Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 19.03.2017 g.12:00 - 19.03.2017 g.20:00
Дата размещения: 02.03.2017

III Maraton Słuchowisk. Nasłuchiwanie: Różewicz/Kompozycje

Начало событияВид события:
Встреча
Местность:
Warszawa

Trzecia edycja Maratonu Słuchowisk zostanie w całości poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi. Tematem NASŁUCHIWANIA będzie głosowa i dźwiękowa interpretacja twórczości autora "Kartoteki". W programie znajdą się nowe i archiwalne realizacje eksperymentalnej dramaturgii Różewicza, słuchowiska oparte na wierszach poety, jego wypowiedzi radiowe oraz autorskie lektury liryczne. Maraton rozpocznie się słuchowiskiem na żywo wyreżyserowanym przez Krzysztofa Czeczota na podstawie legendarnej sztuki  z 1964 roku: "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Wśród przypomnianych nagrań znajdzie się "Odejście Głodomora" w reżyserii Helmuta Kajzara. W tej realizacji, obok Mariusza Dmochowskiego, wystąpił Olgierd Łukaszewicz – który będzie gościem Maratonu. W połowie NASŁUCHIWANIA dziennikarka radiowa Iwona Malinowska  oraz reżyser radiowy Marek Kulesza zaprezentują i skomentują "(Auto)biografię radiową Tadeusza Różewicza". W finale wysłuchamy poetyckiego "Recyklingu" w reżyserii Waldemara Modestowicza, zdobywcę Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry” w 2007 roku. Autorem koncepcji Maratonu jest Jacek Kopciński, który poprowadzi rozmowy z twórcami słuchowisk.

PROGRAM

12.00

Słuchowisko na żywo:

Tadeusz Różewicz, "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja", reżyseria Krzysztof Czeczot

Rozmowa z twórcami słuchowiska

13.30

Tadeusz Różewicz, "Akt przerywany", adaptacja i reżyseria Krzysztof Czeczot (2016)

Rozmowa z reżyserem i ze studentami biorącymi udział  w słuchowisku

Przerwa na kawę

15.00

Iwona Malinowska, Marek Kulesza: "(Auto)biografia radiowa Tadeusza Różewicza"

16.00

Tadeusz Różewicz, "Odejście Głodomora", adaptacja i reżyseria Helmut Kajzar (1979)

Rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem

17.30

Tadeusz Różewicz, "Recykling", adaptacja i reżyseria Waldemar Modestowicz (2006)

Rozmowa z Waldemarem Modestowiczem

 

Organizatorzy: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN, Teatr Polskiego Radia.

Информация

Дата размещения:
2 марта 2017; 18:10 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
3 марта 2017; 12:20 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

23.11.2018

V Maraton Słuchowisk, czyli finał konkursu na oryginalny dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość"

Usłyszymy pięć nowych słuchowisk, powstałych na podstawie dramatów, które zwyciężyły w konkursie Programu III Polskiego Radia “Nasłuchiwanie: Niepodległość”.

09.04.2018

IV Maraton Słuchowisk NASŁUCHIWANIE: MUZYKA i DRAMAT

Czwarta edycja Maratonu Słuchowisk zostanie w całości poświęcona związkom muzyki i literatury w najnowszym dramacie radiowym.

08.10.2016

Różewicz Open Festiwal

Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku.

08.04.2017

Danuta Cirlić-Straszyńska i Piotr Paziński z Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

7 kwietnia w Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku nagrodę za całokształt twórczości translatorskiej otrzymała Danuta Cirlić-Straszyńska, znakomita tłumaczka z języków macedońskiego, chorwackiego, serbskiego czy bośniackiego. Wśród siedmiu nominowanych za przekład jednego dzieła jury nagrodziło Piotra Pazińskiego, który z języka hebrajskiego przetłumaczył "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania" Szmuela Josefa Agnona. Nagroda towarzyszy Gdańskim Spotkaniom Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowanym przez Instytut Kultury Miejskiej.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах