-ojciec-przemoc-rodzinna-w-tworczosci-i-biografiach-polskich-romantykow
- 24 września
godz. 13.00
Sala 144
Lekcja dla szkół – zapisy wyłącznie przez Biuro FN
dr Alicja Urbanik-Kopeć
Chodzić po ulicach i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna kobiet w XIX wieku na ziemiach polskich
Wykład, 60 minut
Zagadnienie pracy seksualnej kobiet na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX w. zostanie omówione z perspektywy kulturoznawczej z akcentem na aspekty prawne, finansowe, społeczne i genderowe.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/lekcje/chodzic-po-ulicach-i-usmiechac-sie-wolno-kazdemu-praca-seksualna-kobiet-w-xix-w-ziemie
Instytut Humanizowania Historii Polski https://www.facebook.com/Instytut-Humanizowania-Historii-Polski-100726881827298
godz. 15.00
Wykład wprowadzający w sali 144
Spotkanie otwarte
dr Aleksandra Wójtowicz
Sale konferencyjne w Pałacu Staszica – o przestrzeni realnej i wyobrażonej
Kluby, zwiedzanie laboratorium lub pracowni, 120 minut
Zwiedzanie sal konferencyjnych w Pałacu Staszica z autorką książki Metamorfozy Pałacu Staszica, która opowie o historii i symbolice gmachu zamykającego perspektywę Krakowskiego Przedmieścia.
Współorganizator: PAN Zakład Działalności Pomocniczej https://zdp.pan.pl/
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/sale-konferencyjne-w-palacu-staszica-o-przestrzeni-realnej-i-wyobrazonej
Książka Metamorfozy Pałacu Staszica https://rcin.org.pl/dlibra/publication/196572/edition/162556
godz. 18.00
Sala 144
Spotkanie otwarte
dr Magdalena Bober-Jankowska
Edytorskie drogi i bezdroża. O problemach wydania krytycznego „Dziennika podróży Stanisława Augusta” Adama Naruszewicza
Wykład, 60 minut
Z czego wynikają komplikacje w przygotowaniu wydania dzieła sprzed dwustu lat? Na to pytanie odpowiemy w oparciu o doświadczenia wyniesione z pracy nad edycją „Dziennika podróży” A. Naruszewicza.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/edytorskie-drogi-i-bezdroza-wydanie-krytyczne-dziennika-podrozy-stanislawa-augusta
- 25 września 2021
godz. 13.00
Sala 144
Spotkanie otwarte
dr Agnieszka Bąbel, dr Agata Grabowska-Kuniczuk
Między wersjami. Jak kolejne redakcje zmieniają tekst powieści Elizy Orzeszkowej „Pan Graba”?
Spotkanie weekendowe, warsztat, 45 minut
Porównanie 3 wydań "Pana Graby" E. Orzeszkowej (1869-1870, 1872, 1884) i fragmentu rękopisu pokazuje tajniki warsztatu młodej pisarki, wpływ redaktora na tekst utworu, a także zapomniane dziś realia.
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/miedzy-wersjami-jak-kolejne-redakcje-zmieniaja-tekst-powiesci-elizy-orzeszkowej-pan-graba
Dzieła zebrane (cz. I) i Listy zebrane Elizy Orzeszkowej. Edycja krytyczna, „Biuletyn Polonistyczny” 2020, https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/projects/dziela-zebrane-cz-i-i-listy-zebrane-elizy-orzeszkowej-edycja-krytyczna,1789/details?page=1&per_page=10&project_status
godz. 14.00
Sala 144
Spotkanie otwarte
dr Katarzyna Nadana-Sokołowska
Lelizm. Wczesna proza Nałkowskiej w kontekście twórczości George Sand
Wykład, 60 minut
Tematem godzinnego spotkania weekendowego będzie omówienie charakteru i wybranych wątków wczesnej twórczości Zofii Nałkowskiej w kontekście twórczości George Sand, zwłaszcza jej powieści Lelia.
Współorganizator: Fundacja Archiwum Kobiet
Opis szczegółowy https://festiwalnauki.edu.pl/spotkania/lelizm-wczesna-proza-nalkowskiej-w-kontekscie-tworczosci-george-sand
Информация
Смотреть также
XX Festiwal Nauki w Warszawie
Spotkania XX Festiwalu Nauki organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Od kilku lat w ramach Festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji, co roku też nowe instytucje dołączają do grona organizatorów.
27. Festiwal Nauki w Warszawie
„Nauka to podróż w przyszłość” to hasło 27. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie, odwołujące się do działalności patrona tegorocznego FN Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), podróżnika, geografa, geologa, badacza i odkrywcy.
XXI Festiwal Nauki w Warszawie
W tym roku warszawski Festiwal Nauki odbywa się już po raz dziewiętnasty. W jego ramach organizowanych jest blisko 1000 różnych imprez.
Gwara w szkole. Historia niespełnionego marzenia / odczyt prof. Anny Mlekodaj, w ramach cyklu "Spotkania z gwarą"
Pracownia Dialektologii Polskiej Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie serdecznie zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu "Spotkania z gwarą". Tym razem gościem będzie dr hab., prof. PPWSZ Anna Mlekodaj, która wygłosi odczyt pt. "Gwara w szkole. Historia niespełnionego marzenia".