Событие
Pan Cogito o Bogu. Religijne wymiary twórczości Zbigniewa Herberta
Wydział Teologiczny UMK oraz Wydział Filologiczny UMK serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej "Pan Cogito o Bogu. Religijne wymiary twórczości Zbigniewa Herberta", która odbędzie się w Toruniu w dniach 24-26 października 2018 roku.
Twórczość Zbigniewa Herberta można rozpatrywać w różnych aspektach, m.in. od strony językowej, filozoficznej, podróżniczej, historycznej, politycznej, malarskiej, mitologicznej, muzycznej, a także – religijnej. Wyznanie wiary nie występuje na tyle często, aby dało się ze swobodą włożyć poetę w ramy twórcy religijnego, niemniej wymiar religijny wypowiedzi z pewnością jest mocny i wyraźny. Gdyby doszło do aksjologicznego zderzenia przeciwstawnych wartości, do „Festiwalu Dwu Światów”, to zdecydowanie Herbert stanąłby po stronie „Dantego, Fra Angelico i Bacha”.
Niniejsza konferencja, organizowana z racji obchodzonego „Roku Herberta”, stawia sobie za cel przybliżenie wszelkich motywów religijnych zarówno w życiu poety, jak i w jego poezji, dramatach, esejach, listach oraz w rysunkach i szkicach. Zapraszamy do zgłaszania propozycji referatów (czas wystąpienia: 20 min.) podejmujących zagadnienia nie tylko kwestii jego rozumienia Boga, religijności człowieka, ale także tajemnicy stworzenia, związków moralności i religii, chrześcijańskiego dziedzictwa. Przedstawiamy tylko niektóre obszary badawcze związane z twórczością i życiem Zbigniewa Herberta:
– refleksje religijne między biegunami „cogito” i „credo”
– nieufność wobec abstrakcyjnego myślenia (w tym związki z filozofią i z profesorem Henrykiem Elzenbergiem)
– wrażliwość na sensualną urodę świata
– pytania o sens / bezsens cierpienia
– pielgrzymki do miejsc kultu religijnego
– doświadczenie sacrum
– liturgia w poezji
– formy modlitewne (nawiązanie do psalmów, litanii, brewiarzy)
– poszukiwanie religijności w malarstwie (szczególnie wśród włoskich mistrzów)
– wątki niechrześcijańskie
– religia w życiu poety (tu. m.in. wątki religijne w korespondencji).
Liczymy, że owe zagadnienia mogą zainspirować do ciekawych przemyśleń i owocnej pracy.
Krótkie streszczenia wystąpień wraz z podanym tytułem i afiliacją należy przesłać na adres: herbert@umk.pl Termin nadsyłania propozycji wystąpień upływa 31 maja 2018 r. Informacje o przyjęciu referatu zostaną przesłane autorom do 20 czerwca. Opłata konferencyjna wynosi 300 zł. W ramach konferencji przewidziano wydarzenia kulturalne (koncert i wystawę Artura Majki), których szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.
Organizatorzy planują wydanie zbioru pokonferencyjnego.
Miejsce obrad: Wydział Filologiczny UMK w Toruniu – Collegium Maius, ul. Fosa Staromiejska 3.
Komitet organizacyjny:
ks. dr hab. Piotr Roszak, prof. UMK (przewodniczący)
prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak
mgr Cezary Dobies
mgr lic. Magdalena Lisecka (sekretarz)
dr Marcin Lutomierski
mgr Agnieszka Łazicka (sekretarz)
dr hab. Radosław Sioma
Partnerzy wydarzenia: Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Urząd Miasta Torunia, Fundacja „Suseia”
(informacja Organizatorów)
Информация
Смотреть также
Wykład Andrzeja Franaszka o Zbigniewie Herbercie
Wydział Humanistyczno-Społeczny ATH zaprasza na spotkanie z dr. Andrzejem Franaszkiem, które odbędzie się w czwartek 18 maja br. o godz. 10.30-12.00 w sali L120 w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego.
"Księgowa uczciwość opisu świata". Ekonomia jako temat literacki w twórczości Zbigniewa Herberta
Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Instytutu Filolologii Polskiej zaprasza 29 listopada (wtorek) o godz. 14.00 na wykład dr. Józefa Marii Ruszara (Akademia Ignatianum) pt. "Księgowa uczciwość opisu świata". Ekonomia jako temat literacki w twórczości Zbigniewa Herberta.
Herbert 2018 - wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta
Organizatorem wystawy Herbert 2018 - wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta z siedzibą w Warszawie.
Tarnowskie Spotkania z Herbertem
Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Tarnowie wraz z Zakładem Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie organizuje Tarnowskie Spotkania z Herbertem.