Событие
Herbert odczytujący – Herbert odczytywany. Perspektywa antynomii. W 100-lecie urodzin Poety
Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej oraz Katedra Literatury Powszechnej i Komparatystyki Wydziału Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wsparci patronatem honorowym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, zapraszają do udziału w konferencji pt. Herbert odczytujący – Herbert odczytywany. Perspektywa antynomii. W 100-lecie urodzin Poety, która odbędzie się 22-24 października 2024 roku.
Konferencja jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
W październiku bieżącego roku będziemy obchodzili jubileusz 100-lecia urodzin Zbigniewa Herberta. Jego twórczość jest już całością materialnie, lecz nie interpretacyjnie zamkniętą, bowiem – jako dzieło niezwykle bogate i zróżnicowane, obejmujące wczesną prozę artystyczną, eseistykę, poezję, dramat, w także słuchowiska radiowe, publicystykę, krytykę literacką i artystyczną, wywiady, korespondencję czy inne wypowiedzi osobiste – objawia się nawet po latach jako niezmiernie atrakcyjna, wielowymiarowa materia badawcza, co skłania do spojrzenia na nią jako na przejaw wewnętrznie zdynamizowanego i niejednorodnego odczytywania świata tak fizycznego, jak i duchowego, tak kulturowego, jak i „naturalnego”. To jednak nie tylko twórca, który powiedział wiele, ale i taki, o którym, także ostatnio, powiedziano bardzo dużo. Stąd też tym, co nas interesuje, jest również niejednoznaczność odczytywania twórczości Herberta przez różnych jej odbiorców – w zależności od punktu widzenia, przyjętych założeń, perspektywy badawczej i poznawczej.
Proponujemy zatem, w znacznej mierze porównawczą, podwójną optykę, czyli spojrzenie na Herberta:
- odczytującego w zróżnicowany, a nawet antynomiczny sposób siebie samego (np. jako prowincjusza i Europejczyka), innych twórców (np. zrazu Mistrzów a potem rywali i oponentów), swoją i inne kultury (np. Europa Zachodnia a PRL), swoją i inne literatury i sztuki, wiek XX i inne epoki (szczególnie w. XIX), teraźniejszość (współczesne mu życie społeczne, kulturalne, polityczne) i cywilizacje przeszłości;
- odczytywanego w zróżnicowany, a nawet antynomiczny sposób przez innych pisarzy, „żyjącego” w innych literaturach i w tłumaczeniach, inspirującego starsze i młodsze pokolenia bądź szkoły literackie, środowiska społeczne i polityczne, trwale obecnego też w programach szkolnej dydaktyki.
Oczywiście takie spojrzenie pociąga też za sobą pytanie o podłoże tych antynomii.
Zapewniamy Państwu dwa noclegi ze śniadaniem, dwa obiady, kolacje (w tym uroczystą) oraz kanapki w przerwach kawowo-herbacianych.
Jednocześnie pozwalamy sobie zastrzec możliwość ograniczenia liczby nadesłanych zgłoszeń. Czekamy na nie do dnia 30.04.2024 roku, prosząc o przesyłanie ich na adres sekretarza konferencji, dr Katarzyny Rytlewskiej (k.rytlewska@onet.pl). W zgłoszeniu, zgodnie z załączonym niżej wzorem, prosimy uwzględnić wskazane informacje. Przyjęcie zgłoszenia potwierdzimy do 30.05. 2024 roku. Projektujemy druk artykułów w punktowanych czasopismach.
Komitet organizacyjny
przewodnicząca: prof. dr hab. Lidia Wiśniewska
wiceprzewodniczący: dr hab. Piotr Siemaszko, prof. UKW
wiceprzewodniczący: dr hab. Robert Mielhorski, prof. UKW
sekretarz: dr Katarzyna Rytlewska
(Informacja organizatorów konferencji)
Wzór zgłoszenia na konferencję znajduje się w załączonym poniżej pliku.
Информация
Смотреть также
"Księgowa uczciwość opisu świata". Ekonomia jako temat literacki w twórczości Zbigniewa Herberta
Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filolologii Polskiej zaprasza 29 listopada (wtorek) o godz. 14.00 na wykład dr. Józefa Marii Ruszara (Akademia Ignatianum) pt. "Księgowa uczciwość opisu świata". Ekonomia jako temat literacki w twórczości Zbigniewa Herberta.
Pan Cogito o Bogu. Religijne wymiary twórczości Zbigniewa Herberta
Wydział Teologiczny UMK oraz Wydział Filologiczny UMK serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej "Pan Cogito o Bogu. Religijne wymiary twórczości Zbigniewa Herberta", która odbędzie się w Toruniu w dniach 24-26 października 2018 roku.
Tarnowskie Spotkania z Herbertem
Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Tarnowie wraz z Zakładem Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie organizuje Tarnowskie Spotkania z Herbertem.
Herbert 2018 - wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta
Organizatorem wystawy Herbert 2018 - wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta z siedzibą w Warszawie.